بازنگری در قیمت خرید چغندر قند با حذف ارز دولتی شکر
کد خبر: 992401
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004AAT
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۵
دبیر انجمن صنفی کارخانجات قند و شکر ایران با اشاره به تغییر قیمت تضمینی چغندرقند گفت: با توجه به بحث حذف ارز دولتی از واردات شکر و تبدیل آن به ارز نیمایی، با وزارت جهاد‌کشاورزی هماهنگی‌هایی را برای افزایش نرخ خرید تضمینی چغندر قند در سال زراعی جاری انجام و پیشنهاد دادیم که قیمت چغندر‌قند حداقل ۲۰ درصد افزایش یابد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش مهر، حدود یک ماه از حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی واردات شکر می‌گذرد و کارشناسان معتقدند که در پی این تصمیم درست، قیمت خرید تضمینی چغندر‌قند نیز باید موردبازنگری قرار بگیرد. به ویژه در حال حاضر که کشاورزان باید برای نوع کشت تصمیم‌گیری کنند این مسئله بسیار حائز اهمیت است و می‌تواند در تصمیم کشاورزان برای کشت چغندر‌قند تأثیر‌گذار باشد، به خصوص که کشت این محصول در سال‌های اخیر به دلیل نارضایتی کشاورزان از نرخ خرید تضمینی دچار چالش‌هایی شده و خودکفایی محصول شکر را تحت‌تأثیر قرار داده است.
تحقق نیافتن طرح خودکفایی شکر علاوه بر اینکه باعث خروج منابع ارزی کشور در چنین شرایط حساسی می‌شود، در عدم رعایت الگوی کشت نیز تأثیر بسزایی دارد. به‌عنوان مثال امسال با کاهش سطح زیرکشت چغندر‌قند، محصولات سبزی و صیفی از جمله گوجه‌فرنگی به صورت بی‌رویه کشت شد و روی دست کشاورزان ماند و در نهایت دولت مجبور به ورود و خرید توافقی این محصولات از کشاورزان شد و از سوی دیگر برای جبران کسری تولید داخلی، به نیاز کشور برای واردات افزوده شد. چغندر‌قند از جمله محصولات استراتژیکی است که دولت درباره قیمت و کشت آن باید با تدبیر و دقت بیشتری عمل کند.

پیشنهاد افزایش نرخ خرید تضمینی
در همین زمینه بهمن دانایی، دبیر انجمن صنفی کارخانجات قند و شکر ایران در گفتگو با مهر با اشاره به درخواست این انجمن برای بازنگری در قیمت خرید تضمینی چغندر‌قند اظهار داشت: با توجه به بحث حذف ارز دولتی از واردات شکر و تبدیل آن به ارز نیمایی، با وزارت جهاد‌کشاورزی هماهنگی‌هایی را برای افزایش نرخ خرید تضمینی چغندر‌قند در سال زراعی جاری انجام و پیشنهاد دادیم که قیمت چغندر‌قند حداقل ۲۰ درصد افزایش یابد. وی با بیان اینکه وزارت جهادکشاورزی این پیشنهاد را جهت تصویب به سازمان برنامه و بودجه ارائه کرده است، گفت: اخیراً جلساتی با کمیته‌های تخصصی سازمان برنامه و بودجه برگزار و این موضوع با استقبال آنان مواجه شد.
این فعال بخش خصوصی ادامه داد: براین اساس قرار شد که به‌زودی موضوع در جلسه شورای اقتصاد مطرح و در مورد آن تصمیم‌گیری شود.
دانایی با بیان اینکه هم‌اکنون قیمت هر کیلوگرم چغندر قند با عیار ۱۶؛ ۵۰۲ تومان به علاوه ۵۰ تومان کمک کرایه حمل‌و‌نقل است، افزود: علاوه بر این کارخانجات در ازای تحویل هرتن چغندر‌قند دو کیلوگرم قند با قیمت کیلویی ۶۵۰ تومان و ۲۰ کیلوگرم تفاله با قیمت کیلویی ۱۵۰تومان به کشاورزان می‌دهند که با احتساب این جوایز قیمت چغندر‌قند حدود ۶۳۰ تومان می‌شود. وی توضیح داد: پیشنهاد ما این بوده که قیمت چغندر قند که هم‌اکنون ۵۰۲ تومان است به ۶۰۲ تومان افزایش یابد که با کرایه حمل‌و‌نقل و سایر جوایز به بیش از ۷۰۰ تومان خواهد رسید. دانایی اظهار امیدواری کرد موضوع مذکور در جلسه این هفته شورای اقتصاد مطرح و تصویب شود؛ چراکه الان فصل تصمیم‌گیری کشاورزان درباره انتخاب نوع کشت است و در حال حاضر نیز کشاورزان استقبال چندانی از کشت چغندر‌قند نمی‌کنند و عادلانه بودن قیمت خرید، می‌تواند بر تصمیم آنان تأثیرگذار باشد.

۲۰۰ میلیون دلار منابع ارزی صرف واردات شکر شد
دانایی تصریح کرد: سال گذشته به دلیل پایین بودن نرخ خرید تضمینی و رقابتی نبودن تولید چغندر‌قند نسبت به برخی محصولات سبزی وصیفی، کشاورزان به کشت خربزه، هندوانه، خیار و گوجه‌فرنگی روی آوردند و کشت این محصولات آنقدر زیاد شد که دولت مجبور به خرید توافقی آن‌ها شد و منابع مالی بسیاری زیادی را برای خرید این محصولات در نظر گرفت. وی اضافه کرد: علاوه بر این حدود ۲۰۰ میلیون دلار نیز صرف واردات شکر به‌منظور جبران کاهش کسری تولید شکر شد، بنابراین دولت هم به صورت ریالی و هم به صورت ارزی زیان کرد. دانایی گفت: کشت چغندر‌قند در تناوب زراعی نیز اهمیت بسزایی دارد و موجب احیای اراضی کشاورزی می‌شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار