بی‌اطلاعی رئیس حقوقدان از قوانین حقوقی!
کد خبر: 975751
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045pv
تعداد نظرات: ۹ نظر
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۱
نزدیکی انتخابات اسکودا (اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران)‌و رسانه‌ای شدن برخی تخلفات این کانون‌ها موجب‌شده تا برخی از اعضای کانون‌های وکلا برای توجیه تخلفاتشان به ادله‌هایی پناه ببرند که هیچ سنخیتی با قوانین موجود در کشور ندارد!
سرویس جامعه جوان آنلاین: این در حالی است که حداقل انتظار از این قانوندانان تسلط به قانون است، اما برخی اظهارنظرهایشان نشان می‌دهد یا قانون را نمی‌دانند یا برای دستیابی به اهدافشان حاضرند قوانین را به گونه‌ای دیگر جلوه دهند. مصداق این ماجرا را می‌توان در اظهارنظر اخیر رئیس کانون وکلای اصفهان به گزارش‌های انتقادی برخی رسانه‌ها درباره جابه‌جایی مبالغ میلیاردی برای نقل و انتقال وکلا به تهران پیدا کرد. رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان در واکنش به این گزارش‌ها در صفحه اینستاگرامی خود برای توجیه عملکرد کانون وکلا در دریافت مبالغ میلیاردی برای نقل و انتقالات وکلا به مرکز گفته است، مرکز وکلا و مشاورانی که هزینه نقل‌و‌انتقال را از وکلا نمی‌گیرند، هزینه‌های مربوط به اداره خود را از قوه‌قضائیه دریافت می‌کنند و این مسئله منجر به وابستگی وکلا به قوه قضائیه می‌شود. خانم حقوقدان خبرنگار تهیه‌کننده گزارش را به بی‌طرفی و مطالعه در قانون دعوت کرده است، اما اگر به سراغ قوانین موجود برویم، می‌بینیم که انگار خود خانم دکتر به رغم حضور در پستی همچون ریاست کانون وکلای اصفهان چندان با قوانین آشنایی ندارد! چراکه مطابق قوانین بودجه‌ای کشور، مرکز وکلای قوه قضائیه بودجه دولتی نمی‌گیرد. طبق آیین‌نامه این مرکز دارای استقلال کامل مالی است، منابع تأمین هزینه‌های آن نیز کاملاً مشابه کانون‌های وکلا و صد درصد داخلی و مستقلانه است. طبق آیین‌نامه اجرایی این مرکز، بودجه مرکز وکلای قوه‌قضائیه از محل حق عضویت وکلا و ۵ درصد حق‌الوکاله آن‌ها تأمین می‌شود.

از سوی دیگر مرکز وکلای قوه‌قضائیه هم برای نقل‌و‌انتقال وکلا به پایتخت یا شهر‌های دیگر هزینه دریافت می‌کند، اما این هزینه طبق آیین‌نامه است نه مبالغ نجومی چند ده تا چند صد میلیونی و گاهی هزینه‌های میلیاردی! براساس ماده ۱۳دستورالعمل نقل‌و‌انتقال مرکز وکلای قوه قضائیه، هزینه‌های نقل‌و‌انتقال به تشخیص هیئت‌مدیره‌های استانی یا کمیسیون مرکزی خواهد بود که حداقل و حداکثر آن هم از قبل مشخص شده است.

ضمناً طبق قانون انتقال به بخش یا شهرستان محروم، انتقال از مبدأ شهر تهران به هر حوزه مقصد غیر از مراکز استان‌ها و انتقال از مبدأ مرکز استان به حوزه شهرستان‌های همان استان رایگان است. کاش خانم رئیس قبل از اظهار نظر درباره بودجه مرکز وکلای قوه‌قضائیه یک بار هم که شده قانون و آیین‌نامه اجرایی این مرکز را مطالعه می‌کرد.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۹
حمیدرضا ابوئی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
2
5
اعضای محترم هیات تحریریه جوان
کاش قوانین و آیین نامه ها را مطالعه کنید و سپس به رییس فرهیخته کانون وکلای اصفهان ایراد کنید .
۵ درصد حق الوکاله وکلا کمتر از شش ماه است که اخذ می شود و الا مرکز وکلا به قول شما بودجه دولتی نداشته و پول دیگری حز تمدید نیز نمی گیرد .
ساختمان مرکز ، وسایل مرکز و ... را حق عضویت وکلا ساخته و تجهیز کرده است یا ...؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
1
0
طرفدار محترم - در نظر داشته باشید که خانم رییسی در صدر نوشته شان به صراحت از عدم اخذ هزینه نقل و انتقال توسط مرکز مشاوران صحبت کرده اند و این نشان از ان دارد که ایشان هیچ اطلاعی از مقررات این حوزه نداشته اند - این مدل دفاع کردن شما بدترین مدل دفاع است - بپذیرید خانم دکتر اشتباه کرده اند و بیخود اسمان و ریسمان را بهم نبافید . کسی که به دیگران تذکر میدهد که قبل از اظهار نظر در حوزه وکالت ، قوانین ان را بخوانند چگونه است که خودش بدون مطالعه مطلب می نویسد ان هم در حوزه تخصصش و مرتکب گاف می شود .
مجید میرحسینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
0
1
شما برادر یا خواهر محترم نویسنده این مطلب
اولا کلمه " ادله" خود جمع مکسر وبه معنای دلیلها بوده ونیاز به جمع بستن مجدد نداره وبنابراین بهتره ابتدا یه دوره ایین نگارش طی کنید تا با اغلاط فاحش مضحکه عام نشوید
ثانیا سوابق رییس فرهیخته کانون وکلای اصفهان وتالیفات ومقالات ایشان رو کافی است که در گوگل جستجو کنید تا اینگونه بی محابا به ابروی خود نتازید
واخر اینکه به قول صایب تبریزی
من از روییدن خار بر. سردیوار دانستم
که ناکس کس نگردد به این بالا نشستنها
فاطمه لاوی
|
United States
|
۲۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
0
1
طبق توصیه امام زین العابدین (ع) باید شأن سخن و همچنین حرمت علم و آگاهی را نگه داریم و درباره مطلبی که نسبت به آن علم و آگاهی نداریم، سخنی نگوییم.

 لازم است هیات تحریریه روزنامه جوان اول سری به قوانین و آیین نامه ها بزنند.

در متن منتشره اعلام شده مرکز امور مشاوران دارای استقلال کامل مالی است!!! لازم به ذکر است در ماده ۱۸ آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی مصوب ۱۷/۱/۱۳۷۹ مجلس شورای اسلامی تصریح شده :مرکز می‌تواند انجام اقداماتی را که در رابطه با پیشبرد اهداف مرکز ضروری و لازم است از تمامی واحدهای قضایی و ستادی و سازمانهای وابسته به قوه قضائیه در سراسر کشور درخواست نماید، مراجع مربوطه مکلف هستند اقدامات لازم را در رابطه با درخواست بعمل آمده انجام دهند.

لذا وفق این ماده نمیتوان گفت مرکز امور مشاوران دارای استقلال مالی کامل است چون در هر حال اهداف و ضرورت های این مرجع توسط مراجع مورد اشاره تامین و حمایت میشود و نیازی به صرف هزینه نخواهد بود. جای بسی تعحب است که دوستان اصرار به نديدن انچه هويداست دارند!!
گویا اگر هیات تحریریه روزنامه جوان به سراغ قوانین موجود بروند، می‌بینند که اتفاقا رییس حقوقدان اطلاع کامل از قوانین دارند.
ناشناس
|
France
|
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
0
1
کاش قبل از چاپ این مطلب یکم با خودتون فکرکرده بودین که اگه کسی میتونست برای نقل و انتقال، میلیاردی هزینه کنه دیگه نیازی به کار کردن نداشت.این هجمه ها بیشتر از اینکه هدف شما را تامین کنه بخاطر عدم رعایت انصاف و نزاکت روزنامه شما را بی اعتبار میکنه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
0
0
باسلام
ضمن تذکر به رعایت ادب و احترام درخصوص اینکه بدانید در مورد چه مقام و جایگاهی اظهارنظر نموده و هجمه ایجاد مینمائید؛
چند نکته را متذکر میگردم؛
اولا باید خاطر نشان گردید که سرکار خانم دکتر رئیسی نه تنها اطلاعات کامل و وافی نسبت به قوانین من الجمله قوانین مرکز مشاوران داشته بلکه فردی حقوقدان و فرهیخته میباشد لذا جنابعالی ویا افرادی که با همکاری شما اقدام به ایجاد و انتشار چنین هجمه هایی مینمایند شایسته است دعوت خانم دکتر رئیسی به مطالعه را جدی گرفته چراکه برداشت شما و همراهانتان از قانون به نحو مغرضانه بوده که این خود حاکی از عدم اطلاع و یا مقصودی دیگر است....
توجه به اینکه جنابعالی به طور صریح صحبت از ۵ درصد نموده ائد باید گفت موجب خرسندی است چرا که بالاخره مرکز مشاوران قوه قضائیه نیز درصدد اعمالی همچون کانون های وکلا برآمده که این نشان از سرآمد بودن کانون های وکلاست که جای تبریک به شما دارد که از کانون ها الگو گرفته ائید.
کاش وکلا با اتحاد؛ بدنبال راهی جهت مقابله با قانوک شکنی های نهادها و روسایی بودند که جلب در مهریه را به نوعی ناکارآمد کردند....
کاش وکلا با اتحاد؛ بدنبال راهی جهت مقابله با عدم تشکیل دادگاههای تجدید نظر که قانون شکنی صریح قانون است افتاده نه به دنبال تخریب شخصیت اجتماعی همکار خود که به نوعی موجب تخریب شخصیت خودشان میباشد.

انسانم ارزوست....
زهراامینی
|
France
|
۱۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
0
0
دقیقا کدام قانون؟؟
عطف به مطلب منتشره در روزنامه جوان مورخ ۹۸/۰۸/۱۱
۱ـ بعد از خواندن مطلب آن جریده‌، با آن ادبیات فاخر حقوقی و آن "ادله های" !!!متقن غیر از تاسف، اولین چیزی که به ذهن می رسد این است که در ارتباط با آن مرکز، دقیقا چه قانونی وجود دارد که کسی آن را خوانده باشد؟ نهادی که اصل وجودش، به یک ماده در قانونی موقتی بر می گردد که سال ها پیش دوره اجرایی آن خاتمه یافته است.
۲ـ نوشته، با هیجانی خاص از استقلال مالی مرکز نسبت به قوه قضاییه صحبت می کند، به فرض که پذیرفته شود هزینه های مرکز، برای مثال، ساختمان خیابان آفریقا، همگی از محل پرداختی های اعضاء باشد، این امر چه تاثیری بر وابستگی مرکز و عدم استقلال آن دارد؟ وابستگی در عنوان مرکز آمده است‌.
علاوه بر این بد نیست نگاهی کنید به همان آیین نامه جدید مرکز تا اعماق و درجات وابستگی نهادی که قرار است حق دفاع را تامین کند مشخص شود.
۳ـ اینکه ذره بین دست گرفته و از لابلای یک پست اینستاگرامی به زعم خودتان، دنبال نقد چهره ای باشید که سابقه اش در کسوت وکالت خیلی بیش از آن مرکز است، دلیل بر دستان خالی تان است، در زندگی پاک و شرافتمندانه اش چیزی نیافته اید که ابزار فشار بر نهاد وکالت سازید.
هر چند که اقدامات سریالی و سیستماتیک یک جریان خاص، ثابت می کند که هدف فراتر از یک شخص است.
با احترام_زهراامینی
رضد مقصودی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
0
0
بهتر است به دلالت"مَن جَرّبَ المجرَّبَ حَلّت بهِ النَّدامَه" از هدف قرار دادن بانیان،دغدغه مندان و چهره هایی که نماد و سرمایه مشترک جوهر وکالتند خودداری کرده تا بیش از این بر پیکر درخت سپند و کهنسال و حالا رنجور وکالت ضربه وارد نشده و تا امید به ثمربخشی آن از بین نرود و آرزوی ایفای نقش های سازنده و حیاتی اش دست نیافتنی تر از این که هست نگردد.
مریم ولائی
|
Germany
|
۲۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴
0
0
نویسنده محترم
ای کاش پیش از اظهارنظر در مورد بانوی فرهیخته عرصه وکالت که آوازه علم و اخلاقش در همه جا پیچیده، کمی به خود زحمت داده و پیرامون سوابق حرفه ای و دانشگاهی ایشان تحقیق و مطالعه می کردید
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار