این عکس‌ها شما را به روز‌های آزادسازی خرمشهر می‌برند
کد خبر: 956548
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040qC
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۸
در زمان فتح خرمشهر جزو اولین عکاسانی بود که وارد آنجا شد و همچنین اولین عکاسی بود که در زمان ورود اسرا به گمرک خرمشهر رسید و عکاسی کرد.
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: امیرعلی جوادیان که در سال ۱۳۶۰ به عنوان عکاس خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران به جبهه‌ها رفت و مدت پنج سال به صورت مستمر حضور داشت، به ایسنا می‌گوید که از ابتدای عملیات بیت‌المقدس تا زمان فتح خرمشهر از حوادث عکسبرداری کرده و توانسته تصاویر خوبی را به ثبت برساند.
این عکاس می‌گوید، در زمان فتح خرمشهر جزو اولین عکاسانی است که وارد آنجا شد و همچنین اولین عکاسی است که در زمان ورود اسرا به گمرک خرمشهر رسید و عکاسی کرد.
در یکی از عکس‌های معروف او که «نماز» نام دارد، سربازی را می‌بینیم که پشت به یک سنگر سجده کرده و در حال نماز خواندن است. پشت سنگر یک نخل بلند را در وسط تصویر کمی متمایل به چپ می‌بینیم. جوادیان در توضیح این عکس چنین بیان می‌کند: زمانی که تنها سه یا چهار ساعت از فتح خرمشهر گذشته و نزدیک به ظهر شده بود، ما در حال راه رفتن در خرمشهر بودیم که این سرباز را به تنهایی در حال نماز خواندن دیدم. نخل سرفرازی که در عکس می‌بینیم نمادی از استواری و سربلندی رزمندگان است، البته می‌توان نام این عکس را سجده پیروزی یا شکر هم گذاشت.
در عکس دیگری از این عکاس به نام «درگیری نفر به نفر» دو نفر را اسلحه به دست می‌بینیم و یکی از آن‌ها در حال نشانه‌گیری است. این عکس از فاصله‌ای نزدیک به این دو رزمنده به ثبت رسیده است.
جوادیان درباره این تصویر هم چنین اظهار می‌کند: زمانی که داشتم این عکس را می‌گرفتم عراقی‌ها در فاصله ۱۵متری ما قرار داشتند و در حال تیراندازی به سمت ما بودند، به گونه‌ای که تیر آن‌ها درست از بغل گوش من رد می‌شد، البته در ابتدا از این امر آگاه نبودم ولی بعداً که فهمیدم از آنجا که جوان بودم اصلاً برایم اهمیتی نداشت.
عکسی از این عکاس وجود دارد که در آن سربازانی اسلحه به دست در حال دویدن هستند. این عکس از روبه‌رو گرفته شده و رزمنده‌ای که نزدیک به دوربین قرار دارد زیرپیراهنی سفید به تن دارد و کتانی به پا کرده است. جوادیان درباره این عکس توضیح می‌دهد: رزمندگان ما در اواخر عملیات بیت‌المقدس حتی پوتین هم نداشتند که به پا کنند و با کتانی و کفش‌های بسیار ساده و ابتدایی جنگیدند و خرمشهر را فتح کردند. در بین عکس‌های سیاه و سفیدی که جوادیان از روز‌های فتح خرمشهر به ثبت رسانده است، یک عکس رنگی وجود دارد که در محوطه گمرک خرمشهر از چهره یک سرباز ایرانی و یک اسیر عراقی گرفته شده است. حالات چهره این دو نفر یکی از نکات قابل توجه آن است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار