کرونا ترمز کرایه‌های درون شهری را هم کشید
کد خبر: 1001740
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Cb6
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۰
افزایش ۲۵ درصد نرخ کرایه ها‌ی حمل ونقل عمومی که قرار بود از ابتدای سال جدید اجرایی شود، با دستور ستاد ملی مقابله با کرونا، متوقف و از اول خرداد ماه اعمال خواهد شد. این در حالی است که برخی رانندگان تاکسی به صورت خودسر اقدام به افزایش کرایه به‌دلیل کاهش ظرفیت تعداد مسافر کرده‌اند. از طرف دیگر و به گفته مدیر عامل سازمان تاکسیرانی، رانندگان تاکسی تا قبل از اعلام افزایش نرخ کرایه‌ها اجازه دریافت کرایه بیشتر از مسافران را ندارند.
بیژن یانچشمه
سرویس جامعه جوان آنلاین:  جزئیات افزایش ۲۵ درصدی نرخ کرایه‌های حمل و نقل عمومی در حالی اعلام شد که با شیوع کرونا طرح ترافیک لغو شده‌است و شبکه حمل و نقل عمومی نیز با رعایت تقریبی فاصله‌گذاری اجتماعی اقدام به جابه‌جایی مسافران می‌کند. بر این اساس محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای اسلامی شهر تهران درباره زمان اجرای افزایش نرخ کرایه تاکسی و بلیت مترو و اتوبوس گفت: طبق مصوبه «بودجه سال ۱۳۹۹ شهرداری تهران، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه» شورای اسلامی شهر تهران، اعمال افزایش نرخ کرایه حمل و نقل عمومی شهر تهران باید از ابتدای اردیبهشت سال جاری انجام می‌شد که بنابر دستور ستاد ملی مقابله با کرونا، این افزایش کرایه از ابتدای خرداد اعمال خواهد شد.

تخفیف ۵۰ درصدی برای کارت بلیت‌های مبلغ‌دار

بر اساس جدول افزایش نرخ کرایه ها، نرخ بلیت مترو تک‌سفره داخل شهری هزار و ۵۰۰ تومان، بلیت تک‌سفره حومه به تهران ۲۰۰ تومان بیشتر از نرخ بلیت تک‌سفره داخل شهری در سال ۱۳۹۹، بلیت تک‌سفره هشتگرد ۵ هزار تومان، بلیت تک سفره فرودگاه امام خمینی (ره) همانند سال قبل بدون افزایش ۹ هزار تومان خواهد بود. همچنین طبق تبصره یکم این مصوبه به شهرداری تهران اجازه داده شده‌است که به منظور تشویق مسافران به استفاده از کارت بلیت‌های مبلغ‌دار، متناسب با مسافت طی شده نسبت به اعمال تخفیف حداکثر تا ۵۰ درصد بهای بلیت تک‌سفره اقدام کند. نرخ کرایه خطوط اتوبوس و مینی بوس در سال جاری نسبت به سال ۱۳۹۸، ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت. شرکت واحد اتوبوسرانی تهران نیز مجاز است که در صورت راه‌اندازی زیرساخت پذیرش بلیت تک‌سفره در ایستگاه‌های خطوط اتوبوسرانی تندرو، نسبت به صدور و فروش بلیت تک‌سفره داخل شهری معادل نرخ بلیت تک‌سفره داخل شهری مترو به منظور استفاده مشترک مسافران در کلیه خطوط تندرو مترو اقدام کند.

افزایش نرخ کرایه تاکسی در حال حاضر قانونی نیست

افزایش نرخ کرایه تاکسی هنوز ابلاغ نشده و اعمال آن در حال حاضر توسط رانندگان غیر قانونی است با این حال برخی رانندگان تاکسی به‌دلیل کاهش ظرفیت جابه‌جایی مسافر و رعایت فاصله‌گذاری هوشمند اجتماعی نرخ کرایه‌ها را افزایش داده‌اند. علیرضا قنادان، مدیرعامل سازمان تاکسیرانی تهران درباره زمان افزایش نرخ کرایه تاکسی در پایتخت اظهار داشت: هر ساله نرخ کرایه‌ها در فروردین یا ابتدای اردیبهشت اجرا و اعمال می‌شد، ولی امسال به دلیل شرایط ناشی از کرونا این موضوع با تأخیر همراه شده‌است. وی با اشاره به اینکه نظر فرمانداری افزایش نرخ کرایه‌ها و اعمال آن از ابتدای خرداد است، گفت: در حال حاضر هیچ ابلاغیه‌ای مبنی بر افزایش کرایه به سازمان تاکسیرانی ارسال نشده‌است. قنادان خاطرنشان کرد: رانندگان تاکسی تا قبل از اعلام افزایش نرخ کرایه‌ها اجازه دریافت کرایه بیشتر از مسافران را ندارند. وی افزود: نرخ کرایه تاکسی در نوبت شب از ساعت ۲۲ الی ۶ بامداد، ۲۰ درصد به نرخ‌های تعیین شده، افزوده می‌شود.

نرخ کرایه ناوگان تاکسیرانی که خدمات ویژه به شهروندان ارائه می‌کنند تا ۸۰ درصد افزایش خواهد‌یافت و تعیین نرخ در این تاکسی‌ها به وسیله تجهیزات محاسبه کرایه انجام می‌شود. گفتنی است همه ساله نرخ کرایه‌های تاکسی حدود ۲۳ تا ۲۵ درصد افزایش می‌یابد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار