متهم معاملات میلیاردی می‌کرد، اما مشمول دریافت یارانه بود!
کد خبر: 990930
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049mk
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۲
در جـلـســه روزگذشته وقتی متهم بر سر نماینده دادستان داد می‌زد و قصد داشت جلسه را به آشوب بکشد، قاضی قاطعانه هشدار داد که همه اسناد را داریم و اینجا باید پاسخگو باشید. نماینده دادستان هم افشا کرد که متهم ردیف اول (داریوش امان کی) معاملات چند ده میلیاردی‌اش را از طریق دیگران انجام می‌داده و شماره حسابش مشمول یارانه شده بود.
عليرضا سزاوار
سرویس جامعه جوان آنلاین: دومین جلسه علنی رسیدگی به اتهامات متهم داریوش امان‌کی و گروهش روزگذشته در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی‌مقام برگزار شد.

در ابتدای جلسه قاضی اسدالله مسعودی‌مقام مفادی از قانون آ‌یین دادرسی کیفری مربوط به نظم و برگزاری دادگاه را تفهیم کرد و سپس از نماینده دادستان خواست برای قرائت ادامه کیفر خواست در جایگاه حاضر شود.

پول کشور در جیب شرکت کاغذی
نماینده دادستان در جایگاه حاضر شد و گفت: «در جلسه گذشته وکیل داریوش امان‌کی اعلام کرد که بنده از محکومیت موکل ایشان خوشحال شدم، در اینجا باید بگویم آقای وکیل اگر شما از اجرای عدالت خوشحال نمی‌شوید ما خیلی خوشحال می‌شویم.»

رسول قهرمانی با بیان اینکه وکیل متهم اعلام کرده که بنده متهم را تحقیر کرده‌ام و گفته‌ام وی نمایشنامه‌نویسی کرده است، افزود: «این در حالی است که بنده از ذوق هنری موکل تمجید کرده‌ام، خانم کلاهدوزان را از پای دم‌کردن برنج به محضر آورده‌اند و از وی امضا گرفته‌اند و وقتی می‌خواستند وثیقه معتبر را از بانک خارج کنند، نامه‌ای را تنظیم کردند که بیشتر شبیه نمایشنامه است؛ چرا که خانم کلاهدوزان اطلاعی از آنچه اتفاق افتاده نداشته است.»

وی خطاب به وکیل متهم ردیف اول گفت: «شما در اظهارات خود مطرح کردید که کیفرخواست مغرضانه، با سوء‌نیت و کینه توزی بوده، در اینجا باید بگویم که شما اولاً معنای منع تعقیب را بدانید و عمل خود را بسنجید و بعد سخن بگویید. امیدوارم آقای وکیل مطالعه عمیق در مورد جرم اقتصادی داشته باشند چراکه بدون رعایت تشریفات، تسهیلات و ۶۵میلیارد تومان پول مفت کشور به شرکتی داده شده که سندیت ندارد.»

برهوتی که به بانک انداختند
قهرمانی در ادامه افزود: «شگرد متهمان این پرونده که من نام پرونده مخوف را بر آن می‌گذارم، این بوده که آقایان تسهیلات ۶۵ میلیاردی می‌گیرند و در مرحله تهاتر آنقدر گران‌نمایی می‌کنند که بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان از بانک طلبکار می‌شوند. این شگرد جدیدی است، متهمان ملک‌های مرغوب بانک را در ازای دادن برهوت گرفته‌اند. جالب اینکه در یک‌روز هم چک طلب‌شان و هم سه ملک مرغوب را از بانک گرفتند!»

در ادامه دادگاه برای نخستین بار نماینده دادستان به دو متهم فراری پرونده هم اشاره کرد و گفت: «دو نفر از متهمان آقایان حمیدرضا حاجی‌اسفندیاری و سیدرضاحسینی متواری هستند. در ردیابی‌ها مشخص شده که پول به حسابشان رفته است و این دو نفر در مرحله تسهیلات منتفع شده‌اند همان کسانی‌اند که معاملات به نامشان انجام شده است.»

قهرمانی با اشاره به یکی از مستنداتی که داریوش امان‌کی ارائه داده بود، گفت: «او نامه‌ای درخصوص ملک آبشار اصفهان ارائه داد؛ ملکی که ١٧ میلیارد تومان ارزش داشته را به قیمت ١۵٣ میلیارد تومان به تعبیر محترمانه به بانک انداختند. این ملک فاقد کاربری و خارج از محدوده بود و آقایان مدعی بودند که برای بانک ١٧٠هکتار تراکم گرفتند، در حالی که به استناد نظر کارشناس بانک این‌طور نیست.»

معمای آزادی مدیرعامل
در این حین متهم ردیف اول (امان کی) و متهم ردیف دوم (فتحی) صحبت‌های نماینده دادستان را بار‌ها قطع کردند و امان‌کی هم با فریاد سخن می‌گفت: قاضی مسعودی مقام قاطعانه هشدار داد که همه اسناد را داریم و اینجا باید پاسخگو باشید.

نماینده دادستان خطاب به متهم ردیف اول گفت: «معاملات چند ده میلیاردی‌ات را از طریق دیگران انجام می‌دادی و شماره حسابت مشمول یارانه شده بود. آقایان در جلسه قبل عنوان کردند که پول را در ساخت‌و‌ساز بردیم، حال سؤال من اینجاست این همه اسامی که ما ردیابی کردیم برای شما چه کرده‌اند که پول کلان به جیب زده‌اند؟»

قهرمانی افزود: «خانم کلاهدوزان خودش به من گفت که نگذاشتید برنجش را دم کند و به دفترخانه بردید تا ملک به نامش بزنید.»

فتحی بلافاصله گفت: «این خانم امین من بود. شما فقط تحقیر می‌کنید» که قاضی خطاب به نماینده دادستان تأکید کرد: «خانم کلاهدوزان باید به اتهام پولشویی تعقیب شوند.»

قهرمانی هم با تأیید سخن رئیس دادگاه خطاب به فتحی افزود: «اموال بسیار دیگری هم به نام خانم کلاهدوزان شده که در حال بررسی و ردیابی است.

چرا اموال را به نام خودت نمی‌کردی؟ بعد از دستگیری خانی که بیم آن می‌رفت در بازداشت حرف‌هایی را بزند بلافاصله با وثیقه آزادش کردید!»

تجارت به اسم خانم‌های خانه‌دار
قاضی مسعودی‌مقام هم خطاب به فتحی گفت: «دارایی‌های خود را با مالکیت رسمی به دادگاه ارائه دهید تا بررسی شود چقدر فرار مالیاتی داشتید.»

فتحی هم گفت: «من با واسطه این افراد سیمان و آهن می‌خریدم.» قهرمانی هم لیستی از افرادی که چند خانم خانه‌دار جزو آن بودند را قرائت کرد و گفت: «خانم خانه‌دار برای شما سیمان و آهن می‌خرید؟!»

در ادامه دادگاه به درخواست دادستان آرمان علمایی به عنوان مطلع دیگر در جایگاه قرار گرفت و تأیید کرد که ٩٣٠ هزار یورو با واسطه از امان‌کی گرفت و ۶۴٠ هزار یورو به خانی (مدیرعامل بانک سرمایه) داد و مابقی‌اش را برای خانی فرش ابریشم خرید. وی تأکید کرد: امان‌کی، برادرش را به خارج از کشور فراری داد.

در نهایت هم قاضی مسعودی‌مقام ضمن پایان اعلام این جلسه، برگزاری جلسه بعدی دادگاه را به صبح روزچهارشنبه ۳۰ بهمن ماه موکول کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار