ارشاد چشمش را به روي بلندگوهاي ترامپ در ايران بسته است
کد خبر: 902056
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mfI
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰
پخش بخش‌هاي خبري «صداي امريكا» از يك سايت داخلي
يك سايت اشتراك ويدئو اقدام به پخش بخش‌هاي خبري شبكه‌هاي غربي در قالب بسته‌هاي ويدئويي مي‌كند. در حقیقت با پخش اين تصاوير قانون ممنوعيت استفاده از گيرنده‌هاي ماهواره‌اي دور زده شده و به طور مستقيم امكان ديده شدن شبكه‌هاي خبري ضدايراني فراهم مي‌شود.
محمدرضا بيهقي

دسترسي به سايت‌هاي اينترنتي رسانه هايي مانند «صداي امريكا» كه رسانه دولتي متعلق به دولت ايالات متحده امريكاست، در ايران ممنوع و مسدود شده است. اين اقدامي طبيعي در مقابل رسانه‌اي است كه اخبار مغرضانه و ايران‌ستيزانه‌ را توليد و پخش مي‌كند و از هر اقدام رسانه‌اي براي ضربه زدن به كشورمان فروگذاري نمي‌كند. در عوض اين ممنوعيت يك سايت اينترنتي داخلي كه وظيفه‌اش اشتراك گذاري ويدئو است، بخش‌هاي خبري صداي امريكا را منتشر مي‌كند. با اين كار اين سايت به بخشي از دستگاه رسانه‌اي صداي امريكا تبديل شده است. طبق قوانين كشور همكاري با رسانه‌هاي معاند جرم است.
آيت الله آملي لاريجاني رئيس قوه قضائيه در جمع مسئولان عالي قضايي كشور، به صراحت مي‌گويد: «در عناد و دشمني برخي رسانه‌ها در خارج از كشور ترديدي نيست، اما كساني كه از داخل كشور به اين قبيل رسانه‌ها كمك مي‌كنند بايد به عنوان معاونت در جرم تحت تعقيب قرار بگيرند تا مرز بين انقلاب و ضدانقلاب مشخص شود. متأسفانه برخي از افراد در داخل با اين رسانه‌ها مصاحبه و به نحوي به آنها كمك مي‌كنند و در عين حال طلبكار هم هستند.» در اولين برخورد با اين سايت كه پيش از اين نيز سابقه انتشار ويدئو‌هاي مغرضانه‌اي از جمله ويدئويي را كه در آن به وهن مقام معظم رهبري پرداخته شده بود دارد، اين سؤال پيش مي‌آيد كه چه مرجع قانوني بر فعاليت چنين سايتي نظارت دارد؟ سايت‌هاي اشتراك ويدئو موظفند مجوز فعاليت خود را از وزارت ارشاد دريافت كنند. اگرچه خيلي از اين سايت‌ها حيات دوزيستانه‌اي دارند و در عين اينكه به اشتراك ويدئو مي‌پردازند، شروع به توليد و پخش برنامه مي‌كنند كه آنها را ذيل تعريف شبكه تعاملي قرار مي‌دهد كه مجوز آن را سازمان صداوسيما صادر مي‌كند. در بخش اول كه سايت اقدام به اشتراك ويدئو مي‌كند، معمولاً كاربران با ثبت نام و تأييد هويت مي‌توانند در سايت اقدام به بارگذاري ويدئو كنند؛ ويدئويي كه به تأييد سايت مي‌رسد و بعد از آن در خروجي قرار مي‌گيرد. نكته جالب اينكه در بخش قوانين بارگذاري ويدئو بر مواردي چون «مغايرت نداشتن با شئونات اخلاقي و عرف جامعه»، «اهانت آميز نبودن به مقامات سياسي»، «نداشتن موزيك متن غيرمجاز» و... تصريح و در نهايت تأكيد شده كه سايت «تابع كليه قوانين موضوعه كشور» است. در اين سايت قرار دادن ويدئوهاي رسانه‌هاي ضد انقلاب محدود به «صداي امريكا» نمي‌شود. در يك جست‌وجوي ساده چندين عنوان ويدئو از صداي امريكا و ديگر رسانه‌هاي غربي در اين سايت ديده مي‌شوند، حتي ويدئوهاي توليد شده توسط سايت‌هاي ضد انقلاب براي تخريب جمهوري اسلامي در سايت بارگذاري شده و در بخش «كامنت»‌ها نيز بازديد كنندگان سايت اقدام به توهين به جمهوري اسلامي كرده‌اند و مديریت سايت نيز اجازه انتشار آن را داده و حتي بعد از انتشار نيز اقدام به حذف اين محتواهاي غير قانوني نكرده است. در اين سايت حتي مي‌توان ويدئو هايي در ستايش از «پهلوي» مشاهده كرد و جاي تعجب نيست در جايي كه زبان به مدح رژيم گذشته باز شود عده‌اي نيز از سر ناآگاهي يا اغراض سياسي آمده و در ستايش پهلوي كامنت بگذارند و سايت مذكور نيز كه ادعا مي‌كند طبق قوانين جمهوري اسلامي كار مي‌كند، آن را منتشر مي‌كند! مي گويند مرد قصاب روي شيشه قصابي نوشت نجاري، وقتی از او دليل اين كار را پرسيدند گفت براي دور كردن مگس‌هاست. اينجا هم انگار درج این جمله كه سايت طبق قوانين جمهوري اسلامي فعاليت مي‌كند، دستاويز خوبي براي خلاصي از دست نظارت بر محتواي منتشر شده در سايت است. اگر وزارت ارشاد بر فعاليت سايت‌هاي اشتراك ويدئو به درستي نظارت داشت، اين حجم از قانون‌گريزي رخ نمي‌داد!

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار