از انتقاد کاربران فضای مجازی تا دفاع جانانه منتقد سینما
کد خبر: 964769
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042yn
تعداد نظرات: ۲۹ نظر
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۵
گزارش «جوان آنلاین» از تحلیل‌ها درباره سریال «بوی باران»
سریال بوی باران نظرات مخالف و موافق بسیاری رو به رو شده است. البته کاربران توئیتر نسبت به این سریال انتقادات شدیدی را مطرح کرده‌اند. منتقدان سینما و تلویزیونی نیز درباره آن نظرات متفاوتی دارند. حسین سلطان محمدی این سریال را کپی ناقص از سریال‌های خارجی می‌داند و غلام‌عباس فاضلی بازی مناسب بازیگران را جز یکی از نقاط قوت «بوی باران» می‌شمارد.
سریال فرهنگ و هنر جوان آنلاین: سریال «بوی باران» که بیش از ۴۰ قسمت آن از شبکه اول سیما پخش شده داستان تلاش یک خواهر برای اثبات بی‌گناهی برادرش است که به اتهام قتل دختر مورد علاقه‌اش در زندان به سر می‌برد. نرگس محمدی با بازی نقش «ترانه» در این سریال با ورود به خانواده شوهر به قتل رسیده تمام تلاشش رو می‌کند تا مدارکی را برای اثبات بی‌گناهی برادرش پیدا کند و از هیچ کاری برای نجات برادرش دریغ نمی‌کند.
 
انتقاد توئیتری‌ها به «بوی باران»

این سریال که قبلا «عروس تاریکی» نام داشت با نظرات مخالف و موافق بسیاری رو به رو شده است. البته واکنش‌ها به این سریال در شبکه‌های اجتماعی منفی بوده و کاربران نسبت به «بوی باران» انتقادات شدیدی را مطرح کرده‌اند.
 
فاطمه سادات بکائی، یکی از کاربران توئیتر درباره این سریال در صفحه شخصی خود نوشته است: «در سریال بوی باران شاهد ترکیبی از بالیوود، سریال ترکیه‌ای، ژانر وحشت، ژانر معمایی و آب بستن‌های متداول سریال‌های ایرانی هستیم که خب این ترکیب تا حالا سابقه نداشته و در نوع خودش یک اثر مازوخیستی بی‌نظیر ساخته!»
 
کاربر دیگری با نام طراحک نیز توئیت زده: «اون شروعِ قشنگ بهش نمی‌اومد اینقدر به گند کشیده بشه مسخره‌تر از این نمیتونستن داستان رو پیش ببرن بعد جالبه همه تو این فیلم پلیس بودن الا خودِ پلیس»
 
همچنین یکی دیگر از کاربران توئیتر به نام جکت در نقد این سریال نوشته: «نویسنده سریال بوی باران امشب رسما به شعور مردم توهین کرد ادم انقد کج سلیقه انقدر بی خلاقیت دوتا اتهام قتل به یه شکل تو یه فیلم، بعد آدم میرسه بالاسر جنازه آلت قتل و برمیداره میره بیرون تو خیابون بعد زنگ میزنه به پلیس، چی میسازید؟! چقدر بیچاره‌ایم که چرندیاتی که شما می‌سازید رو ببینیم.»
 
عارف چراغی نیز در صفحه توئیتر خود نوشته: «۴۱ قسمت از سریال بوی باران میگذره و تا الان جز قتل و غارت و فقر و دروغ چیزی نداشته. در مضحکی سناریو همین بس که دوتا خواهر و بردار زدن نامزداشون رو کشتن و دستگیر شدن، میلیون‌ها تومان هزینه بیت‌المال صرفه چی شده؟ هیچ!»
 
یکی دیگر از کاربران نیز با نام مهدی رحمتی در صفحه خود توئیت زد: «در این حجم از مشکلات جامعه و گرانی و تورم و بیکاری و ... صدا و سیما هم به صورت مداوم با تولید و پخش برنامه‌های مزخرف در حال پمپاژ افسردگی به جامعه هستش تا بتونه ایران رو به مقام اول افسرده‌ترین کشور دنیا برسونه.»
 
قصه‌ای که کپی از سریال‌های خارجی است
 
برخی از منتقدان سینما و تلویزیون معتقدند که پس از پخش چند قسمت از سریال «بوی باران» و پس از حادثه آتش‌سوزی زیرزمین و قتل «فرشته» در این سریال، داستان از آن آب و تاب خارج شد و یک روالِ معمول و خسته‌کننده به خود گرفته است. 
 
حسین سلطان محمدی منتقد سینما و تلویزیون در گفتگو با فارس و با بیان اینکه داستان سریال «بوی باران» مدل ایرانی نیست و تمام الگو‌ها برگرفته از فیلم و سریال‌های خارجی جنایی است، گفته: «در الگو‌های خارجی زمانی این‌ها را مطرح می‌کنند که همه اسناد در یک فلش یا در یک پاکت نامه باشد و روی آن قید شده باشد که اگر من کشته شدم این‌ها به دست فلانی برسد. قاعده دادگستری ما این شکلی نیست. بنابراین باید گفت که الگوی این سریال الگوی ایرانی نیست و با نشانه‌های داخلی و ایرانی مطابقت ندارد و به همین دلیل اغلب اتفاق‌هایی که در این سریال می‌افتد را منطبق با خودمان نمی‌دانیم.»
 
این منتقد سینما و تلویزیون در ادامه افزوده: «ما باید در سریال‌سازی‌مان از اینکه قهرمان به صورت انفرادی در شهر راه بیفتد باید فاصله بگیریم. اگر این قهرمان در آثار منتسب به مسعود کیمیایی حضور دارد و خودش به تنهایی در شهر راه می‌افتد به این معنی نیست که قانون هست یا نیست. کیمیایی دراین سال‌ها نشان داده که یک نگره و اندیشه‌ای دارد و ساختار قهرمان انفرادی کیمیایی از ابتدا تا انتها تعریفی برای خودش داشته و دارد. اما در جامعه فعلی ما که برادر با برادرش صحبت نمی‌کند چطور شاهدی پیدا می‌شود که درباره ماجرای مهمی مثل قتل به همین راحتی حرف می‌زند و می‌خواهد شهادت هم بدهد؟»
 
اتفاق‌های ناهماهنگ با گره‌های فراوان

این منتقد با اشاره به قصه این سریال بیان داشته: «داستان سریال آبکی است، خطای طرح روایت دارد و کپی چند محصول خارجی اعم از فیلم و سریال است. بوی باران الگوی داستان نویسی بی نظمی دارد و نویسنده برای طولانی کردن قسمت‌ها و کشاندن سریال تا قسمت ۷۰، هر داستان ناهماهنگی را به قصه اضافه کرده که مخاطب نظم و منطق را در این میان پیدا نکند.»

او اظهار داشته: «کاملا مشخص است که کارگردان و نویسنده می‌خواستند تنها تعداد قسمت‌های سریالشان را بالا ببرند و هیچ تعادلی هم در این بین وجود ندارد و فقط مدام روایت‌های گوناگونی را به سریال خود اضافه کرده است و تصاویری که ما از این کاراکتر‌ها در جامعه کنونی داریم به این شکل نیست و اینکه طولانی کردن قصه فقط توان هنرمندان حرفه‌ای را زیر سوال می‌برد.»
 
دفاع یک منتقد سینما از «بوی باران»
 
البته برخی از منتقدان سینما و تلویزیون سریال «بوی باران» را سریال موفقی می‌دانند. غلام‌عباس فاضلی، منتقد سینما و تلویزیون در تحلیل این سریال به خبرنگار «جوان آنلاین» می‌گوید: «سریال بوی باران تا پخش قسمت فعلی خود، سریال بسیار موفقی بوده است و به نظر من چارچوب و کلیت این سریال می‌تواند به‌عنوان یک الگو در سریال‌سازی تلویزیون مورد ارجاع قرار بگیرد.» 
 
فاضلی ادامه می‌دهد: «در بین سریال‌هایی که با این سطح بودجه در سال‌های اخیر در تلویزیون ساخته شده‌اند، سریال بوی باران از بهترین‌هاست و بوی موفقیت را در سریال‌سازی در تلویزیون به مشام می‌رساند.»

این منتقد سینما و تلویزیون اظهار می‌دارد: «امتیاز اول «بوی باران» از داستان آن شروع می‌شود یعنی حتی قبل از فیلمنامه. این سریال داستان پروپیمانی دارد، داستانی که این سریال در هفتاد قسمت می‌خواهد برای بیننده تعریف کند شاید اگر قرار بود مثل خیلی از سریال‌های دیگر که در سال‌های اخیر شاهد آن بودیم روی آنتن می‌رفت به هزار و یک شب می‌رسید، اما این سریال داستان بسیار پروپیمان و گیرا و پرقوتی را دارد و این داستان پرقوت در یک بسته هفتاد قسمتی به تماشاگر عرضه می‌شود.»

او به دیگر نقطه قوت سریال بوی باران که فیلمنامه آن است نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: «آنطور که مشخص است فیلمنامه و صحنه‌های «بوی باران» درست نوشته شده‌اند و گفتگو‌ها بسیار سنجیده هستند.»
 
بازی مناسب بازیگران سریال را قوی ظاهر کرده است

فاضلی با بیان اینکه کارگردانی در «بوی باران» یکی از بهترین کارگردانی‌ها را در این سطح از تولید سریال داشته است، می‌گوید: «قاب‌بندی‌ها همه سنجیده شده است. مثلا در مورد لوکیشن بسیار هوشمندانه عمل شده و هر کدام از لوکیشن‌ها که در فیلم هستند یک شخصیت هستند یعنی آنقدر با دقت انتخاب شده‌اند که تاثیری به اندازه کاراکتر را روی تماشاگر می‌گذارند.»

او اظهار می‌دارد: «تا این قسمت از سریال «بوی باران» که پخش شده است می‌توان گفت که شخصیت اضافه‌ای وجود نداشته و هر کدام از آن‌ها روی روان داستان تاثیر گذاشته‌اند؛ که این از اتفاقات قابل توجه حوزه سریال‌سازی در حوزه صدا و سیما است.»

این منتقد سینما در پایان می‌گوید: «این سریال در کارگردانی و طراحی کلی بسیار جرات و شهامت زیادی به خرج داده است. منظورم از این جرات و شهامت بحث ساختاری است. شما می‌بینید که در قسمت چهل و یکم «بوی باران» با جرات بسیار سازندگان سریال مسیر داستان و شخصیت‌ها را به کلی عوض می‌کنند. یعنی به اصطلاح در فیلمنامه تاکید‌هایی رخ می‌دهد که در آن موقعیت داستان از مثبت به منفی یا از منفی به مثبت چرخش پیدا می‌کند.»

بازی مناسب حمیرا ریاضی، سپیده خداوردی، نرگس محمدی و همچنین بازیگران نقش‌های فرعی از دیگر مواردی بود که فاضلی در این گفتگو به آن‌ها اشاره داشت.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۹
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
2
18
آقای فاضلی جوک گفتن . خندیدیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
2
17
خیلی خیلی چرته. اگه به خاطر بعضی از بازیگرا نبود عمرااین سریال اصلأ دیده می شد . واقعاً نویسنده سنگ تموم گذاشته. یعنی دلم میخواد هر چی بد و بیراهه به سازندگانش بدم . واقعاً هدفتون از بی عرضه نشون دادن پلیس چیه؟؟؟؟
فریاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
1
8
اون نفرموافق مشخص است چرا تعریف کرده.. دمتون گرم
Binam
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
1
14
هر چی فکر میکنم نمیفهمم یعنی چی . بعد از چهل و اندی قسمت دو نفر نصف شب میان به هم میگن این شیوه ماست که بقیه فکر کنن کاری نمیکنیم . اخه مگه میشه پلیس تو پرونده حساسی که چندتا قتل اتفاق افتاده و جان کس دیگه ای هم به خطره هیچ مراقبی برا اون نذاره که حداقل خودش به نتایجی برسه . کشته شدن دو مورد اخر که دیگه خیلی نشان از حضور شونه و .... چرا جدیدا هر چی فیلم میسازن باید حداقل یه ادم خوبیا را بزن بکشتد و با روح و روان بیننده بازی کنند . شب از دیدن فیلم حرص میخورم . توخواب کابوسشا میبینم بعدم که بیدار میشم حرصم در میاد چرا یه خواب خوب نداشتم . نمیتونیمم نبینیم چون تنها تفریحمون فعلا دیدن این دو سه تا فیلمه .
ولی خداییش گاندو خیلی بهم حال داد. دستشون درد نکنه
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
1
12
کلا این فیلم بد آموزی داره به جوون و نوجوون یاد میده مثل شهاب و دوستش هر کثافت کاری بکنن فوقش پلیس میگیره چنتا سوال میپرسه بعد ول میکنه عوضش یه فقیر بیچاره بی گناه رو میگرن
بعد مثل ترانه هر کار بی اخلاقی بکنن اسمش رو بزارن تلاش برای اثبات بیگناهی
بعد ادم بکشن راست راست راه برن بعد اگه دکتر اند میتونن به بقیه قرص خواب یا... بدن بعد اگه مدیرن میتونن اگه دانش اموزان مواد داره اونو مخفی کنن وبا این کار از دانش اموزی که مواد این ور اون ور میکنه حمایت کنن بعد برن هر چنتا خواستن زن بگیرن یا بچه شونو از شوهرشون قایم کنن بعد تلاش بیفایده است اگه بچه پولدار باشن خلاف قتل مثل نخوچی کشمش میشه و افراد بی گناه میرن زندان و..........
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
2
8
وسط فیلم منفی دوازده میذاری که بچه رو بذاری تو کف
جنگ نو خونه راه بندازیم که اینجا رو نبین
واقعا ارزششو داره که با نشون دادن اینجور قتلای فجیع و صحنه های دلخراش با روح و روان مردم و بچه ها بازی کنید
پاسخ ها
ناشناس
| United States
۰۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۸
این فیلمو برای بچه ها نساختن .
ناشناس؟
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
2
6
بنظر میرسه که هنر فیلمسازی هم مهار گسیخته شده ،فقط بخاطر طول دادن سریال داستان رو پیچیده میکنن که سود بیشتری ببرن وگرنه در حال حاضر هیچ کس بفکر ساختن یک فیلم آموزنده نیست
احمدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
3
10
یکی از مزخرفترین سریالهای تلویزیونی است که تاکنون دیدم
فریده
|
-
|
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
2
8
قصدشون از ساختن چنین فیلمایی افسرده کردن مردمه.اونوقت میگن چرا وابستگی جوونا به شبکه های اجتماعی زیاد شده!؟اگه شما هنرمندین واقعا کاری کنین ملت شاد باشن تو این شرایط اقتصادی بد نه اینکه یه فیلم پر از غم و اندوه پخش کنین و درد و رنج ملت زیاد کنین
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
3
7
من حتی ده دقیقه از این سریال‌ها ی داخلی را تماشا نمیکنم،چون به شعور تماشاچی توهین میکنند.
هادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
1
7
افتضاح ترین سریالی بود که تا الان دیدم داستانش خیلی ایراد داره اسم فیلم بوی مرگ نه بوی باران
مرضیه مرادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۷
1
4
تا قبل فوت سهیل سریال جداب بود ولی این فوت سهیل گند زد به سریال دیگه انگیزه برا دیدن ادامه ش نداریم، آخه آقای کارگردان و نویسنده سهیل که کشته شد شما درِ هرچی کار خیر و فداکاری رو بستین، دیگه همه میگن پس نباید کسی با خواهر یه متهم ازدواج کنه و نباید کسی کار خیر و فداکاری برای همسر یا دوست انجام بده ، سهیل باید خوشبخت میشد بجای اینکه بدبخت بشه و کشته شه. روحیه همه و اعصابمون خورد شد من اونشب اشتهام کور شد نتونستم شام بخورم. مردم ایران کم غم و غصه دارن تازه بشین حرص بخورن برای دیدن یه سریال،
همش میگیم کاش اخرش بگن سهیل زنده س.
پاسخ ها
برنا
| Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
من بیشتر حرصم گرفت که دقیقا تو روز ی که مناسبت مذهبی شاد داریم شبش زدن تو ذوق ما . اگه دیدین تو مناسبت های غمگین و عزا اینها عروسی و تولد گرفتن زیاد تعجب نکنید !
رضا
|
United States
|
۰۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۸
7
3
(جوجه رو آخر پاییز می شمارن )باید صبر کنیم تا آخر فیلمو ببینیم بعد انتقاد کنیم .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۸
1
6
چرا فیلم اینطوریه...چی می خواهند به ما آموزش بدند ...سقط جنین چیه دیگه این فیلم مال کدوم کشوره؟
فریده
|
-
|
۲۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۸
2
4
دیگه جوجه ای نمونده که اخر پاییز بشمارن اقا رضا همه جوجه ها مردن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
15
4
خیلی هم سریال قشنگیه دم همشون گرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
1
3
خانوم دکتر فریبکار و باردار که پیشگیری هم بلد نبودند اون هم دوران عقد . بازی درخشان پیمان و پلیس بسیار هوشمند و دانا و مادرشوهری مهربان که با این که پسرش اینجور کشته شد و واقعا زیبا نیست ؟ افرین . بسیار سریال اموزنده ای بود تا دلت بخواد دروغ و قتل و دزدی و ابروریزی .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
0
2
بله سریال قشنگیه ......مثلا چیه فیلم قشنگه که فرشته اینهمه وقت زندانی باشه یه هویی خودشو آزاد کنه ...چه زنه باهوشی نه؟در حد هوش شوماها فیلم میسازند
چیه سریال قشنگه مسخره کردن ماها یا اینکه همه دلیل دارند برا گناه کردن ...ا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
0
3
چیه سریال قشنگه مسخره کردن ماها ...یا هر کسی دلیلی داره برا گنده کاریش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
0
3
اخه چرا باردار شدن ترانه در دوران عقد نشون میدین. درسته که کار غیر قانونی نکردن. ولی تو کشور ما بهتره بگم تو بیشتر شهرها بد میدونن همچین جیزی. اون وقت شما جلوی بینده بزرگ وکوجک. دختر وپسر جوون والا ما بجه شما جلوی بچه هامون خجالت میکشیم
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
1
1
فکر نکنم در مورد سقط جنین شرع و قانونی حتی در کشورهای غربی هم به این سادگی تصمیم بگیرند و همه موافق باشند.
هستی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
1
1
به نظر من بوی باران واقعا بعضی سکانس هاش اضافه و تو مخیه.ولی با این حال من و خونوادم همچنان دنبالش میکنیم .بهتر بود بعضی از قسمت هاش حذف میشد و مثلا برهان و سهیل کشته نمیشدن ولی به هر حتل من به خاطر بازی محمدرضا هاشمی تا قسمت اخرشو میبینم چون از نظر من حرفه ای ترین بازیگر این سریال همونه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۸
0
5
یک سریال مزخرف برای بدتر کردن حال مردم ایران با وجود کلی مشکلات اقتصادی و گرونی و افسردگی
واقعا افسوس از افکار منفی این نویسنده...
خاکی
|
Germany
|
۰۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۶
0
5
مزخرفترین سریالم عمرم بود
خراب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۶
0
3
بدترین سریال تلویزیونی بود و برای بی سوادی کارگردان و نویسنده سریال بوی باران متأسفم.حیف پول و نون.
ممد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۰
1
0
همه چی خوب بود جز پایان بندی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۰
0
2
سلام...کسایی که میگن سریال خیلی غمگین بود و سهیل نباید کشته میشد سخت در اشتباهند سریال رو کاملا طبق واقعیت ساختن و در واقعیت هم احتمال مرگ سهیل و باردار شدن ترانه بود اونقدر سریال های آبکی دیدیم وقتی تو یه سریالم چهار نفر میمیرن انتقاد میکنیم...من سریالتون رو خیلی هم دوست داشتم با بازی بی نظیر محمدرضا هاشمی...شهاب جون طرفدارتم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار