بنیاد شهید و نهاد کتابخانه‌های کشور برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند
کد خبر: 952534
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003znS
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۵
تفاهم نامه میان معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و نهاد کتابخانه های عمومی کشور در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت امضا شد.

سرویس ایثار و مقاومت جوان‌آنلاین: در این نشست که امروز صبح با حضور حجت‌الاسلام محمدحسن کاویانی راد معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و علیرضا مختارپور دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار شد، علاوه بر انعقاد تفاهم‌نامه فی‌مابین، از سامانه شاهد الکترونیک به آدرس mag.navideshahed.com رونمایی شد.

در ابتدای این مراسم، دکتر رحیم نریمانی مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: ظرفیت‌ها زیادی در بنیاد شهید و نهاد کتاب‌خانه‌های کشور در راستای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی به ویژه در حوزه ترویج ایثار و شهادت وجود دارد به همین خاطر وجود چنین تفاهم‌نامه‌ای احساس می‌شد بنابراین مراحل بررسی و تصویب این تفاهم‌نامه از سال گذشته آغاز شد و امیدواریم امضای این تفاهم‌نامه ظرفیت‌ها و فرصت‌های بیشتری برای فعالیت‌های بیش از پیش در اختیار این دو نهاد قرار بدهد.

وی یادآور شد: دستیابی به تمدن نوین اسلامی و همچنین نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت زیرساخت‌هایی لازم دارد که این زیرساخت‌ها باید فراهم شود و در وهله اول باید از سنین کودکان و نوجوانان شروع شود که بنیاد شهید با انتشار و توزیع نشریات و کتب مربوط به سنین مذکور اقدامات خود را از گذشته آغاز کرده است. همچنین کتابخانه ایثار و شهادت بنیاد شهید در تهران با برخورداری از ۱۰۰۰ عنوان کتاب ظرفیت خوبی ایجاد کرده است. از سوی دیگر استفاده حداکثری از فضای مجازی می‌تواند ما را در تحقق تمدن نوین اسلامی و نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت و همچنین ایثار اجتماعی یاری کند.

نریمانی اظهار کرد: در قالب این تفاهم‌نامه کتاب‌های مربوط به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در اختیار کتاب‌خانه‌های زیر نظر نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور قرار داده می‌شود تا عموم مردم به راحتی به این کتب دسترسی داشته باشند.

در ادامه این مراسم، حجت‌الاسلام کاویانی‌راد معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت یک وظیفه ملی و مسئولیت شخصی و اجتماعی محسوب می‌شود و بنیاد شهید به عنوان بخشی از مجموعه نظام با چاپ و انتشار ۱۶۹۰ کتب در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تلاش کرده است هرچند کافی نیست.

وی افزود: گام بعدی ما در این این راستا، مردمی کردن ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است تا همه مردم خود را در این باره مسئول بدانند. یکی از زیرساخت‌های این کار دستیابی مردم به امکانات لازم در این راستا است که امضای تفاهم‌نامه با نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور در همین راستا محقق شده است و با این تفاهم‌نامه متولیان فرهنگی به جای رقابت، با رفاقت کارها را به پیش می‌برند.

کاویانی‌راد ادامه داد: غنی‌سازی منابع و خزائن کتاب‌خانه‌های عمومی کشور، تلاش برای تولید کتاب الکترونیک و تبدیل کتب منتشر شده به منابع الکترونیک، حمایت و پرورش نوقلمان، گفتمان نقد محتوایی کتب، دسترسی به اسناد در اختیار بنیاد شهید، ترجمه متون، تولید کتب مرجع، تولید فرهنگ اعلام شهدا و چاپ باقی مانده وصایای شهیدان و حرکت از سمت داستان نویسی به سمت سیره نویسی و استخراج سیره شهدا از جمله اقداماتی است که بنیاد شهید آنها را از گذشته مد نظر داشته و در آینده بیشتر به آنها خواهد پرداخت.

علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتاب‌خانه های عمومی کشور نیز در این مراسم گفت: امروزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت یکی از مهم‌ترین مسائل مورد نیاز کشور است که رهبر معظم انقلاب نیز همواره بر روی این موضوع تاکید کرده‌اند. نهاد کتابخانه ها نیز در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

وی افزود: این تفاهم نامه می‌تواند با توجه به کثرت تعداد کتاب‌خانه ها و نویسنده‌ها موجب تحقق این هدف شود. امروزه اغلب کتاب‌خانه ها قفسه باز هستند و آنچه در نظر اول به چشم بیننده می‌آید، عکس کتاب‌ها است. در واقع طراحی کتاب موضوع بسیار با اهمیتی است که بر اساس این همکاری، مشاوران نهاد کتاب‌خانه های کشور می‌توانند به ناشران و نویسندگان حوزه ایثار و شهادت در این زمینه کمک کنند.

مختارپور با اشاره به اقداماتی که بر اساس این تفاهم نامه میان بنیاد شهید و نهاد کتاب‌خانه های عمومی کشور انجام خواهد شد، عنوان کرد: همکاری در برگزاری جلسات نقد کتاب، جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها، هم خوانی و گروه خوانی ازجمله اموری است که این همکاری موجب انجام آن و استفاده از موقعیت‌های نهاد کتاب‌خانه ها خواهد شد.

وی افزود: موضوع دیگر اطلاع رسانی و دسترسی به اطلاعات است که کتابخانه ها می‌توانند در ترویج فرهنگ ایثار و تحقق اهداف این تفاهم نامه کمک کند امیدواریم این تفاهم نامه منجر به تحقق اهدافمان شود اما باید طی جلساتی شاخص‌های این اهداف مشخص شود تا سال آینده آن‌ها را بازبینی کرده و میزان موفقیت‌هایمان نیز مشخص شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار