یک جشن خوب ، بی حاشیه و دارای منزلت
کد خبر: 979804
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0046tI
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰
چرا باید جشن جامعه صنفی تهیه کنندگان را جدی گرفت؟
نخستین آئین سپاس تهیه کنندگان سینمای ایران ٤ آذرماه با حضور پرتعداد هنرمندان، تهیه کنندگان و پیشکسوتان عرصه هنر در تالار تشریفات اقدسیه برگزار شد.
ايزد مهرآفرين
سرويس فرهنگ و هنر جوان آنلاين: جشن یا آئین سپاس تهیه کنندکان با حضور فراگیر جامعه تهیه کنندگان و خانواده سینما برگزار شد. جشنی که به حق یک ضیافت فرهنگی و هنری واقعی بود فارغ از شعار و شواف و هیاهو و شلوغ کاری‌های بیهوده.

متولیان برگزاری هم سعی نکردند با کاور عکس و گزارش‌های فربه شده از دروغ و بزرگ نمایی آن را طوری دیگرگ به نمایش بگذارند؛ و برای مشروعیت بخشیدن به آن هم از زینت حضور مدیران دولتی استفاده کنند. یک جشن واقعی و بی حاشیه و مشوق و تاثیرگذار برای بخش فرهنگ ساز سینما. یعنی صنف مهم تهیه کنندگان.

شکی نیست که جامعه تهیه کنندگان اصلی‌ترین موتور محرکه سینمای ایران است. مسیر و میزان رشد و شاخص تحول سینمای ایران را باید در شعاع دید و تفکر تهیه کنندگان نگریست و این طیف، مهم‌ترین و جدی‌ترین گروه در ترسیم افق حال و آینده سینما به شمار می‌آیند.

به تبع، آئین سپاس هم، جدی‌ترین نیازی است که در میان جشنواره‌های رنگین و ریز و درشت کشور به چشم آمد و به دل نشست. ضرورتی که برای پیشرفت، ترقی و تعالی سینما به آن نیاز داریم.

شاید در بسیاری از جشنواره‌ها و جشن‌های سینمایی به اهمیت و جایگاه صنف تهیه کنندگی کمتر بها داده شده و می‌شود و این حرکت، اگر چه بسیار دیر رخ داده است، اما باید به فال نیک گرفت و به برگزارکنندگان و متولیان آن خسته نباشید گفت.

همچنانکه سیدضیاءهاشمی تنها سخنران این جشن بود و به حاضرین گفت: «هنر هم مانند دیگر نیاز‌های بشر در فرهنگ خلاصه می‌شود پس هنری اصیل است که بتواند فرهنگ سازی کند. با این اوصاف تهیه‌کننده که خود گردآورنده و مغز متفکر یک اثر است باید از هرآنچه که اصالت فرهنگ را زیر سوال می‌برد، بپرهیزد.»

تردیدی نیست که یکی از چالش‌ها و مشکلات سینمای ایران که امروز با آن دست و پنجه نرم می‌کند موضوع و بحث تهیه کنندگی در سینماست. ورود بی ضابطه و غیرقانونی افرادی غیر مرتبط و گمنام به این صنف مهم باعث شده که وضعیت سینمای ایران به حال و روزی بیافتد که عملا کنترلی بر روی دستمزد و هزینه تولید یک فیلم نباشد. آشفته بازاری که در آن بازیگران تقریبا ۷۰ درصد هزینه تولید یک فیلم را می‌بلعند و بقیه عوامل باید با دستمزد ناچیزی گذران زندگی کنند.

این جشن در آینده می‌تواند با شناخت و معرفی تهیه کنندگان مهم و تاثیر گذار سینما، ریل گذار مسیری باشد که در آن دیگر تهیه کننده کارگذار صرف سرمایه گذار نباشد و به عنوان مهمترین شخص در تولید یک اثر سینمایی نقش خودش را ایفا کند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار