دست‌درازي غيرقانوني شهرداري به جيب شهروندان
کد خبر: 901874
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mcM
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۱
عضو كميسيون عمران مجلس: حبس يك ميليون تومان پول به بهانه طرح ترافيك صد‌در‌صد غيرقانوني است شهرداري به‌جاي ايجاد رفاه براي مردم آسايش را ازآنها گرفته است
اكبر محمودي

درحالي‌كه رئيس شورا‌ي شهر پايتخت و معاون شهردار مستعفي از اجباري بودن شارژ يك ميليون توماني براي ورود به طرح ترافيك خبر مي‌دهند، عضو كميسيون عمران مجلس حبس اين مبلغ پول را براي متقاضيان ورود به محدوده طرح ترافيك صد‌درصد غير‌قانوني مي‌داند و خواستار لغو اين بند از شرايط دريافت طرح ترافيك شده است. قاضي سراج، رئيس سازمان بازرسي هم هفته پيش گفته بود سازمان بازرسي به اين موضوع ورود خواهد كرد.
طرح ترافيك جديد در زمان مطرح شدن و تصويب با مسائل و مشکلات بسياري روبه‌رو بود و حالا هم در اجرا با مخالفت‌هاي بسياري مواجه شده است. گويا اين طرح ابتدا بايد به صورت پايلوت به اجرا درمي‌آمد و سپس نهايي و عملياتي مي‌شد. متأسفانه اصرار معاون ترافيك شهردار مستعفي و برخي از اعضاي شوراي شهر سردرگمي شهروندان و مسئولان را به دنبال داشته است تا آنجايي كه معاون ترافيك شهردار تهران تلويحاً ضعف طرح جديد را پذيرفته است.
در اين خصوص محسن پورسيد آقايي، معاون حمل‌و‌نقل و ترافيك شهرداري تهران با بيان اينكه از منتقدان تشكر مي‌كنم كه با بيان نظرات و انتقادات خود به ما كمك كردند كه نقاط ضعف طرح ترافيك را تكميل كرده و آن را برطرف كنيم، اعلام كرد: حالا به مرحله‌اي رسيده‌ايم كه با كار كارشناسي اجراي اين طرح مورد تأييد و وثوق همه دستگاه‌ها از جمله پليس، استانداري، وزارت كشور رسيده است!

افزايش نگراني قشر‌هاي مختلف

پورسيدآقايي با بيان اينكه لازم است شهروندان حداقل مبلغ 36 هزار تومان در حسابشان باشد، گفت: اما افرادي كه داراي سهميه يكساله تردد هستند، بايد يك ميليون تومان در حساب شهروندي آنها در ابتدا شارژ شود. وي با بيان اينكه مردم هيچگونه ناراحتي و استرسي براي ثبت‌نام نداشته باشند، گفت: اگر تا اول ارديبهشت كه قرار است طرح ترافيك جديد اجرايي شود، ببينيم كه هنوز بخش زيادي از مردم ثبت‌نام نكرده‌اند و تحت فشار و استرس هستند، قطعاً نسبت به تمديد 10 روزه يا دو هفته‌اي طرح قبل اقدام خواهيم كرد تا همگان بتوانند بدون ناراحتي ثبت‌نام خود را كامل كنند.
همچنين محسن هاشمي رفسنجاني، رئيس شوراي شهر تهران با بيان اينكه دو نوع كارت داريم، گفت: شارژ يك ميليون توماني حساب شهروندي براي دارندگان كارت‌هاي ويژه ‌است.
پس از گلايه شهروندان، خبرنگاران و جامعه معلولا‌ن نسبت به شارژ يك ميليون توماني كارت شهروندي حالا رئيس كل و رئيس شوراي‌ عالي سازمان نظام پزشكي نيز نسبت به اين موضوع ابراز نگراني عميق كرده‌اند.

شارژ يك ميليون توماني صد‌در‌صد غيرقانوني است

در اين رابطه عضو كميسيون عمران مجلس شارژ يك ميليون توماني حساب شهروندي براي استفاده از طرح ترافيك را غيرقانوني دانست.
يوناتن بت كليا در واكنش به اظهارات معاون شهردار مبني بر اينكه تمامي افرادي كه مي‌خواهند مجوز سالانه ورود به طرح ترافيك دريافت كنند، بايد حساب شهروندي خود را يك ميليون تومان شارژ كنند، اين كار را تخلف دانست و گفت: مبلغ روزانه براي ورود به طرح ترافيك 36 هزار تومان و در واقع هزينه سالانه طرح ترافيك حدود 7 تا 8 ميليون است؛ در اين ارتباط نمي‌توان شهروندان را مجبور به شارژ حساب كرد و اين امر خلاف قانون است.
نماينده مسيحيان آشوري و كلداني در مجلس شوراي اسلامي افزود: متأسفانه شهردار جاي اينكه آرامش مردم را تأمين كند با اين اقدام آرامش را از مردم گرفته و فشارهاي مضاعفي را به مردم وارد كرده است. وي تصريح كرد: شارژ يك ميليون توماني حساب شهروندي براي استفاده از طرح ترافيك صد‌درصد غيرقانوني است و بايد اين مصوبه لغو و در آن تجديدنظر شود.
اين نماينده مردم در مجلس دهم ادامه داد: از وزارت كشور و فرمانداري تقاضا داريم اجازه ندهد چنين مصوباتي در شوراي شهر تصويب شود.
گفتني است، پيش از اين ناصر سراج، رئيس سازمان بازرسي كل كشور هم از ورود سازمان متبوعش به حبس يك ميليون تومان پول از شهروندان به بهانه طرح ترافيك توسط شهرداري خبر داده بود.
رئیس سازمان بازرسی هفته گذشته ضمن اعلام این موضوع که حبس یک میلیون تومان پول در حساب شهروندی به بهانه طرح ترافیک نیازمند قانون است، گفته بود اگر این موضوع صحت داشته باشد سازمان بازرسی به این مورد خاص هم ورود خواهد کرد. ضمن اینکه این سازمان از زمان مطرح شدن جزئیات طرح ترافیک جدید به کلیت این موضوع هم واکنش نشان داده و به آن ورود قانونی کرده بود.

جبران کسری بودجه از جیب شهروندان

واضح است مجموعه مديريت شهري با سوءمديريت و ناكارآمدي درگير مسائل حاشيه‌اي شده است، ولي همه اينها دليل نمي‌شود كه شهرداري تهران با دست‌اندازي به جيب شهروندان در‌صدد لاپوشاني عيوب مديريتي خودش باشد.
جبران کسری بودجه ای که مدیریت جدید شهری آن را پیشاپیش پیش‌بینی می‌کند ظاهراً قرار است به شیوه های ناپلئونی تامین شود، شیوه هایی که غیرقانونی هم هستند.

طرح بدون زیرساخت

البته یکی دیگر از فرض های مطرح در این رابطه این است که به نظر مي‌رسد سامانه و بستر‌ها براي اجراي طرح ترافيك جديد هنوز آماده نيست و مسئولان با امروز و فردا كردن قصد دارند بر ناكارآمدي طرح سرپوش بگذارند.
مطابق این فرضیه گرفتن و حبس پول یک میلیون تومانی از شهروندان تهرانی تنها یک بهانه است برای ایجاد حاشیه و البته خرج این پول زور برای زیرساخت هایی که هنوز آماده نیست و معاون شهردار مستعفی یک جانبه بنا را بر این گذاشته که طرح بدون زیرساخت و ناپخته را به شهر و شهروندان غالب کند.
ای کاش مدیران بالانشین لااقل از خطاهای گذشته جریانی درس بگیرند و به‌جای مدیریت اشرافی و متمولانه قدری هم به درد اقشار محروم در برنامه های مدیریتی خود بیندیشند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار