بازگشت خندوانه با جناب‌خان به تلويزيون
کد خبر: 902590
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mnu
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰
نسيم در تابستان هم محبوب‌ترين شبکه تلويزيون باقي مي‌ماند
شبکه نسيم با شروع ماه مبارک رمضان، پنجمين فصل از برنامه «خندوانه» را به روي آنتن خواهد فرستاد. مهم‌ترين اتفاق سري جديد اين برنامه بازگشت «جناب‌خان» عروسک محبوب تلويزيوني است.

هادي عسگري
شبکه نسيم با شروع ماه مبارک رمضان، پنجمين فصل از برنامه «خندوانه» را به روي آنتن خواهد فرستاد. مهم‌ترين اتفاق سري جديد اين برنامه بازگشت «جناب‌خان» عروسک محبوب تلويزيوني است.
بعد از آنکه شبکه نسيم توانست عنوان محبوب‌ترين شبکه تلويزيوني را در نوروز به دست آورد، با بازگشت «خندوانه» اين فرصت به وجود آمد تا شبکه نشاط و سرگرمي تلويزيون بار ديگر غلبه خود را بر شبکه‌هاي سراسري و کهنه‌کار رسانه ملي به رخ بکشد. شبکه نسيم نشان داده مي‌تواند در رقابت با شبکه‌هاي ماهواره‌اي نيز موفق باشد و در زماني که اين شبکه برنامه‌هاي پربيننده‌اي مانند «دورهمي» و «خندوانه» را به روي آنتن مي‌فرستد، بيننده‌ها شبکه‌اي غير از نسيم را دنبال نمي‌کنند. آغاز سري جديد برنامه خندوانه مهم‌ترين خبر شبکه نسيم براي بينندگانش بعد از پايان پخش برنامه محبوب «دورهمي» است. «خندوانه» و «دورهمي» در زمان پخش همزمان به عنوان برنامه‌هاي رقيب شناخته مي‌شدند و براي جلوگيري از لطمه خوردن شبکه از اين رقابت، جدول پخش هفتگي شبکه نسيم ميان «خندوانه» و «دورهمي» تقسيم مي‌شد. اکنون با پايان پخش برنامه «دورهمي»، رامبد جوان و تيم همکارش از اين فرصت برخوردارند که جايگاه محبوب‌ترين برنامه تلويزيوني را از «دورهمي» پس بگيرند.
پايان يک فصل کم‌فروغ
فصل چهارم برنامه خندوانه در 29 شهريور سال گذشته به پايان رسيد. رامبد جوان براي قسمت آخر برنامه همسرش را به «خندوانه» دعوت کرده بود و در فضايي کاملاً خانوادگي به تبليغ اکران فيلم «نگار» پرداخت که خودش کارگرداني کرده بود و نقش اصلي آن را نگار جواهريان بر عهده داشت. اگرچه آن شب براي جوان و همسرش شبي رؤيايي بود، اما براي تلويزيون به معناي از دست دادن يک برنامه پر مخاطب بود. فصل چهارم «خندوانه» نسبت به دو فصل قبل يک سقوط براي شبکه نسيم به شمار مي‌رفت؛ فصلي که در ابتداي آن اعلام شد ديگر «جناب خان» در برنامه حضور ندارد و مذاکره براي جلب رضايت مالک معنوي عروسک با شکست روبه‌رو شد.
کپي‌رايت درسي که عروسک‌ها به صداوسيما دادند
سال گذشته صداوسيما دو بار از بابت مسئله کپي‌رايت متضرر شد. يک بار براي پخش مجموعه کلاه قرمزي و بار ديگر براي حضور جناب‌خان در برنامه خندوانه که باعث شد «جناب خان» از برنامه حذف شود. همين مسئله باعث شد تا مرتضي ميرباقري معاون سيما به مسئله حق مالکيت معنوي صداوسيما روي دارايي‌هاي معنوي‌اش ورود پيدا کند. ميرباقري گفت: با توجه به اينکه در چند سال اخير گرفتار مسائل مالکيت بوديم، حوزه حقوقي سازمان صداوسيما مسئوليتي در اين باره گرفته است؛ از همين رو براي مثال عروسک «کلاه قرمزي» صددرصد در اختيار سازمان قرار گرفته است. ضمن اينکه به توافق رسيده‌ايم از ظرفيت‌ صداپيشه‌هاي آنها نيز استفاده کنيم. در واقع چارچوب‌ها مشخص شده‌اند و ديگر هر برندي که مطرح مي‌شود يک پيوست حقوقي در سازمان پيدا مي‌کند و کار عروسک‌ها بر همين اساس انجام مي‌شود.
خندوانه روي گسل مديريت شهري
اختصاص يکي از سوله‌هاي مديريت بحران شهري به برنامه خندوانه باعث اعتراض شوراي شهر تهران و بازپس‌گيري آن سوله شد. پايگاه‌هاي مديريت بحران در نواحي تهران با اهداف متنوع از جمله ذخيره اقلام امداد و نجات، آموزش شهروندان، محل استقرار ستاد مديريت بحران نواحي و مواردي مشابه در اين حوزه احداث شده است که طي سال‌هاي گذشته تعدادي از آن در اختيار فعاليت‌هاي متفرقه قرار گرفت که پس از طرح انتقادها و مصوبه شوراي شهر تهران بايد صرفاً در مأموريت‌هاي تعريف شده فعال شوند. بر همين اساس در آبان ماه سال 96 بود که سوله مديريت بحران شهرداري منطقه 2 که در اختيار برنامه خندوانه بود از اين برنامه باز پس گرفته شد. همين اتفاق باعث شد تا ساخت سري بعدي برنامه خندوانه با اما و اگرهايي روبه‌رو شود. سؤال اين بود که کجا را مي‌توان براي خندوانه پيدا کرد؟! اين سؤال را رامبد جوان که در ايام نوروز امسال مهمان برنامه «دورهمي» بود داد. وي بدون اينکه آدرس لوكيشن جديد فيلمبرداري برنامه خندوانه را بدهد از آماده شدن دکور براي فيلمبرداري سري پنجم خبر داد. وي گفت: فصل جديد اين برنامه در 100 قسمت ساخته خواهد شد. او درباره سختي توليد برنامه روتين هم صحبت کرد و گفت در چنين برنامه‌هايي هر شب يک پروژه جديد ساخته مي‌شود.
بازگشت جناب‌خان
از همان روزهاي ابتدايي که مشخص شد ديگر امکان بازگشت جناب‌خان به خندوانه وجود ندارد و بحث مالکيت معنوي و حقوق مالک، آنقدر جدي است که با خواهش‌هاي دوستانه و فشار‌هاي رواني حل شدني نيست. رامبد جوان سراغ گزينه‌هاي جايگزين براي «جناب خان» رفت. چهار عروسک مرد با نام‌هاي ياسمن، غنچه، فرخنده و مارال که صدا‌پيشگي هر کدام از آنها را يکي از صداپيشه‌هاي معروف صداوسيما برعهده داشت. چند روزي مهمان برنامه بودند. شايد اکنون که حدود يکسال از حضور کوتاه مدت اين چهار عروسک مي‌گذرد، تنها تصوير باقي مانده آنها در ذهن بيننده‌هاي تلويزيون اجراي کليپ مشهور «عروس چقدر قشنگه» باشد. با شکست چهار عروسک، رامبد تلاش کرد با افزايش حضور «نيما شعبان‌خاني» و ايجاد کاراکترهاي جديد براي وي برنامه را به سطح سابق خود بازگرداند که باز هم موفق نبود. «ادا بازي» و اجراي استندآپ کمدي با حضور هنرمندان سرشناس ديگر حربه‌اي بود که خندوانه براي رونق مجدد به کار برد.
جناب‌خان چشم و چراغ خندوانه
جناب‌خان تا پيش از اين در دو فصل از خندوانه حضور داشته است؛ عروسک محبوب تلويزيون با لهجه غليظ جنوبي که صداپيشگي آن را محمد بحراني انجام مي‌دهد. در روزهايي که عروسک بنفش برنامه خندوانه به اجبار از صحنه کنار رفته بود، تصاوير جناب‌خان براي تبليغ يک برند شوينده روي اتوبوس‌هاي شهري نقش بست ولي ديگر فروغ گذشته را نداشت. خبر مذاکره براي حضور جناب‌خان در سري جديد خندوانه ابتدا قرار بود تا آغاز فصل و اولين قسمت از برنامه کاملاً محرمانه باشد و به قول معروف بيننده‌هاي تلويزيون با ديدن جناب‌خان در تلويزيون ذوق‌زده شوند اما يکي از عوامل مجموعه در مصاحبه‌اي اين خبر را لو داد تا پروژه سورپرايز کردن بيننده‌ها شکست بخورد. بعد از آن هم رامبد جوان در برنامه دورهمي و البته احسان عليخاني در برنامه تحويل سال نوي تلويزيون يادآوري کردند که مشکل جناب‌خان حل شده و اين عروسک به خندوانه باز خواهد گشت. اکنون بازگشت جناب‌خان در زماني که دورهمي پخش نمي‌شود و شبکه‌هاي ديگر سيما نيز برنامه مهمي براي شب‌هاي بهار و تابستان ندارند، «خندوانه» مي‌تواند بار ديگر عنوان محبوب‌ترين برنامه تلويزيون را به دست آورد.

غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
هموطن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
0
0
رامبد جوان حق نداره به تلویزیون برگرده.
بره همون کشوری که لایقشه. صدا و سیما باید به نظر مردم احترام بذاره.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار