تهدید پکن به ورود نظامی به مسئله تایوان و هنگ‌کنگ
کد خبر: 963438
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042dK
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۰
فقط جنگ تجاری نیست که عرصه جدال سرسختانه این روز‌های واشنگتن و پکن شده است. تحولات امنیتی در شرق دور آمادگی دو طرف را برای ورود به رویارویی نظامی عیان می‌کند.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: در واقع چینی‌ها احساس می‌کنند که تهدید‌های امریکایی - انگلیسی در محیط اطراف‌شان شدت گرفته است و حالا زبان به تهدید گشوده‌اند تا مگر طرف مقابل دست از فتنه‌انگیزی بردارد. وزارت دفاع چین در دو پرونده چالش برانگیز این روز‌ها خشم چین را به نمایش گذاشته است و از طرفی اعلام کرده اگر دولت محلی هنگ‌کنگ بخواهد حق دارد نظم را به این سرزمین که مدتی عرصه اعتراضات غربگرایان شده است، بازگرداند و از طرف دیگر به امریکا هشدار داد که در صورتی که به تلاش‌ها برای جداسازی «تایوان» از چین ادامه دهد، ارتش آمادگی آغاز جنگ برای حفظ حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود را دارد.
به گزارش «جوان»، هنگ‌کنگ دو ماه است که هر از گاهی شاهد اعتراضات غربگرایانی است که از طرفی توسط شبکه‌های مجازی اعتراضات را سازماندهی می‌کنند و از طرف دیگر با پوشش خبری رسانه‌های غربی شارژ می‌شوند. روز گذشته بالاخره بعد از سکوت معنادار مقامات چین در طول این مدت سخنگوی وزارت دفاع این کشور در پکن گفت طبق قانون حق مداخله، هنگ‌کنگ می‌تواند از ارتش چین درخواست کمک کند تا به معترضان و حامیان آن هشدار و البته میزان خشم چین را نشان داده باشد. وی با بیان اینکه ارتش رویداد‌ها را از نزدیک زیر نظر دارد، اقدامات «معترضان افراطی» را غیرقابل تحمل خواند.
معترضان هنگ‌کنگی که در ابتدا به بهانه لایحه استرداد مجرمان به چین به خیابان‌ها آمده بودند، به‌رغم عقب‌نشینی دولت و اظهارات صریح کری لم، رئیس اجرایی هنگ کنگ با شرکت در یک نشست خبری گفت که این لایحه «مرده است» و با آزاد شدن رهبر معترضان باز هم به اعتراضات ادامه داده‌اند و اکنون بهانه اعتراضات نفوذ بیشتر چین زیر پوشش دموکراسی‌خواهی است. از سال ۱۹۹۷ و هنگامی که انگلیس پس از بیش از ۱۵۰ سال حکمرانی هنگ‌کنگ را به چین واگذار کرد، هنگ‌کنگ براساس سیاست «یک کشور، دو سیستم» اداره می‌شود؛ سیستمی که براساس آن چین موافقت کرد این منطقه به صورت نیمه خودمختار اداره شود. اما تهدید چین تنها به مسئله هنگ‌کنگ محدود نشد. وزارت دفاع چین ضمن متهم کردن امریکا به تلاش برای تضعیف ثبات جهانی و محکوم کردن اقدام این کشور در تأیید فروش تسلیحات به «تایوان»، هشدار دارد که اگر یک حرکت به سمت جدایی‌طلبی تایوان صورت بگیرد، پکن آماده جنگ است. ماه جاری میلادی، به‌رغم مخالفت‌های شدید چین، پنتاگون اعلام کرد که وزارت امور خارجه امریکا، فروش ۲/۲ میلیارد دلار تسلیحات از جمله تانک و موشک «استینگر» به تایوان را به تأیید رسانده است.
چین در واکنش به این خبر تأکید کرد که شرکت‌های امریکایی را که در چنین معامله‌ای مشارکت داشته باشند، مشمول تحریم‌های خود قرار خواهد داد. «وو قیان» سخنگوی وزارت دفاع چین گفته که پکن تمامی تلاش خود را برای برقراری اتحاد صلح‌آمیز با تایوان به کار می‌گیرد و سپس هشدار داد: «با این حال، ما باید به صورت قاطعانه تصریح کنیم که تلاش برای استقلال تایوان، منتهی به بن‌بست است.»
وی در یک کنفرانس خبری تصریح کرد: «اگر کسی پیدا شود که جرئت جداکردن تایوان از کشور ما را داشته باشد، ارتش چین آمادگی دارد برای حفظ حاکمیت و اتحاد ملی و تمامیت ارضی، وارد جنگ شود.»
پکن، تایوان را بخشی از سرزمین متعلق به چین و تحرکات امریکا برای فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» می‌داند. دولت‌های امریکایی از سال ۱۹۷۹ به بعد، رسماً خود را متعهد به سیاست چین واحد خوانده‌اند، اما در سال‌های گذشته به اقداماتی از قبیل فروش سلاح به تایوان دست زده‌اند.

امریکا، عامل تضعیف ثبات جهانی
مقام‌های چین روز چهارشنبه اولین گزارش رسمی خود را درباره دورنمای توسعه نظامی و امنیت ملی این کشور از سال ۲۰۱۲ تاکنون منتشر کردند و در آن ضمن اشاره به سیاست‌های یکجانبه واشنگتن نوشته‌اند: امریکا به رقابت در میان کشور‌های بزرگ جهان دامن زده و این رقابت را تشدید کرده است و به میزان چشمگیری بودجه نظامی خود را افزایش داده است و در عین حال به دنبال افزایش ظرفیت خود در حوزه‌های هسته‌ای، فضا، سایبری و دفاع موشکی بوده و ثبات راهبردی جهانی را تضعیف کرده است.
در این سند تأکید شد که این ارتش یک «نیروی حامی سرسخت صلح جهانی است»، اما در عین حال پکن متعهد شد با جدایی‌طلبان از جمله در سین‌کیانگ و تبت برخورد کند.
تنظیم‌کنندگان این گزارش جدایی‌طلبان تایوان را بزرگ‌ترین تهدید علیه یک اتحاد مجدد صلح‌آمیز برای چین خوانده و ضمن بیان اینکه چین به هیچ وجه گزینه استفاده از زور را در صورت لزوم در آینده برای الحاق مجدد تایوان کنار نمی‌گذارد، نوشته‌اند: ارتش آزادی خلق چین قاطعانه هر کسی را که تلاش به جدا کردن تایوان از چین کند شکست خواهد داد.
بر اساس محتوای این سند مربوط به امنیت ملی چین، جنگ در جهان به سمت مسیر «جنگ هوشمند» می‌رود و در این خصوص به استفاده روزافزون از هوش مصنوعی، اطلاعات حجیم، رایانش ابری و دیگر تکنولوژی‌های جدید و بسیار پیشرفته نظامی مبتنی بر فناوری اطلاعات اشاره کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار