عمده بازار کار ساخت‌و‌ساز در اختیار اتباع خارجی است
کد خبر: 988194
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00494c
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۰
سرويس اقتصادی جوان آنلاين: کارگران ساختمانی در شرایطی تقریباً نیمی از سال بیکارند که کارگران ساختمانی غیرایرانی فاقد کارت مهارت، بازار ساخت‌و‌ساز را اشباع کرده‌اند.
به گزارش مهر، آمار کارگران ساختمانی کشور حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر برآورد می‌شود که بنا به گفته مسئولان ذیربط حدود ۹۰۰ هزار نفر از این کارگران تحت‌پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار دارند. در عین حال بازار ساخت‌و‌ساز به شدت از وجود نیروی غیرایرانی که غالباً افاغنه و بدون مهارت هستند، اشباع شده است.
به‌رغم اینکه چند سالی است بازار مسکن در رکود فرو رفته، اما مسئولان مربوطه بر این باورند حتی در همین شرایط رکود، اگر کارگران غیر ایرانی ساماندهی شوند، امنیت شغلی کارگران ایرانی در صنعت ساخت‌و‌ساز تا ۴۰ درصد افزایش می‌یابد.

اکبر شوکت، رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی کشور، با اشاره به وضعیت اشتغال کارگران ایرانی و غیرایرانی در بازار ساخت‌و‌ساز کشور اظهار داشت: بازار کاری که در همین وضعیت رکود حاکم بر مسکن وجود دارد، چنانچه اتباع بیگانه ساماندهی شوند، پاسخگوی نیاز نیروی کار ایرانی است. حتی بخشی از اتباع را نیز پوشش خواهد داد.
وی افزود: متأسفانه از زمان اجرای طرح مسکن مهر، به دلیل اینکه به یکباره فراتر از ظرفیت کشور مسکن در کشور ساخته شد، این موضوع باعث ورود بی‌رویه کارگران غیرایرانی به این پروژه‌ها شد. رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی کشور، ادامه داد: پس از آنکه بازار مسکن دچار رکود شد، این کارگران غیر‌ایرانی که از سایر صنایع وارد ساخت‌و‌ساز شدند، دیگر خارج نشدند. در واقع بخش زیادی از بازار ساخت‌و‌ساز مسکن مهر توسط نیروی کار غیر‌ایرانی اشغال شده بود.

شوکت افزود: زمانی که ساخت پروژه‌های مسکن مهر به پایان رسید، اما این کارگران همچنان در بازار مسکن ماندگار شدند و از این بازار خارج نشدند. این موضوع باعث اشباع بازار توسط اتباع بیگانه و از سوی دیگر کم شدن ظرفیت کار برای کارگر ایرانی شد. وی همچنین گفت: اتباع بیگانه برای اینکه همچنان بازار کار ساخت‌و‌ساز را در اختیار داشته باشند، حتی دستمزد کمتر از قیمت واقعی می‌گیرند. رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی کشور، یکی از دلایل پایین بودن کیفیت ساخت‌و‌ساز در کشور را وجود کارگران غیرایرانی و فاقد کارت مهارت و نبود نظارت از سوی دستگاه‌های متولی عنوان کرد و گفت: این موضوع باعث شده تا نیروی کار ایرانی مورد بی‌مهری وزارت راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گیرد.

شوکت با اشاره به فعالیت حدود ۴۴۰ تشکل کارگری ساختمانی در کشور با عضویت یک میلیون کارگر تحت‌پوشش گفت: تشکل‌های کارگران ساختمانی بزرگترین تشکل کارگری کشور را تشکیل می‌دهد و تمام این یک میلیون کارگر عضو این تشکل‌ها، دارای حداقل کارت مهارت درجه سه و تحت پوشش تأمین اجتماعی هستند، اما در حوزه اشتغال آنها، وزارت راه و شهرسازی کوچک‌ترین تعاملی با کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی ندارد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار