مطالبه خسارت با یک دادخواست
کد خبر: 978508
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0046YO
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۶
اگر پرونده به دادگاه آمد و دادگاه در مقام صدور حکم، به صورت اثباتاً یا نفیاً برآید، به این معنا که به نفع یا به ضرر آن حکم دهد، اعم از اینکه جرم قابل گذشت یا غیرقابل گذشت بوده یا مشمول مرور زمان شود یا خیر، از طریق دادخواست حقوقی، می‌توان خسارات ناشی از جرم را مطالبه کرد.
سرویس جامعه جوان آنلاین: برای اینکه متضرر از جرم بتواند دعوای ضرر و زیان خود را در مقابل دادگاه اقامه کند، باید علاوه بر دارا بودن اهلیت، در طرح دعوا نیز ذی‌نفع باشد. در برخی مواقع، وراث و قائم‌مقام‌های قانونی بزه‌دیده هم می‌توانند خسارت ناشی از جرم را مطالبه کنند.

خسارت ناشی از جرم که قابل مطالبه است با اموال از دست‌رفته در اثر جرم متفاوت است؛ چون اموال حاصل از جرم بدون نیاز به دادخواست به مالک آن برگردانده می‌شود، اما خسارات ناشی از جرم برای اینکه پرداخت شود نیازمند تقاضای خسارت‌دیده است.

در واقع مطالبه خسارات ناشی از جرم در گروی ارائه دادخواست است. پس از صدور کیفرخواست، پرونده جرم از دادسرا خارج و به دادگاه ارسال می‌شود و دادگاه علاوه بر تکلیف رسیدگی به اتهام مطروحه وظیفه دارد در صورت درخواست ضرردیده مبنی بر جبران خسارات وارده، به آن تقاضا نیز رسیدگی کند.

نکته مهم این است چنانچه دادخواست جبران ضرر و زیان ناشی از جرم، کمتر از ۵ میلیون تومان باشد باید به شورای حل اختلاف و اگر بیشتر از ۴ میلیون تومان باشد باید به دادگاه حقوقی محل اقامت خوانده تقدیم کرد.
برچسب ها: مطالبه خسارت
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار