فراخوانی که می‌تواند در مستند سازی جریان سازی کند
کد خبر: 966602
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043SM
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۲
بنیاد فرهنگی روایت فتح در دوران تازه‌ای که آغاز کرده فراخوان تهیه‌کنندگی مستند اردو‌های جهادی را منتشر کرده است.
ايزد مهرآفرين
سرويس فرهنگ و هنر جوان آنلاين: چندی پیش بود که رهبر انقلاب با جمعی از گروه‌های جهادی دیدار و گفتگو کردند. یکی از مسائل بسیار مهم که ایشان در این دیدار بر آن تأکید داشتند مسئله گفتمان سازی و تبلیغات درست و هنری بوده است
رهبرانقلاب فرمودند: «آن‌وقتی کار، شکل عمومی و مردمی پیدا خواهد کرد که این فکر شما، این جهت‌گیری شما تبدیل به یک گفتمان عمومی بشود. [شما]در این مجموعه‌ی دوازده هزار [گروهی]که ایشان میگویند، ده درصد جوان‌های کشور، یا مثلاً پانزده درصد جوان‌های کشور هستید؛ آن ۹۰ درصد یا ۸۵ درصد دیگر چرا باید از این حرکت جهادی مبارک، از این کار محروم بمانند؟ سعی کنید ترویج کنید و این ترویج در صورتی آسان خواهد شد که به گفتمان تبدیل بشود. ما در طول گذشته‌ی خودمان، در مسائل گوناگونی این را داشته‌ایم که حالا مثال‌هایش در ذهنم هست و دیگر نمی‌خواهم [بگویم]. شما می‌توانید با ترویج این گفتمان عدّه‌ی خودتان را افزایش بدهید؛ همچنان که کیفیّت خودتان را زیاد می‌کنید، کمیّت خودتان را هم می‌توانید افزایش بدهید که یکی از وسایلش همان است که به ایشان گفتم: (۲) [یعنی]کار تبلیغاتی است؛ تبلیغات درست، تبلیغات هنری.»
اکنون بنیاد فرهنگی روایت فتح در دوران تازه‌ای که آغاز کرده فراخوان تهیه‌کنندگی مستند اردو‌های جهادی را منتشر کرده است. در این فراخوان اشاره‌شده که تصمیم به جذب طرح مستند و سرمایه‌گذاری تا پایان مسیر تولید از سوی گروه مستند روایت فتح گرفته خواهد شد. اتفاقی که نوید یک ساماندهی صحیح در این زمینه را می‌دهد و فراخوان را می‌توان اولین اقدام مدیر جوان، متعهد و متخصص گروه مستند روایت فتح دانست که به دنبال تغییراتی نه‌تن‌ها در سطح بنیاد تحت نظر بلکه در جریان مستندسازی کشور برشمرد.
در دورانی که نهاد‌های متولی عرصه مستند جهادی در بهترین حالت ممکن یا کم‌کار شده‌اند و یا متأسفانه به هر دلیلی تعطیل، توجه به یک موضوع بسیار مهم هم، چون اردو‌های جهادی با نگاهی تخصصی و نظارت و خلاقیت لازم را طلب می‌کند بی‌تردید می‌بایست امیدوار باشیم که مستند‌های خروجی این فراخوان آثاری معمولی و یا حتی غیرقابل پخش نباشند. نیاز است که مدیر گروه مستند روایت فتح در کنار نگاه حمایت گر و جریان ساز، نظارتی کیفیت محور و مشاور گونه نیز برای تولید این آثار داشته باشد که قطعاً نیز چنین خواهد بود.
از طرف دیگر بنیاد فرهنگی روایت فتح نیز باید مراقب باشد که شیوه حمایتی‌اش هم، چون برخی دیگر از نهاد‌ها باعث به انحراف رفتن تولیداتی ازاین‌دست نشود که متأسفانه طی سالیان گذشته خودآگاه یا ناخودآگاه حمایت‌ها طوری بوده که گروه‌های مستند تنها دریافت‌کننده ارقام نجومی بوده‌اند و خروجی‌ها همان‌طور که هیچ خبری از آن‌ها نمی‌شود تقریباً هیچ بوده است. همچنین باید به این نکته هم اشاره کرد که این فراخوان قرار است تربیت نیرو در بخش مهمی، چون تهیه‌کنندگی را نیز همراه خود داشته باشد ظرفیتی که با نگاهی عمیق‌تر و موشکافه‌تر می‌توان متوجه شد که دشمن نیز بر آن نظر افکنده به گونه‌ی که در یک سال گذشته در چندین مرحله و مورد دستگا‌های نظارتی در مراحل نهایی و البته زیر سایه کم‌کاری نهادی‌های مسئول از اجرایی شدنشان جلوگیری به عمل آوردند.
در پایان باید به این نکته اشاره کرد بنیاد روایت فتح در حوزه مستندسازی گام جریان ساز خوبی را آغاز کرده است که باید مراقب آفت‌های انحرافی و تخصیص صحیح بودجه بر آن باشد تا در آینده به‌عنوان نهادی پرخرج و خروجی‌های اندک معرفی نشود که قطع به‌یقین با آنچه از اقدامات چند وقت اخیر این نهاد به گوش می‌رسد می‌بایست اتفاقات خوبی آن‌هم با حضور جوانان متعهد و متخصص در بنیادی که مأموریتش علمداری و پرچم‌داری در عرصه هنر انقلاب است شاهد باشیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار