رئیسی: به احتکار کنندگان اقلام بهداشتی و دارویی رحم نکنید
کد خبر: 993568
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ATI
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۲
رئیس قوه قضائیه به دادستان‎ها دستور داد به هیچ عنوان به محتکران و اخلالگران در نظام عرضه کالا‌های پزشکی رحم نکنند و با آن‌ها برخورد عبرت‎آموز داشته باشند تا همه بدانند دستگاه قضایی سلامت و امنیت مردم را با هیچ چیزی معامله نمی‎کند.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضائیه، آیت‎الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضائیه با قدردانی از زحمات دست‎اندرکاران حوزه بهداشت و درمان در مقابله با ویروس کرونا، اظهار داشت: توجه به مقوله بهداشت در برخورد با ویروس منحوس کرونا و درمان افراد مبتلا به آن برای کشور یک ضرورت است و همه باید از نظر کارشناسی پزشکان تبعیت کنند.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه دست‎اندرکاران حوزه بهداشت و درمان با مجاهدت و ازخودگذشتگی شبانه روز برای برخورد با ویروس کرونا و تضمین سلامت جامعه تلاش می‎کنند، تصریح کرد: ما هم در دستگاه قضایی وظیفه خود می‎دانیم که در همه بخش‎ها با مجاهدان عرصه بهداشت و درمان همکاری داشته باشیم تا هر چه زودتر با یک همدلی جمعی شاهد کاهش مشکلات این ویروس و رفاه و سلامت جامعه باشیم.

مثلث التهاب‌آفرینی در ماجرای کرونا
آیت‎الله رئیسی در ادامه با دسته‎بندی جریانات و گروه‎هایی که دنبال سوءاستفاده از وضعیت به وجود آمده هستند، اظهار داشت: دشمنان تلاش کردند با بحرانی جلوه دادن جامعه و دروغ‎پردازی و بسیج رسانه‎های‌شان نهایت استفاده را از شیوع ویروس کرونا برای التهاب‎آفرینی در کشورمان ببرند و با این کار دشمنی خود را بیش از پیش نشان دادند.

رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: گاهی می‎بینیم که این رسانه‎ها برای اضطراب‎آفرینی در جامعه، در کنار انتشار یک یا دو خبر از کشور‌های دیگر که کانون شیوع ویروس یا درگیر آن هستند، با تجمیع و انتشار قریب به ۳۰ خبر درباره ایران در یک مقطع خبری تلاش می‎کنند نوعی دلهره بین مردم ما ایجاد کنند. آیت‎الله رئیسی گروه دوم را شایعه‎سازان و شایعه‎پراکنان دانست که با بزرگ‎نمایی اخبار و خبرسازی کاذب، می‎خواهند مردم را دچار اضطراب و دلهره کنند و ادامه داد: دسته سوم سودجویان و محتکران هستند که کالای پزشکی مورد نیاز مردم را احتکار می‎کنند که اقدام آن‌ها با هیچ منطق اخلاقی و اسلامی و انسانی سازگار نیست و برای ما هم قابل قبول نیست.

احتکار اقلام بهداشتی بازی با جان مردم است
رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: احتکار اقلام بهداشتی در شرایط فعلی بازی با جان مردم است و نمی‌توان از این مسئله گذشت. همان‎طور که در دوران جنگ تحمیلی که مردم فرزندان خود را برای مقابله با دشمن به جبهه می‎فرستادند، عده‎ای کالا‌های مورد نیاز مردم را احتکار می‎کردند، الآن هم عده‎ای با زندگی مردم سوداگری می‎کنند.
آیت‎الله رئیسی با تأکید بر لزوم برخورد مسئولان ذی‌ربط با این مسئله تأکید کرد: خوشبختانه دادستانی تهران بیش از ۲۰ نفر از محتکران کالا‌های پزشکی را دستگیر و انبار‌های آن‌ها را کشف و تحویل وزارت بهداشت کرده است که امیدواریم به سرعت در بازار توزیع شود. رئیس قوه قضائیه با اشاره به افزایش پنج تا ۱۰ برابری تولید کالا‌های بهداشتی مورد نیاز مردم و قدردانی از دست‎اندرکاران این حوزه متذکر شد: در کنار امر تولید، مسئله توزیع و نظارت بر شبکه توزیع هم ضروری است و باید سازوکار آن را در وزارتخانه و سازمان‎های مسئول افزایش دهیم. آیت‎الله رئیسی با تأکید بر لزوم اصلاح نظام نظارت بر توزیع کالا، افزود: باید معلوم شود ماسکی که تولید می‎شود، چگونه توزیع می‎شود و از مرحله تولید تا توزیع در داروخانه‎ها چه فرایندی را طی می‎کند تا به دست مردم می‎رسد تا سودجویان فرصت سوداگری پیدا نکنند.

دادستان‌ها به محتکران و اخلالگران رحم نکنند
رئیس قوه قضائیه، برخورد با متخلفان و متجاسرین به قانون را امری بسیار مهم دانست و به دادستان‎ها دستور داد به هیچ عنوان به محتکران و اخلالگران در نظام عرضه کالا‌های پزشکی رحم نکنند و با آن‌ها برخورد عبرت‎آموز داشته باشند تا همه بدانند سلامت، امنیت و نیاز مردم برای دستگاه قضایی اهمیت دارد و با هیچ چیزی قابل معامله نیست.

آیت‎الله رئیسی در ادامه، بار دیگر بر تأمین کالا‌های اساسی مردم در آستانه عید نوروز تأکید کرد و گفت: مردم از مسئولان انتظار دارند در ایام پایانی سال بر قیمت‎ها و نحوه عرضه کالا‌های مورد نیاز آن‌ها نظارت کنند که قبلاً هم در این باره به مسئولان وزارت صمت، سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت از مصرف‎کنندگان تذکر داده‎ام. رئیس قوه قضائیه افزود: گزارش‌های خوبی از بازار نمی‎رسد و باز هم تأکید می‎کنم نظارت بر قیمت و کیفیت کالا‌ها امری ضروری است و دستگاه‎های مسئول باید وارد میدان شوند و هرجا نیاز باشد، دستگاه قضایی هم کمک می‎کند تا مردم روز‌های پایانی سال را با آرامش بگذرانند.

اعطای مرخصی به زندانیان
آیت‎الله رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر جدیت قوه قضائیه برای حفظ سلامت زندانیان اظهار داشت: از اولین روز‌های شیوع این بیماری، همکاران ما در زندان‎ها اقدامات و تمهیدات لازم را در دستور کار قرار دادند. امروز هم همکاران ما در زندان‎ها خود را موظف به تأمین بهداشت زندان و سلامت زندانیان می‎دانند و همکاری‎های خوبی هم در این خصوص با وزارت بهداشت صورت گرفته است. رئیس دستگاه قضا افزود: هر ساله در آستانه سال نو به زندانیان مرخصی اعطا می‌شد، اما امسال با توجه به شرایط پیش آمده، زودتر از موعد بخشنامه‎ای صادر کردیم تا زندانیان بیشتری بتوانند از این مرخصی بهره‎مند شوند که تا امروز هزاران نفر از آن‌ها مشمول این مرخصی شده‎اند.
آیت‎الله رئیسی با قدردانی از تلاش شبانه‌روزی همکاران قضایی در ترخیص جمع زیادی از زندانیان، گفت: خبر داریم که در برخی محاکم، شیفت‎های شبانه روزی برای پذیرش وثیقه و تسریع در فرایند اعطای مرخصی برقرار شده است.
 
لازم است از همه ظرفیت‎های بخشنامه صادره برای اعطای حداکثری مرخصی به زندانیان تا جایی که امنیت جامعه را مخدوش نکند، استفاده شود. رئیس قوه قضائیه ابراز امیدواری کرد که این اقدام در بازاجتماعی شدن زندانیان و همچنین تأمین بهداشت آن دسته از زندانیانی که قانوناً امکان بهره‎مندی از مرخصی ندارند، تأثیرگذار باشد.

صفحه سفید عدالتخواهی نباید با یک نقطه سیاه آلوده شود
آیت‎الله رئیسی در بخش دیگری از سخنانش از همکاران خود در بخش‎های مختلف قضایی در سراسر کشور به دلیل تسریع در رسیدگی به پرونده‎های معوقه قدردانی کرد و گفت: پس از بخشنامه‌ای که در ماه‎های گذشته برای رسیدگی به پرونده‌های معوقه به دستگاه قضا ابلاغ شد، همکاران ما در همه بخش‌ها و ارکان قوه قضائیه تلاش مضاعفی کردند تا پرونده‎های معوقه به روز شوند و این تلاش ارزشمند سربازان گمنام در عرصه قضا و اجرای عدالت، حقیقتاٌ قابل تقدیر است.

رئیس قوه قضائیه همچنین با اشاره به برخورد‌های صورت‎گرفته با برخی افراد متخلف در دستگاه قضا تصریح کرد: برخورد با یک تخلف در دستگاه قضا نباید خاطر دوستان و همکاران ما را مکدّر کند. صفحه سفید و نورانی عدالت‎خواهی و عدالت‎گستری و تلاش و مجاهدت همکاران دستگاه قضا نباید با یک نقطه سیاه آلوده شود و مدعی این نقطه سیاه قبل از هر کسی قطعاً همکاران عزیز ما در سراسر کشور هستند که صمیمانه از کار و تلاش آن‌ها تشکر می‎کنم. در این جلسه رئیس سازمان زندان‎ها، با اشاره به اقدامات بهداشتی و درمانی صورت گرفته برای حفظ سلامت زندانیان، از ممنوعیت ورود و خرج، جلوگیری از جابه‌جایی و انتقال زندانیان و بررسی دائمی وضعیت سلامت زندانیان در روز‌های اخیر خبر داد و گزارشی نیز از فرایند اعطای مرخصی به زندانیان مطابق با بخشنامه رئیس قوه قضائیه ارائه کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار