مسئولیت پذیری یک فرمانده، چگونه جلوی تحریف انتقام سخت را گرفت؟!
کد خبر: 985979
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0048Ut
تعداد نظرات: ۹ نظر
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۸
برای کسی که می‌تواند، با حادثه عین الاسد سال‌ها و چه بسا ده‌ها سال قهرمان ملی باشد، رفتن به جلوی دوربین‌ها و ریختن آبرو البته به ظاهر با اصل حب نفس! منافات بزرگی دارد.
به گزارش جوان آنلاين، مهدی جهان تیغی فعال رسانه‌ای طی یادداشتی در کانال تلگرامی خود نوشت:

من سردار حاجی زاده؛ از خط مقدم بازگشته‌ام، تا از صداقت نظام دفاع کنم

مسئولیت پذیری یک فرمانده، چگونه جلوی تحریف انتقام سخت را گرفت؟!

«چند روز قبل در حادثه تروری جان سالم به در برد، در فاصله کوتاهی به غرب کشور می‌رود، تا یکی از بزرگترین حوادث تاریخی ۷۰ سال اخیر جهان، یعنی حمله به یک پایگاه نظامی آمریکا در برابر بخشی از انتقام خون شهید سپهبد سلیمانی را فرماندهی کند، در فاصله کوتاهی به تهران بر میگردد و در برابر دوربین‌های که در انتظار ریختن آبروی او در برابر شرمندگی سقوط هواپیمای بوئینگ است، قرار می‌گیرد»

این قسمتی از یک فیلم سینمایی خیالی هالیوودی و یا بالیوودی نیست، این بخشی از واقعیت رفتاری فرمانده هوا و فضای سپاه پاسداران، یعنی سردار سرافراز حاجی زاده است. آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها سال‌ها برای نظامیان خود فیلم تخیلی ساختند، حتی کارشان به جایی رسید که از دل جنایات خود در ویتنام، عراق و افغانستان نیز قهرمان سازی هالیوودی کردند. اما خودشان نیز می‌دانند که آن قهرمانان خیالی هستند و آنچه امروز حقیقی‌تر از هر واقعیتی است، رفتار صادقانه سردار حاجی‌زاده ایرانی هست.

اما او چرا دیروز پای در مقتلگاه آبروی خود گذاشت؟

برای کسی که می‌تواند، با حادثه عین الاسد سال‌ها و چه بسا ده‌ها سال قهرمان ملی باشد، رفتن به جلوی دوربین‌ها و ریختن آبرو البته به ظاهر با اصل حب نفس! منافات بزرگی دارد. واقعیت این است که آمدن او جلوی دوربین‌ها مصادق این جمله است: «من سردار حاجی زاده؛ از خط مقدم بازگشته‌ام، تا از صداقت نظام دفاع کنم»

چه کسی در این شرایط که حتی صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز بر طبل پنهان کاری برخی مسئولین حادثه هواپیمایی اوکراینی می‌کوبد، باید از صداقت نظام دفاع می‌کرد؟! چه کسی باید صداقت نظام را تبدیل به باور عمومی می‌کرد که در جمهوری اسلامی فردی در جایگاه عالی‌ترین مقام نظام، پس از کامل شدن تحقیقات نظامی، بلافاصله و بدون در نظر گرفتن پیامد‌های به ظاهر دنیایی بخوانید سیاسی و امنیتی دستور رفتار صادقانه با مردم و کشور را می‌دهد. اوست که می‌توانست از برخی دلایل تاخیر در اعلام نتیجه قطعی سقوط هواپیما بگویید.

آری برای این امر مهم اینبار باید کسی به مقتل آبروی خود برود که خود از آبرومندان انقلاب باشد. قرعه نه به نام سردار حاجی زاده خورد، بلکه دواطلبانه کاندیدای این صحنه بزرگ شد.

اما یک نکته را تاریخ بعد‌ها بیشتر قضاوت خواهد کرد، مساله‌ای که بسیاری از ما داخلی‌ها نیز درک نکردیدم، ولی روس‌ها در خارج از ایران فهمیدند!

خبرگزاری روسی اسپوتنیک درباره اقدام صادقانه فرمانده هوا و فضای سپاه نوشت: «شجاعت سردار حاجی زاده در تحمل مسئولیت هدف قرار گرفتن هواپیمان اوکراینی بسیار ستودنی می‌باشد و شاید بتوان گفت اولین بار است مسئولی جلوی دوربین‌ها می‌آید و با این شجاعت همه مسئولیت‌های یک اشتباه را گردن می‌گیرد. شاید تنها مساله‌ای که ماجرای هواپیما اوکراینی ثابت کرد، تکذیب اخبار مرتبط با تبانی ایران و آمریکا در حمله ایران به پایگاه‌های نیرو‌های آمریکایی در عراق بود. اگر تبانی‌ای وجود داشت قطعا نیرو‌های مسلح ایران با چنین شرایط پر تنش واضطرابی مواجه نمی‌شدند و قطعا چنین اتفاقی پیش نمی‌افتاد.»

آری او آبرویش را بدون آنکه مقصر اصلی باشد داد تا حکمتی الهی شکل بگیرد و تاریخ فردا نتواند انکار کند که انقلاب اسلامی، انتقام سردار ایران، سپهبد شهید قاسم سلیمانی را از آمریکایی‌ها گرفت و حاضر به معامله نشد.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۹
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
0
3
پایدار و برقرار باشی سردار بزرگ! نفرین بر لیبرالهای خناس!
قاسم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
0
2
این شجاعت و شهامتی که دارد و واقعیت را گفت یک هزارم ان را روحانی و ظریف و نوبخت و جهانگیری و همتی و عراقجی و وزیر به اصطلاح کشور و نمایندگان بی صلاحیت نداشته و ندارند. البته این اقرار میتواند با فشار کشور اکراین و کانادا باشد و شاید اگر در این هوابیما افراد خارجی نبودند سکوت انکار حاکم بود.
نیازی به انتشار نیست
|
Romania
|
۱۷:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
4
0
بسم الله
فقط می نویسم که گول چهار نفر دو و بری های خودتون رو نخورید و فکر نکنید که همه همینطورن!
قریب به اتفاق ملت مطمئنی هستن «سپاه» و «جمهوری اسلامی » :
۱- قصد فریبشون رو داشته
۲-از ترس تحقیقات دول خارجی بر روی جعبه سیاه مجبور شده بعد از چند روز اعتراف کنه ...
پس از اون همه تکذیب مقامات دولتی در این واقعه
باقی مانده اعتبار نظام جمهوری اسلامی هم در ذهن مردم سقوط کرد ...
... و من بیم دارم که این بی اعتمادی به اصل اسلام سرایت کنه ...
والله الموفق
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
0
0
تمام.همت خود را در جلب رضایت اوکراین معطوف کنید
هادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
0
0
از ابتدای امر مسلم بود اگر ایران برای انتقام عملیاتی را انجام میدهد غرب به خاطر امنیت خطوط انرژی و تاثیر آن بر قیمت نفت و ایجاد آشوبهای اجتماعی منجر به فروپاشی آنها ، دست به عملیات مجدد نخواهد زد و این ترور (شهادت حاج قاسم و ابو مهدی و یاراشان) جز برای تست ایران نبوده است که ایران با جواب قاطع امکان هر گونه عملیات مجدد را غیر ممکن ساخته بود یعنی افزایش صد در صدی حساسیت سیستم پدافندی کار درستی نبوده است زیرا آن چیزی که غرب را از عملیات نظامی علیه ایران منع میکند یکی امنیت رژیم صهیونیستی و مهمتر از آن تنش در حوزه انرژی است.

این خطا قبل از اینکه متوجه افسر پشت سیستم دفاعی باشد متوجه آنهایی است که فضای کشور را از هواپیماهای مسافری بدلایل مختلف تمیز نگه نداشته اند و به نظر میرسد بهتر بود تا تاییدیه مربوطه به تمیز نگه داشتن فضای کشور از هواپیماهای غیر نظامی و مسافری کسب نمیشد سردار حاجی زاده عملیات را به تاخیر می انداخت و قبل از تاییدیه حمله ای را انجام نمیداد. به هر حال نقص الگوریتمی و تقدم و تاخر پیش زمینه های عملیات، این فاجعه را رقم زد تا تجربه تلخی باشد که اولا" عجله (در انتقام) نکنیم زیرا احتمال کمانه کردن آن وجود دارد و ثانیا" سهل انگاری نکنیم و پس از تمام هماهنگی های سیستمی و تاییدیه های ایمنی های لازم دست به عملیاتی در این سطح بزنیم.

همه ما در کار اشتباه میکنیم ولی برخی اشتباهات بدلیل ماهیت آن آثار مخرب کم و برخی دیگر به فاجعه ملی منجر میشود کسانیکه برای عاملان این فاجعه زیاده روی میکنند در ماجرای بنزین انصاف داشته باشد به گناه خود اعتراف کنند که خسارت آن بسیار بیشتر از این هواپیما برای ملت بود.

آنهائیکه نا عادلانه بر قوای مسلح ما حمله میکنند آیا در زندگی شغلی خود دچار سهو و اشتباه نشده اند؟ این هم از آن نوع است.

امیدوارم با تغییرات اساسی در:
1. آنالیز موقعیت در امکان حمله یا عدم حمله دشمن
2. اتخاذ تمام تمهیدات ایمنی و تاییدات لازم
3. عدم شتابزدگی حاصل از جنگ روانی دشمن
4. عدم سهل انگاری
و ...

آینده ای درخشان برای نیروهای مسلح جان برکف ما مثل سردار شجاع و زحمتکش حاجی زاده و پرسنل خدوم نیروهای مسلح رقم بخورد.

برای رفتگان طلب رحمت و مغفرت و برای بازماندگان طلب صبر بردباری در مصیبت وارده را مینماییم.
صادق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
0
0
سخنان صادقانه سردار سلامی، نکته مبهمی برای افراد منصف نگذاشت.
morteza
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
0
0
با سلام
ضمن تشکر از بیانات خاضعانه و خالصانه سردار سلامی و سردار حاجی زاده ،انتظار می رود دیگر مسئولان نظامی کشور همچون فرمانده ی ارتش جمهوری اسلامی ایران حمایت خود را از بیانات فرمانده سپاه اعلام نمایند.
باتشکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
0
0
سلام خدا برحاجی زاده
محمدي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
0
0
با سلام و احترام قطعا در پروژه هدف قرار گرفتن هواپيماي بوئينگ اوكراين يه سناريو وجود دارد لذا استفا و حذف ايشان مورد پذيرش مردم باهوش و بابصيرت نميباشد.قطعا ما جوانان هم حمايت خويش را از مرزبانان اين آب و خاك اعلام مي داريم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار