صداوسیما مصمم‌تر می‌شود یا کوتاه می‌آید
کد خبر: 962962
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042Ve
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۷
بودجه‌ریزی عملیاتی نوعی سیستم برنامه‌ریزی و ارزیابی است که بر رابطه بودجه هزینه شده و نتایج مورد انتظار تأکید می‌کند. در واقع بخش‌های مختلف اداری بر اساس استاندارد‌های مشخصی تحت عنوان شاخص‌های عملکرد پاسخگو هستند.
جواد محرمی
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: این روشی است که دولت اعلام کرده از آن طریق می‌خواهد از این به بعد بودجه صداوسیما را اختصاص بدهد؛ شیوه‌ای که می‌تواند به عنوان یک اهرم فشار سیاسی علیه صداوسیما استفاده شود. این موضوع البته واکنش برخی نمایندگان مجلس را در پی داشته است. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در این باره معتقد است: «محاسبه بودجه دستگاه‌ها اگر قرار است بر اساس بودجه‌ریزی عملیاتی باشد باید همزمان اجرا شود و صداوسیما تنها دستگاهی نیست که مشمول این طرح می‌شود. صداوسیما با حجم گسترده مخاطبانش، عملکرد شبکه‌های استانی، فعالیت گسترده شبکه‌های برون‌مرزی و... باید روند بودجه‌اش افزایشی باشد نه کاهشی!»
محمدرضا پورابراهیمی در گفتگو با تسنیم با اشاره به واکنش‌های عده‌ای در دولت و همچنین رسانه‌های دولتی نسبت به تولید و پخش سریال «گاندو» گفت: این واکنش‌ها که به تهدید بودجه‌ای هم رسیده است نشان از عمق تأثیرگذاری این سریال در جامعه دارد و بیانگر این موضوع است که دشمنی‌های امریکا و صهیونیسم برای مردم شفاف‌سازی شده است. وی به این نکته اشاره می‌کند که صداوسیما باید مسیری را که انتخاب کرده است با قدرت بیشتری ادامه دهد و در ساخت چنین آثاری مصمم‌تر باشد.

دست تک‌تک عوامل «گاندو» را می‌بوسیم
رئیس کمیسیون اقتصادی گفت: دست تک تک عوامل دخیل در ساخت پروژه «گاندو» را می‌بوسیم و از تولید موارد مشابه این سریال استقبال می‌کنیم، دولت هم اگر ایراد یا اشکالی به موارد مطرح‌شده در سریال می‌بیند باید از طریق بهتری رفع شبهه کند، سؤال کند و صداوسیما نیز پاسخگو باشد.
وی با بیان اینکه موضوع بودجه‌ریزی عملیاتی سال‌هاست که بحث می‌شود و تا امروز خبری از اجرای آن نشده است، گفت: شاید برخی دستگاه‌ها در قالب نرم‌افزار‌هایی ریز عملکردشان را محاسبه کنند، اما اینکه این طرح به صورت کلان در کشور اجرا شود، چنین چیزی نیست و بودجه دستگاه‌ها طبق روال سنوات گذشته پرداخت می‌شود. از سویی دیگر مهرداد لاهوتی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با تصریح بر اینکه برخورد و رفتار دولت پس از پخش سریال «گاندو» پسندیده نبود، گفت: صداوسیما رسالتش را انجام داده است و برای رسیدن به یک پاکی مطلق در کشور نیازمند این شفاف‌سازی‌ها هستیم؛ شفاف‌سازی‌هایی که مردم نیز برای دانستن آن غریبه نیستند و باید در جریان قرار بگیرند.
سخنگوی فراکسیون مستقلان افزود: صداوسیما مکلف است بر اساس وظایفش هم خدمات و هم فساد در کشور را به آگاهی مردم برساند. نشان دادن مفاسد از مفسده‌های بعدی پیشگیری می‌کند و دولت نباید از این شفاف‌سازی‌ها برآشفته شود.
نماینده مردم لنگرود در خانه ملت با اشاره به ادعای رسانه‌های دولتی که می‌گویند، دولت بودجه صداوسیما را قطع کرده است نه به خاطر پخش «گاندو» بلکه به‌دلیل اجرای بودجه‌ریزی عملیاتی گفت: بودجه‌ریزی عملیاتی در هیچ دستگاهی آغاز نشده و قطع بودجه صداوسیما ربطی به این موضوع ندارد.
حجت‌الاسلام احمد سالک، نایب رئیس اول کمیسیون فرهنگی مجلس نیز با بیان اینکه اگر دولت بخواهد بودجه‌ریزی عملیاتی را در همه دستگاه‌ها و نهاد‌ها اجرایی کند، مجلس استقبال می‌کند، گفت: قطع یک باره بودجه صداوسیما به این بهانه و در این مقطع زمانی قابل پذیرش نیست. نماینده مردم اصفهان در خانه ملت ادامه داد: با توجه به پخش سریال «گاندو» و موضع‌گیری‌های عدیده دولتی‌ها نسبت به این سریال، قطع بودجه صداوسیما، موضوع خاصی محسوب می‌شود و مشخص است که این تصمیم یک باره جهت‌دار است. سالک گفت: دولت اگر واقعاً به دنبال اجرای قانون باشد باید از ارقام ریز و درشت تمام دستگاه‌ها حساب‌کشی کند و بودجه اختصاص دهد نه اینکه تنها فشارش بر صداوسیما باشد.

خفقان رسانه‌ای رفتاری کودکانه است
اما جواد شمقدری عضو هیئت امنای هیئت اسلامی هنرمندان نیز در پی شنیده‌هایی مبنی بر قطع بودجه صدا و سیما توسط دولت گفت: بنده برای اولین بار که این مطلب را شنیدم تردید کردم که واقعیت دارد یا خیر، اگر این مسئله واقعیت داشته باشد نشانه بسیار خطرناکی است، چراکه علاوه بر اشاعه شیوه خفقان در فضای رسانه‌ای و تبلیغاتی و صدا و سیما، نشان‌دهنده رفتار‌های کودکانه و غیرمنطقی در مسئولان دولت است!
بنابراین گزارش پس از انتشار رسمی اخبار مربوط به تحریم صداوسیما توسط دولت واکنش‌های بسیار زیادی در فضای رسانه‌ای کشور نسبت به این تصمیم دولت اتفاق افتاد که عمده این واکنش‌ها، منفی بوده و این تصمیم را غیراصولی و خلاف قانون دانستند.
بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اهالی رسانه و فرهنگ و هنر در واکنش به این اقدام ضمن انتقاد از چنین تصمیمی آن را فاقد وجاهت‌های قانونی عنوان کردند. با توجه به هجمه‌های زیاد محافل رسانه‌ای، دولت برای مقابله با این هجمه‌ها در واکنشی اعلام کرده قطع بودجه صداوسیما به دلیل پخش سریال «گاندو» نیست بلکه این موضوع بر اساس بودجه‌ریزی عملیاتی دولت انجام می‌گیرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار