انجمن دفاع مقدس نباید مانند خانه سینما مراسم اموات برگزار کند!
کد خبر: 992394
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004AAM
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۵
مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس:
مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس گفت که باید مراقب باشیم کارکرد انجمن سینمای دفاع مقدس مانند خانه سینما به برگزاری مراسم اموات محدود نشود.
فرشاد رضایی دوست
سرویس فرهنگ و هنر جوان‌آنلاین: دومین هم‌اندیشی تخصصی سینمای انقلاب و دفاع مقدس با محوریت نسبت سینمای دفاع مقدس با بیانیه گام دوم انقلاب به همت انجمن سینمایی انقلاب و دفاع مقدس با حضور مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرعامل انجمن و جمع کثیری از سینماگران و فعالان سینمای انقلاب در محل باغ‌موزه دفاع مقدس برگزار شد.

در ابتدای مراسم مهدی عظیمی میرآبادی مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس ضمن ارائه برنامه‌های هم‌اندیشی درخصوص علت و اهمیت نشست‌های تخصصی سینمای دفاع مقدس گفت: آنچه قرار است در این نشست و سایر نشست‌ها مطرح شود رسیدن به یک همگرایی در راستای عملیاتی کردن اهداف که یکی از موارد آن نسبت بیانیه گام دوم انقلاب با سینمای دفاع مقدس است می‌باشد. ما از ابتدا با صدای رسا اعلام کردیم باید دور هم جمع بشویم، حرف‌های یکدیگر را بشنویم، از نقص‌های یکدیگر بگذریم تا توانایی همدیگر را افزایش دهیم. اینکه صرفاً با سرمایه‌ای که در اختیارمان قرار می‌گیرد یک فیلمنامه ضعیف، تولید ضعیف و عرضه و اکران ضعیف و درنهایت با یک تکبر و خودباختگی اثری تولید شود که مصداق هرسال دریغ از پارسال شود چه تأثیر و فایده دارد؟ آیا انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس قرار است رو به افول برود؟ آیا انجمن سینمای انقلاب باید مانند خانه سینما فقط مراسم اموات برگزار کند؟ مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس همچنین با گلایه شدید از وضعیت فعلی سینمای ایران اظهار داشت: ما نگرانیم که چرا سینمای انقلاب و دفاع مقدس تنهاست، مسئولان وقتی می‌خواهند آمار و بیلان کاری ارائه کنند از کدام آثار نام می‌برند؟ آیا از فیلم‌های سخیف و ضعیف که سیاه‌نما و چرک هستند نام می‌برند یا فیلم‌هایی، چون آثار ابراهیم حاتمی‌کیا و امثالهم؟ پس باید به امثال حاتمی‌کیا‌ها کمک کنید. چرا بسیاری از هنرمندان خوش‌سابقه مانند اردکانی، رحیمی‌پور، درخشی، برزیده کم‌کار شدند؟ فیلم‌هایی که امسال در جشنواره حاضر بودند کدامشان ارزش حداقلی به‌عنوان فیلم و اثر هنری را داشتند؟ یک سازمانی هم مانند اوج که به کمک سینما می‌آید و چند فیلم خوب تولید می‌کند مورد هجمه و توهین‌ها قرار می‌گیرد. انجمن مگر قرار است کمپانی فیلم‌سازی مانند اوج شود؟ انجمن سینمای دفاع مقدس از نامش هم پیداست که قرار است مطالبه‌گر باشد و مطالبه کند که چرا سینمای دفاع مقدس در کشور ما ضعیف است البته اگر می‌گوییم سینمای دفاع مقدس ضعیف است این را هم می‌گوییم که نسبت به کل سینمای ایران نه یک سر و گردن بلکه یک قامت بلندتر است. ولی نسبت به آن چیزی که آرمان و ایده‌آل ماست بسیار متفاوت است.

عظیمی میرآبادی همچنین با انتقاد از آثار اکران شده در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر گفت: امسال درجشنواره فیلم فجر، آثاری اکران شدند که نمی‌دانم آن افرادی که چه در فرآیند تولید اثر و چه در مرحله انتخاب، داوری و صدور مجوز‌های لازم کمک و همراهی‌شان کردن رویشان می‌شود با خانواده خودشان به تماشا بنشینند؟ فیلم‌هایی که تماماً در آن از مواد مخدر، مشروبات الکلی، سیگار و از الفاظ اروتیک و رکیک استفاده شده بود. پس سینمای انقلاب و دفاع مقدس در این شرایط کجاست؟ آیا غیر از من و شما هستیم؟ کدام‌یک از ما‌ها اعتراض یا مصاحبه کردیم؟ دوستان به‌جای اینکه یکدیگر را محکوم کنیم باید همه با هم کسانی را محکوم کنیم که نمی‌خواهند سینمای انقلاب باشد. عزیزان بیایید کمک کنید تا انجمن سینمای دفاع مقدس به اهداف ارزشمندی که برایش تصور شده برسد.

پیش از صحبت‌های مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس، دکتر محمدرضا سوقندی مشاور امور ایثارگران وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تشکر از دعوت برای حضور در این مراسم با اشاره به اهمیت برگزاری این نشست گفت: مفهوم سبک زندگی یک مفهوم جامعی است و به جهت اهمیت موضوع اگر به همین مفهوم سبک زندگی بپردازیم، هم به مفهوم فرهنگ و هنر نزدیک شده‌ایم و هم جامعیت سایر مفاهیم را در بر خواهد گرفت.

وی با اشاره به نقش و نسبت سینما با بیانیه گام دوم بیان داشت: نقش سینما و هنر مانند یک مداخله‌گر در تمامی عرصه‌ها یک نقش تعیین‌کننده و الگویی است و اگر بخواهیم مفاهیم عام‌تری را که در روح بیانیه گام دوم مطرح شده و مفاهیمی، چون جهاد، ایثار و مفاهیمی ارزشی را به‌عنوان مفاهیم کلیدی در نظر بگیریم می‌توانیم تقسیم‌بندی در مورد سبک‌سازی سینما در گام دوم انقلاب داشته باشیم.
در ادامه این مراسم دکتر پرویز فارسیجانی، معاون طرح و برنامه انجمن سینمای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با تبیین و اشاره به برخی از بند‌های بیانیه گام دوم اظهار داشت: بیانیه گام دوم به‌نوعی منشور ۴۰ ساله دوم انقلاب ماست، کاری که باید متولیان عرصه مدیریت نظام می‌کردند رهبر معظم انقلاب به تنهایی به دوش کشیدند و در یک بیانیه بسیار متقن، پرمحتوا و اندیشمندانه آن را تقدیم کردند و من فکر می‌کنم بعد از یک سال حداقل ادای دین ما هنرمندان رسیدن به فهم مشترک از این بیانیه ولو در مدت زمان کوتاهی که در خدمت شما هستیم باشد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار