چالش مصرف بالای گاز وزارت نیرو را هم درگیر کرد
کد خبر: 987153
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0048np
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۵
وزیر نیرو: اگر نتوانیم برق صادر کنیم امکان پاسخگویی به تعهدات ارزی را نخواهیم داشت
سرويس اقتصادی جوان آنلاين: وزیر نیرو گفت: شرایط به نحوی است که با مصرف خانگی رقم استفاده از گاز از ۷۰۰ میلیون متر مکعب هم بالاتر می‌رود، به‌نحوی‌که حتی گفته می‌شود برق را صادر نکنید. اگر برق صادر نشود ما چگونه می‌توانیم جواب تعهدات خود را بدهیم، در‌حالی‌که تنها اتکای جدی ارزی ما به صادرات برق است، بنابراین باید فکری به حال مصرف بکنیم.

به گزارش ایلنا، رضا اردکانیان در مراسم امضا و تبادل تفاهمنامه همکاری مشترک وزارت نیرو و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای توسعه زیست‌بوم نوآوری و فناوری در صنعت برق اظهار داشت: درست است که تلاش می‌کنیم تحریم‌ها برداشته شود، اما باید به خاطر داشته باشیم آن‌ها تحریم‌ها را وضع کردند که این مفروضات ما را به‌هم بریزند، ما نیز باید اقداماتی در راستای بر هم زدن مفروضات آن‌ها داشته باشیم. آن‌ها تحریم را بر اساس مشاهده نقاط ضعف ما وضع کردند مثلاً فروش نفت ما به این دلیل تحریم شد که بخش بزرگی از زندگی ما به فروش آن وابسته است. اگر با اتکای تغییر ساختار در راستای کم شدن وابستگی به درآمد‌های نفتی حرکت کنیم، قطعاً تغییرات جدی ایجاد می‌شود. کسی که تحریم می‌کند منتظر است صدای شکستن را بشنود، ما باید این فرصت را از آن‌ها بگیریم.

وی یادآور شد: زمان محدودی در اختیار داریم. باید با تحمل تحریم‌ها بتوانیم برخی مشکلات و بیماری‌ها را درمان کنیم؛ مثلاً اگر در شرایط تحریم به دنبال اصلاح رفتار مصرفی حرکت کردیم این رویه باید به‌عنوان یک عادت باقی بماند.
اردکانیان اظهار داشت: در حال حاضر بخش قابل توجهی از نیروگاه‌های کشور به گاز اتکا دارند و تعداد معدودی سوخت مایع مصرف می‌کنند؛ ما موظف هستیم این میزان را کاهش دهیم. بر اساس آنچه وزارت نفت اعلام کرده مشکلات جدی برای تأمین گاز وجود دارد، در حال حاضر ۷۰۰ میلیون متر مکعب در شبانه‌روز گاز عرضه می‌شود که ۵۲۰ میلیون متر مکعب مربوط به مصارف خانگی، ۹۰ میلیون متر مکعب نیروگاه‌ها، ۵۰ میلیون متر مکعب صادر شده و ۴۰ میلیون متر مکعب هم به صنایع بزرگ ارسال می‌شود.

وی ادامه داد: شرایط به نحوی است که با مصرف خانگی رقم استفاده از گاز از ۷۰۰ میلیون متر مکعب هم بالاتر می‌رود، به‌نحوی‌که حتی گفته می‌شود برق را صادر نکنید. اگر برق صادر نشود ما چگونه می‌توانیم جواب تعهدات خود را بدهیم، در‌حالی‌که تنها اتکای جدی ارزی ما به صادرات برق است، بنابراین باید فکری به حال مصرف بکنیم. اگر نتوانیم نقاط ضعف را بپوشانیم تحریم هم که برداشته شود داستان دیگری داریم. اردکانیان گفت: سازمان اداری ما باید کارآ باشد؛ همچنین مصرف باید به نحوی باشد که به علمی‌ترین شیوه منابع کشور استفاده شود و به این ترتیب تاب‌آوری جامعه افزایش خواهد یافت.
وی در ادامه با اشاره به استفاده از فناوری در حوزه برق بیان کرد: در بخش آب نیز علاقه‌مندیم حرکت نوآورانه صورت گیرد و مصمم هستیم در فرصت باقی‌مانده تا پایان دولت به نکته غیرقابل بازگشت در این حوزه برسیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار