تمرد از قانون باب نشود!
کد خبر: 992618
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ADy
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۰
نگاه فوتبال به کمیته انضباطی برای برخورد قاطع
تصمیم به برگزاری مسابقات بدون حضور تماشاگران در شرایطی که شیوع ویروس کرونا کشور را درگیر کرده، کمترین کاری بود که مسئولان ورزش می‌توانستند انجام دهند. تصمیمی که البته مختص به یک تیم یا یک رشته خاص نبود و تمام رویداد‌های ورزشی را شامل شد. با این حال بدون شک مسئولان تصمیم‌گیرنده تصورش را هم نمی‌کردند که این تلاش جزئی برای گام برداشتن در راستای سلامت جامعه تا چه اندازه می‌تواند حاشیه‌ساز شود.
دنيا حيدری
سرویس ورزشی جوان آنلاین: 

خاطی طلبکار!
برخورد سپاهانی‌ها، اما از روز بازی با پرسپولیس تا به امروز به‌گونه‌ای است که جمله معروف قلعه‌نویی مقابل خبرنگاران را یادآور می‌شود، زمانی که او در واکنش به ارسال دیرهنگام اسامی بازیکنان استقلال به AFC بی‌هیچ دغدغه و نگرانی گفت فوقش جریمه می‌دهیم!

نگاهی که به نظر می‌رسد به عدم حضور سپاهان در بازی مقابل پرسپولیس نیز وجود داشت که نه آن روز و نه بعد از آن، نه تنها هیچ یک از مسئولان این تیم را بر آن نداشته تا بابت این بی‌قانونی عذرخواهی کنند، بلکه زمین و زمان را هم مقصر می‌دانند که حاضر نشدند به میدان بروند و در همین راستا نیز صراحتاً ادعا می‌کنند تیمی که در زمان قانونی بازی در زمین حاضر بوده مقصر است، نه میزبانی که با یک ساعت و نیم تأخیر برای برگزاری بازی، آن هم نه با حضور در زمین بازی اعلام آمادگی کرده است!

ادعا‌های خلاف واقع
دروغ خواندن صریح اظهارات فرمانده یگان ویژه در خصوص عدم تمایل سپاهان به حضور در ورزشگاه مسئله مهم دیگری است که بدون تردید می‌تواند ادعا‌های خلاف واقع و رد اظهارات نیرو‌های انتظامی که وظیفه برگزاری امنیت بازی‌ها را دارند باب کند. سرهنگ نورعلی، فرمانده یگان ویژه استان اصفهان در واکنش به ادعای سپاهان مبنی بر خروج دیرهنگام از هتل به خاطر ازدحام تماشاگران و حبس شدن این تیم در هتل، صراحتاً گفت: «نمی‌خواهم وارد مسائل حاشیه‌ای شوم، اما تا ساعت حدود ۱۵ روز یک‌شنبه هم تلاش بر این بود تا این بازی برگزار نشود! از صبح آماده بودیم و اگر مسئولان باشگاه سپاهان اعلام می‌کردند که مقابل هتل مشکلی وجود دارد ما آن‌ها را اسکورت می‌کردیم، اما نمی‌دانم به چه دلیل سپاهانی‌ها خروج‌شان از هتل را به تعویق انداختند. هیچگونه تعرضی از سوی هواداران سپاهان به تیم نبوده است و بازیکنان این تیم بدون مشکل بیرون آمدند.»

سرمربی زردپوشان، اما صراحتاً صحبت‌های سردار یگان ویژه را خلاف واقع می‌خواند، درست مثل ادعایی که در خصوص حضور این تیم در زمین بازی و عدم حضور داوران مطرح شد و نوید مظفری آن را رد کرد: «داوران را تا ساعت ۱۷:۲۰ نگه داشتم و این ادعا که داوران ساعت ۱۷ رفتند، کذب است. نیم ساعت دومی را که مطرح می‌کنند در اختیار داور و مربوط به زمانی است که برای داور محرز شود دو تیم آماده بازی هستند، اما شرایط جوی یا عاملی دیگر باید رفع شود، در حالی که ما با یک تیم طرف بودیم، نه دو تیم. دیدیم تیم دیگری در کار نیست و به رختکن رفتیم.»

بدعت شوم
مهم‌ترین مسئله در تمرد سپاهان از قانون که بعد از تلاش‌های نافرجام این تیم تا دقایقی قبل از شروع قانونی بازی به عدم حضور این تیم در زمین بازی و برگزار نشدن مصاف با پرسپولیس در هفته بیستم انجامید، بدعتی است که این بی‌قانونی گذاشت. سپاهانی‌ها ابایی ندارند از اینکه بگویند تا واپسین دقایق به دنبال لغو بازی بودند. در واقع زمانی که سپاهان در ورزشگاه حاضر شد هم مدیرعامل این تیم در پی گرفتن مجوز برای لغو بازی بود. اگرچه در این بین گاهی نیز گفته شد که به دلیل مسائل ملی حاضر به قبول برگزاری بازی شدند (هرچند که هرگز در زمین حاضر نشدند که بازی برگزار شود)، اما آیا بهانه نارضایتی هواداران از برگزاری بازی بدون تماشاگر می‌تواند دلیل خوبی برای سر باز زدن سپاهان از حضور در زمین بازی باشد، وقتی این شرایط برای دیگر تیم‌های لیگ نیز به همین منوال بود؟

مهم‌تر از همه اینکه چه تضمینی وجود دارد بعد از این تیم‌ها و هوادارا‌ن‌شان با دست‌آویز قرار دادن بهانه‌های این‌چنینی به راهی نروند که سپاهان رفت و هر زمان که اوضاع بر وفق مرادشان نبود درصدد لغو بازی‌ها به این منوال نباشند؟

چه برخوردی می‌شود؟
بدون شک اتفاقات و حاشیه‌های بازی برگزار نشده سپاهان-پرسپولیس، می‌تواند تبعات آسیایی هم داشته باشد و AFC دیگر خیلی روی لیگ ایران که به سادگی بازی‌هایش طبق خواسته تیم‌ها و هواداران‌شان لغو می‌شود، حساب نمی‌کند. مگر آنکه فدراسیون فوتبال و کمیته انضباطی آن با رأیی قاطع، آب پاکی را روی دست همه بریزند که دیگر کسی به خود اجازه تمرد از قانون را ندهد. البته سپاهانی‌ها که کوچک‌ترین تقصیری را بابت این اتفاقات متوجه خود نمی‌دانند طی بیانیه‌ای مدعی شده‌اند مقامات انضباطی، هواداران را مأیوس نکنند!

اما آقایان در کمیته انضباطی هنوز تصمیمی در خصوص افتضاح رخ داده در هفته بیستم و طلبکار بودن سپاهانی‌ها نگرفتند و ابوالفضل حسن‌زاده‌محمدی، سرپرست کمیته انضباطی وعده هفته آینده را برای تصمیم‌گیری در این خصوص داده است: «ظرف یک هفته آینده با دریافت گزارش مربوط به بازی سپاهان و پرسپولیس تشکیل جلسه می‌دهیم و طبق مقررات بر اساس دفاعیات هر دو باشگاه و گزارش دفاعیات، تصمیم نهایی را خواهیم گرفت.» رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ هم پیشتر گفته بود که کمیته انضباطی درباره نتیجه دیدار سپاهان و پرسپولیس تصمیم‌گیری خواهد کرد. حالا باید دید کمیته انضباطی تصمیمی می‌گیرد تا دیگر کسی اجازه تمرد از قانون را به ذهنش راه ندهد یا به قول قلعه‌نویی سروته داستان فوقش با یک جریمه هم می‌آید!
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار