به رضایت اولیای دم خوشبینم
کد خبر: 964222
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042py
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۶
وکیل نجفی در گفتگو با «جوان»:
اعلام حکم قصاص محمدعلی نجفی، شهردار اسبق تهران که روز گذشته از سوی سخنگوی قوه قضائیه اعلام شد پایان ماجرای پرونده نبود. حمیدرضا گودرزی وکیل وی در گفتگو با خبرنگار ما از تلاش‌های مستمر برای جلب رضایت اولیای‌دم خبر داد و تأکید کرد که به نتیجه این تلاش‌ها خوشبین و امیدوار است که خبر بخشش متهم به زودی از سوی اولیای دم اعلام شود.
سرویس جامعه جوان آنلاین: حمید رضا گودرزی، وکیل محمد علی‌نجفی در واکنش به اعلام خبر قصاص موکلش به خبرنگار ما گفت: پس از اینکه وکالت شهردار اسبق تهران را به اتهام قتل همسر دومش به عهده گرفتم، تلاش کردم همزمان با بررسی پرونده و آماده شدن برای دفاع از او در دادگاه با اولیای‌دم نیز برای صلح و سازش ارتباط برقرار کنم، اما آن زمان امکان مذاکره وجود نداشت و تلاش‌های ما هم نتیجه‌ای نداد تا اینکه مدتی بعد این امکان برای من مهیا شد و خانواده مقتول از پیشنهاد مذاکره استقبال کردند. بعد از آن من چند جلسه‌ای برای صلح و سازش با اولیای دم برگزار کردم و آن‌ها هم برخورد خوبی با من داشتند و خیلی احترام گذاشتند. وی در پاسخ به سؤال خبرنگار ما که آینده مذاکره صلح و سازش با اولیای‌دم را چگونه ارزیابی می‌کنید، افزود: من به آینده مذاکرات خوشبین هستم و چشم اندازم مثبت است و امیدوارم به نتیجه برسم، چون همین که آن‌ها قبول کردند جلسات صلح وسازش برقرار بشود جای امیدواری است و با توجه به صحبت‌هایی هم که در جلسات بین من و اولیای‌دم رد و بدل شد این احتمال را می‌دهم که به نتیجه برسم، اما به نظرم تا نتیجه نهایی راه زیادی است و باید تا آن زمان صبر کرد.
وکیل نجفی با بیان اینکه فرزند مقتول به بلوغ شرعی رسیده است و برای متهم تقاضای قصاص داده‌است، گفت: من جلسات صلح و سازش را با پدر و مادر و برادر و پسر مقتول برگزار کرده‌ام و اگر به رضایت ختم شود، پدر پسر مقتول به عنوان ولی قهری هم باید در کنار پسرش رضایت بدهد که همه چیز پیش‌بینی شده‌است. گودرزی در پایان در پاسخ به این سؤال که آیا در جلسات صلح وسازش درباره مبلغ رضایت هم صحبت شده‌است، اظهار داشت: ما در اول راه هستیم و فعلاً مذاکرات و جلسات در مرحله ابتدایی قرار دارد هر چند من سعی می‌کنم این جلسات را به صورت مرتب و فشرده برگزار کنم تا زودتر به نتیجه برسم.

اعتراض به رأی دادگاه
حمیدرضا گودرزی گفت: زمانی که دادگاه حکم صادر کند، دادنامه به طرفین پرونده اعم از متهم و وکلایش و اولیای‌دم و وکلایشان ابلاغ می‌شود و حتی این حکم به دادستان و نماینده وی نیز ابلاغ خواهد شد. وی ادامه داد: این رأی ظرف ۲۰‌روز قابل اعتراض است؛ چراکه موضوع قتل عمد بوده‌است و در دیوان عالی کشور بررسی می‌شود. پرونده در مهلت مقرر به این دیوان ارسال می‌شود و دیوان اداری شیوه شکلی آن را نه ماهیتی بررسی کرده و حکم می‌دهد.
وی ادامه داد: در واقع دیوان عالی آداب رسیدگی پرونده را بررسی می‌کند که یا رأی صادر شده را تأیید می‌کند و برای اجرا اعاده می‌دهد یا اینکه نقص تحقیقات اعلام کرده و برای رفع آن، پرونده را به شعبه صادر کننده رأی ارسال می‌کند. گودرزی ادامه داد: همچنین ممکن است برای نقص تحقیقات، پرونده را به شعبه هم عرض یعنی به شعبه‌ای غیر از شعبه‌۹ ارجاع دهد و در آن شعبه رسیدگی ماهیتی به پرونده آغاز شود. وکیل نجفی در رابطه با اینکه آیا نسبت به حکم صادر شده اعتراض خواهند کرد، گفت: چون رأی به ضرر موکل بنده بوده حتماً اعتراض می‌کنیم و توقعی که از دیوان عالی کشور داریم این است که به این اعتراض ما توجه کرده و نقایص را رفع کنند؛ چراکه ما در این پرونده با ابهاماتی روبه‌رو بوده‌ایم.

ابهامات و قتل شبه عمد
گودرزی در مورد ابهامات موجود در این پرونده گفت: ما این قتل را شبه عمد می‌دانیم و اساس دفاعیات ما در دادگاه بر این مبنا بوده است؛ چراکه موکل بنده از روز اول تا آخر جلسه دادرسی، صادقانه بدون تغییر کلمات، اعلام کرده که ماجرا غیرارادی رخ داده است.
بار‌ها گفته شد که گلوله به دیوار اصابت کرده و بعد کمانه می‌کند و به مرحومه می‌خورد در نتیجه قتل شبه عمد است. وی افزود: مدارک زیادی بر اساس دفاعیات خود ارائه کردیم و دادگاه در سه جلسه با صبر و حوصله مدیریت کرد و دفاعیات ما را استماع کرد که همین جا از نحوه دادرسی دادگاه و صبرشان برای استماع دفاعیات تشکر می‌کنم و تقاضای رفع این نواقص را در هیئت کمیسیون اسلحه و کمیسیون پزشکی قانونی در مورد بحث دفورمه شدن گلوله دارم؛ چراکه اگر این کمیسیون‌ها برگزار می‌شد، شاید ابهامات رفع شده و با شفافیت بیشتری به نتیجه می‌رسیدیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار