استیضاح در آستانه مهر؟!
کد خبر: 924182
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003sQA
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰
نفیسه ابراهیم‌زاده انتظام
اخبار بهارستانی استیضاح وزیر آموزش‌و‌پرورش تهدید مهر بی‌وزیر برای مجموعه تعلیم و تربیت را جدی‌تر کرده است. به ویژه اینکه هنوز تجربه استعفای علی‌اصغر فانی در مهر ۹۵ از یاد مخاطبین این وزارتخانه نرفته است.
به طور کلی آموزش‌و‌پرورش در برابر تکانه‌های مدیریتی به شدت آسیب‌پذیر است و تشدید این تکانه‌ها در آغاز سال تحصیلی اثرات آن‌ها را تصاعدی افزایش می‌دهد. اما همزمانی آغاز سال تحصیلی با طرح موضوع استیضاح وزیر آموزش‌و‌پرورش نشان می‌دهد، مجلس در این بدسلیقگی در انتخاب زمان استیضاح اهداف ناگفته دیگری دارد.

انحراف تمرکز افکار عمومی و سیستم مدیریتی و نظارتی کشور از مشکلات مالی و شرایط اقتصادی به مسئله آموزش‌و‌پرورش یکی از این اهداف می‌تواند باشد. به بیان دیگر، این راهنما به راست زدن و گردش به چپ مراسم قربانی وزیر آموزش‌و‌پرورش به جای سایر اعضای دولت و نوعی نمایش عدم مسامحه با دستگاه اجرایی از سوی مجلس است. حالا اینکه چرا وزیر آموزش‌و‌پرورش در اینگونه موارد در دسترس‌ترین گزینه برای تغییر فضاست، به این دلیل که معرفی جایگزین و اعتماد به آن آسان‌تر از وزیری مانند وزیر علوم است.
از طرف دیگر، انتقادات فراوانی به صدارت سیدمحمد بطحایی بر آموزش‌و‌پرورش وارد است. از ادامه اجرای سند ۲۰۳۰ در قالب خصوصی‌سازی و تغییر مبنایی کتب درسی گرفته تا تهی‌کردن دانشگاه فرهنگیان از درون و نگهداشتن پوسته‌ای از آن به منظور راضی نگهداشتن مخالفان، ادامه اخذ اجباری کمک‌های اختیاری از دانش‌آموزان و البته محور‌های شانزده گانه استیضاح.

این در حالی است که چندی پیش بطحایی در گفت‌و‌گو با برخی رسانه‌ها تقاضا‌های نمایندگان را علت اصلی استیضاح خود عنوان کرده بود. همچنین روابط عمومی وزارت آموزش‌و‌پرورش خلاقیت به خرج داده و در فضای مجازی، مهر با بطحایی را با تشکیل گروه‌هایی متشکل از اعضای رسانه‌ها و صاحب‌نظران حوزه تعلیم و تربیت دنبال می‌کند.
در عین حال، گزارش‌های رسیده حاکی از این است که وزارت آموزش‌و‌پرورش با تمام قوا برای مقابله با استیضاح وزیر وارد میدان شده است و گویا تجمع امروز معاونان و مدیران کل در اردوگاه باهنر به همین منظور سازماندهی شده که ابتکار این اقدامات را به سبحان بطحایی فرزند وزیر آموزش‌و‌پرورش نسبت می‌دهند.
حذف پیام مخالفان و منتقدان بطحایی ویژگی گروه‌های مجازی یاد شده است. گفتنی است، فانی و بطحایی در اداره آموزش‌و‌پرورش شیوه منحصر به‌فردی را به نمایش گذاشتند و آن هم بیان یک چیز و انجام آن کار دیگر بود که در مورد بطحایی با غلظت بیشتری دنبال می‌شود. اکنون گویا وزیر آموزش‌و‌پرورش خود قربانی چنین شیوه‌ای از سوی مجلس شده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار