تاخت‌وتاز عجیب پزشکان بر سر یک کارتخوان!
کد خبر: 965596
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043C8
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۸
آنطور که معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی می‌گوید، پزشکانی که در بخش دولتی خدمات ارائه می‌دهند، بیش از هزار میلیارد تومان مالیات پرداخت می‌کنند و پزشکان در بخش خصوصی هم از منظم‌ترین مؤدیان مالیاتی هستند، اما با وجود این معلوم نیست چرا تفاهمنامه اخیر سازمان نظام پزشکی با سازمان امور مالیاتی و الزام پزشکان برای نصب دستگاه کارتخوان در مطب‌هایشان تا اندازه‌ای اسباب ناراحتی و اعتراض پزشکان را فراهم کرده که از تمام نقاط کشور انجمن‌ها و ادارات نظام پزشکی دست به قلم شده و با تندترین ادبیات علیه این تصمیم تاخته و خواستار تجدیدنظر و توقف این طرح شده‌اند!
زهرا چيذری
سرویس جامعه جوان آنلاین: بهانه این پزشکان هم برای توقف طرح الزام نصب کارتخوان هم یکی تبعیض بین پزشکان و سایر صنوف برای الزام به نصب کارتخوان است و دیگر آنکه این قانون کیفیت ارائه خدمات پزشکی را تحت تأثیر قرار می‌دهد!

سازمان نظام پزشکی شهریار، اردبیل، خوی، ساوه، مراغه، زاهدان، بوشهر، میناب، سقز و بانه، شاهین‌شهر و بسیاری از شهر‌های کوچک و بزرگ در روز‌های اخیر دست به قلم شده‌اند و خطاب به محمدرضا ظفرقندی، رئیس سازمان نظام پزشکی نامه‌ای نوشتند و در کنار رؤسای نظام پزشکی شهر‌های مختلف کشور انجمن‌ها هم همین نامه‌نگاری‌ها را داشتند. انجمن رادیولوژی ایران، انجمن قلب ایران، انجمن داروسازان، انجمن جراحان گوش، حلق و بینی، ترجیع بند تمام این نامه‌ها هم یک چیز است؛ توقف و ابطال تفاهمنامه نظام پزشکی با سازمان امور مالیاتی برای نصب کارتخوان در مطب پزشکان! این همه اعتراض برای نصب کارتخوان و ربط‌دادن این موضوع به کیفیت ارائه خدمت به بیماران در حالی است که با عنایت به تورم و به خصوص تورم در بخش سلامت و دستمزد‌های کلان گروه‌های پزشکی برای ویزیت و خدمات جانبی آن بدیهی است، بیماران اگر بخواهند هزینه‌های سلامتشان را نقد حساب کنند باید یک چمدان پول همراه داشته باشند، اما با راه‌اندازی و نصب کارتخوان کیفیت ارائه خدمت قاعدتاً باید افزایش داشته باشد.

یک تهدید جدی!
تهدید به کاهش کیفیت ارائه خدمت با الزام نصب کارتخوان تنها در یک صورت می‌تواند قابل توجیه باشد؛ اینکه برخی پزشکان برای مقابله با این الزام و دستورالعمل تعمداً بخواهند کیفیت کارشان را کاهش دهند، این همه مقاومت برای نصب کارتخوان و شفافیت دریافت و پرداخت‌ها در مطب‌ها، داروخانه‌ها و درمانگاه‌ها آن هم در شرایطی که شخص رئیس و مسئولان سازمان نظام پزشکی تأکید دارند، پزشکان از منظم‌ترین و خوش حساب‌ترین مؤدیان مالیاتی هستند ابهامات را پیرامون این همه اعتراض بیشتر می‌کند و اینکه در مطب پزشکان و مراکز درمانی واقعاً چه خبر است و نصب کارتخوان از چه رازی پرده برمی‌دارد که با این همه مخالفت مواجه است.

اتاق فرمان اعتراض‌ها به نصب کارتخوان
ساده‌انگارانه است اگر تصور کنیم این همه نامه از نظام پزشکی شهرستان‌های کوچکی همچون شهریار به ریاست سازمان نظام پزشکی می‌تواند بدون برنامه و تصادفی نوشته شده باشد. حجم اعتراضات، ادبیات آن‌ها و درخواست مورد تأکیدشان، همه و همه بر این دلالت دارد که اتاق فرمانی واحد هدایت‌کننده تمام این جریان‌هاست! به خصوص اینکه گروه قابل‌توجهی از پزشکان از قبل برای راحتی خود و بیمارانشان از دستگاه‌های کارتخوان استفاده می‌کردند و به قول وزیر بهداشت سابق «هندوانه فروش کنار خیابان هم کارتخوان دارد.»

تفاوت ماهیت سایر خدمات با خدمات نظام سلامت
شاید تنها بخش قابل قبول مواضع پزشکان در برابر تفاهمنامه سازمان نظام پزشکی و سازمان امور مالیاتی برای نصب کارتخوان در مطب‌ها و مراکز پزشکی باشد؛ اینکه محدودکردن این الزام و اجبار به داشتن کارتخوان برای قشر پزشک می‌تواند به نوعی تبعیض را در اجرای قانون به ذهن متبادر کند. جالب اینجاست برخی مشاغل دیگر هم چندان تمایلی به نصب کارتخوان و پایانه فروشگاهی ندارند یا در صورت داشتن کارتخوان آن را در جایی دور از دسترس مشتری قرار می‌دهند و گاهی وقت‌ها در استفاده از آن اکراه دارند. با وجود این توجه به دو نکته در این میان ضروری به نظر می‌رسد؛ نخست اینکه اغلب مشاغل خدماتی و صنوف کارتخوان دارند و دوم درباره ماهیت متفاوت مشاغلی نظیر قصابی و نانوایی با سلامت است.

صرفاً جهت اطلاع!
حالا در برابر این اعتراضات سازمان نظام پزشکی در اطلاعیه‌ای استفاده از کارتخوان را در راستای تکریم و تسهیل حداکثری امور بیماران دانسته و در عین حال تأکید کرده است: اعتراض خود را مکرراً به مصوبه بند «ی» تبصره ۶ قانون بودجه سال ۹۸ که مورد تأیید شورای نگهبان هم قرار گرفته، به دلیل اعمال و ابلاغ تبعیض‌آمیز و وهن‌آلود الزام و شمول انحصاری قانون به جامعه پزشکی اعلام کرده و از طریق نمایندگان محترم مجلس، شورای نگهبان، مجاری قانونی و رسانه‌ها اعتراض خود را پیگیری خواهد کرد. در این اطلاعیه ابلاغ اجرایی ماده قانونی فوق توسط سازمان امور را جهت انجام وظیفه اطلاع‌رسانی دانسته و تأکید شده است: این اطلاعیه مفهوم حقوقی تفاهمنامه یا قرارداد و... بر آن مترتب نیست. معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی هم با تأکید بر اینکه در این تفاهمنامه به موضوع الزامی‌بودن اشاره‌ای نشده بلکه از پزشکان دعوت شده کارتخوان نصب کنند، تأکید می‌کند: «توجه داشته باشیم که حساب تمام مردم ایران از سال ۹۷ طبق قانون به سامانه‌های سازمان امور مالیاتی متصل است و حساب‌ها بررسی می‌شود و این موضوع مختص پزشکان نیست.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار