مداخله فرامنطقه‌ای را در خلیج فارس برنمی‌تابیم
کد خبر: 969108
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00446m
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۲
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح در سفر به چین:
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران ضمن ارائه تحلیل و برآوردی از مسائل امنیتی منطقه، آسیای غربی و جهان اعلام کرد: در شرایط کنونی جمهوری اسلامی ایران آماده دفاع قاطعانه از امنیت و منافع خود در خلیج فارس است.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: به گزارش ایرنا، سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری که در پاسخ به دعوت همتای چینی خود به این کشور سفر کرده است، روز پنج‌شنبه در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه دفاع عالی چین در پکن افزود: جمهوری اسلامی ایران در این شرایط و در چارچوب موازین بین‌المللی و با اتکا بر آموزه‌های دینی، اعتقادی و انقلابی خویش و با اتکا بر تدابیر رهبری معظم انقلاب اسلامی و با پشتیبانی ظرفیت‌های بی‌انت‌های مردم خود با هدف توسعه هر چه بیشتر رفاه و امنیت و توسعه ملی، دکترین دفاعی را به عنوان دکترین امنیت ملی خود برگزیده است. وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در چارچوب این دکترین ظرفیت‌های دفاعی و نظامی خود را پس از پیروزی انقلاب اسلامی ارتقا بخشیده است، اظهار کرد: تاریخ نشان می‌دهد ما هیچ گاه آغازگر تجاوز یا هیچ جنگی نبوده و نخواهیم بود ولی از امنیت و حاکمیت خود در صورت هر گونه تجاوز یا مداخله بیگانگان قاطعانه دفاع می‌نماییم.

تحلیل شرایط کنونی جهان
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران در ادامه به برخی از مختصات و رویکرد‌های نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران در تحلیل و برآورد مسائل جهانی و منطقه‌ای پرداخت و گفت: همانطور که همه صاحبنظران و تحلیلگران امنیتی- نظامی و راهبردی بر آن تأکید دارند جهان پس از دوران جنگ سرد گرفتار شرایطی بی‌ثبات و بحرانی و ناامن شده و شرایطی شبه‌آنارشی بر جهان یا لااقل بر برخی مناطق جهان حاکم است.
سرلشکر باقری در ادامه با بین اینکه امریکا به عنوان ابرقدرت باقی مانده از دوران جنگ سرد همچنان تلاش می‌کند هژمونی نامشروع خود را با ابزار‌های نظامی، اقتصادی، تهدید، تحریم، اتهام‌زنی و مداخله و تجاوز به جهان تحمیل نماید، گفت: این کشور، هر کشور و ملتی را که بخواهد بر استقلال و حفظ حاکمیت ملی خود پای بفشارد به طرق مختلف مورد هجمه قرار می‌دهد و در این مسیر همه تعهدات و موازین بین‌المللی را زیر پا می‌گذارد. وی عبور از این شرایط تلخ و خطرناک و شکننده را نیازمند عزمی جهانی دانست و گفت: دولت‌ها و ملت‌های آزاد و مستقل و فرهیختگان و اندیشمندان باید در یک همگرایی هوشمندانه و خردمندانه به مقابله با این شرایط پرداخته و راهبرد‌های مناسب را اتخاذ نموده و با مقابله قاطع با زیاده‌طلبی برخی قدرت‌ها و بر محور حقوق و موازین پذیرفته شده و با رعایت حقوق و منافع مسلم ملت‌ها و کشور‌ها آینده‌ای روشن برای صلح و ثبات و امنیت در جهان تصویر نمایند.
امنیت خلیج فارس باید توسط کشور‌های منطقه تأمین شود
این مقام بلندپایه جمهوری اسلامی ایران در ادامه سیاست کلی جمهوری اسلامی ایران در مسائل منطقه‌ای و در آسیای غربی را دفاع از رویکرد مشارکت فعال همه کشور‌های منطقه برای معماری یک ساختار امنیت دسته‌جمعی و منطقه‌ای دانست و گفت: ایران در این سیاست هژمونی و مداخله قدرت‌های فرامنطقه‌ای را در مسائل منطقه برنمی‌تابد. سرلشکر باقری با بیان اینکه ایران هیچ گاه حضور بیش از ۷۰هزار نیروی نظامی و بیش از ۴۰پایگاه نظامی امریکا را در منطقه نپذیرفته و تأیید نمی‌کند، گفت: رفتار امریکا در آسیای غربی و خلیج فارس شباهت زیادی به رفتار‌ها و عملکرد آن کشور در دریای جنوب چین و دریای کره و در شرق جهان دارد، تجربیات بلند‌مدت ما نشان می‌دهد که اگر امریکا در شرق جهان نیز فرصت پیدا کند، به توسعه بیشتر پایگاه‌ها و استقرار انبوه نیرو‌ها و در پناه آن مداخلات نامشروع در مسائل کشور‌ها خواهد پرداخت و آرامش و ثبات را از این منطقه نیز خواهد گرفت و کشمکش و بحران را جایگزین آن خواهد کرد.
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان باید برای صدور انرژی مورد نیاز جهان امن باشد البته این امنیت لاجرم باید فقط توسط کشور‌های حاشیه خلیج فارس و تنگه هرمز تأمین گردد. حضور، استقرار و رفت و آمد نیرو‌های نظامی امریکا و غرب و طرح‌هایی، چون طرح ائتلاف از پیش شکست خورده امریکا برای تأمین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس، به جز توسعه ناامنی نتیجه‌ای نداشته و نخواهد داشت. او گفت: جمهوری اسلامی ایران با استراتژی مقاومت فعال طی چند سال اخیر بر این دیدگاه خود پافشاری نموده است، نمونه آن سقوط هواپیمای RQ ۴ امریکا به دلیل نفوذ به فضای آسمانی جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس بوده است.
سرلشکر باقری گفت: جمهوری اسلامی ایران قاطعانه و به سهم خود امنیت این منطقه حساس را طی سال‌های طولانی تأمین نموده و خواهد نمود، اما حضور نظامی قدرت‌های خارجی را چالشی عمده برای امنیت این منطقه می‌داند.

داعش و القاعده؛ محصول سیاست‌های امریکا و غرب
این مقام بلندپایه جمهوری اسلامی ایران از تروریسم و افراطی‌گری به عنوان تهدیدی فراگیر در جهان و یکی از چالش‌های آسیای غربی نام برد که منطقه را دچار بحران نموده است و افزود: مقابله با آن قبل از هر چیز نیازمند شناخت درست عوامل ایجاد کننده و پشتیبان از آن است.
سرلشکر باقری گفت: داعش، القاعده، جبهه النصره، احرار الشام و دیگر گروه‌های تروریستی و افراطی بی‌تردید بنا به اعترافات مکرر و علنی رهبران امریکا محصول سیاست‌ها و اقدامات سرویس‌های اطلاعاتی امریکا و غرب است، آن‌ها با ایجاد این گروه‌ها برای به هم ریختن نظام موجود در منطقه و مهندسی مجدد ساختار خاورمیانه جدید به دنبال ارائه تصویری زشت و غیرواقعی از اسلام به عنوان دینی متعالی و مبتنی بر فرهنگ خرد و منطق و رحمت و مهربانی بوده‌اند.
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران از تروریسم دولتی و اشغال سرزمین به عنوان دیگر مسائل و چالش‌های بحران‌ساز و بی‌ثبات‌کننده در جهان نام برد و گفت: سرزمین فلسطین چند دهه است که توسط رژیم نامشروع اسرائیل تحت اشغال است و ملتی مظلوم و تحت ستم از سرزمین‌های خود رانده شده‌اند. او ادامه داد: این رژیم به هیچ یک از اصول انسانی و قوانین بین‌المللی پایبند نیست و تا بن دندان مسلح بوده و همچنان نه تنها به تضییع حقوق مردم فلسطین بلکه به تهدیدات و تجاوزات خود به کشور‌های همجوار مانند لبنان، سوریه و ایران ادامه می‌دهد و همه کشور‌ها و ملت‌های منطقه را تا آستانه استفاده از سلاح هسته‌ای تهدید می‌کند.

غرب راهی جز رعایت حقوق مردم ایران ندارد
سرلشکر باقری در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ گاه در اندیشه ساخت سلاح هسته‌ای نبوده است و اصولاً تولید و کاربرد سلاح‌های نامتعارف و کشتار جمعی را برخلاف ارزش‌های اعتقادی خود می‌داند. تلاش پژوهشی و صنعتی ایران در موضوع هسته‌ای صرف بهره‌برداری از مواهب و ظرفیت‌های هسته‌ای در حوزه‌های اقتصادی، تولید انرژی، بهداشت و درمان و موارد مشابه تحت قواعد و معیار‌های سازمان انرژی هسته‌ای بین‌المللی بوده و تاکنون حتی یک گزارش از تخلف جمهوری اسلامی ایران از موازین آن سازمان به مجامع بین‌المللی ارائه نشده است. وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در همین چارچوب در یک تعامل مثبت و منطقی با جامعه جهانی مذاکرات هسته‌ای ۱+۵ را پذیرفت و حتی محدودیت‌هایی را برای فعالیت‌های هسته‌ای خود قائل شد. دوستان چینی و روسی ما در این مذاکرات نقش مهم و تاثیرگذاری داشته‌اند، اما امریکا پس از سال‌ها مذاکره و حتی پس از امضای اسناد توافق با زیر پا گذاشتن تعهدات خود و توافقات صورت‌گرفته بین دولت‌های ۱+۵ همه تعهدات خود را انکار نمود و همه توان خود را برای تهدید و تحریم ایران گذاشت.
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران افزود: جمهوری اسلامی ایران اگر چه همچنان به تعهدات خود پایبند است، اما با یک رویکرد کاملاً منطقی تصمیم دارد در صورت عدم اجرای تعهدات از سوی سایر کشور‌ها همه اقدامات هسته‌ای خود را از نو آغاز کند. در مذاکرات هسته‌ای ۱+۵ هیچ راهی جز بازگشت به یک تعامل منطقی با رعایت حقوق طبیعی مردم ایران نخواهد بود.

توان موشکی ایران در راستای دفاع از خود است
سرلشکر باقری در ادامه توانایی‌های موشکی جمهوری اسلامی ایران را یک اقدام دفاعی در برابر تهدیدات ادامه‌دار و پیش روی جمهوری اسلامی ایران برشمرد و گفت: ما با اتکا به ظرفیت‌های بومی و با برآوردی که از تهدیدات موجود در منطقه داشته‌ایم باجدیت و با عزمی ملی و دفاعی به توسعه توان موشکی خود پرداخته و خواهیم پرداخت. وی در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت روابط چین و ایران اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین به عنوان دو کشور و دو ملت بزرگ با تاریخ چند هزار ساله و نماینده دو تمدن بزرگ در جهان هستند. سرلشکر باقری افزود: روابط ایران و چین رابطه‌ای چند هزار ساله بوده و در گذشته‌های دور در ابعاد فرهنگی، اقتصادی و سیاسی برقرار بوده است و در حافظه تاریخی دو ملت نسبت به یکدیگر هیچ نقطه منفی وجود ندارد.

بازدید از پایگاه دریایی منطقه شانگ‌های
سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران صبح دیروز از پایگاه دریایی منطقه شانگ‌های بازدید کرد. در این بازدید رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران و هیئت همراه با حضور در پایگاه دریایی شانگ‌های مورد استقبال «سرهنگ یائو» سرهنگ ارشد دریایی، فرمانده و کارکنان این پایگاه قرار گرفت.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار