نگهداشت شهر در سايه مديريت ناپايدار شهري
کد خبر: 900986
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mO2
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۵
بیژن سورانی

تهران شهري با 13 ميليون جمعيت ثابت و شناور و وسعتي حدود 650 كيلومتر مربع نيازمند مراقبت و نگهداري دائمي است. پويايي يك شهر به توسعه و نگهداشت داشته‌هاي آن است. متأسفانه در شهر تهران بحث نگهداشت از تجهيزات و امكانات شهري در سال‌هاي اخير بسيار نامناسب و ضعيف است. هر چند در برخي موارد همچون مرمت و مقاوم‌سازي پل كريمخان كه در حال اجراست اقدامات خوبي انجام گرفته ولي لازم است تا بسياري از تأسيسات و امكانات شهري مورد ارزيابي و بررسي مجدد قرار گيرند. به هر حال تجهيزات و امكانات عمومي شهر تهران با توجه به جمعيت بالاي اين كلانشهر بسيار مورد استفاده و كاربرد شهروندان قرار مي‌گيرد و لازم است مديريت شهري (شورا و شهرداري) نسبت به نگهداشت، ترميم و توسعه اين امكانات اقدامات لازم را انجام دهند. شهر تهران به دليل قدمت و سرعت كُند نوسازي و بازسازي زيرساخت‌ها و تأسيسات آبستن حوادث بسياري است كه از آن جمله مي‌توان به فرسودگي تأسيسات زيرزميني و امكانات حمل و نقل عمومي و فضاهاي عمومي اشاره كرد.
آنچه سبب مي‌شود تا شهر به عنوان يك موجود زنده به حيات خود ادامه دهد، حفظ، نگهداري و به روز‌رساني امكانات شهري است. در حقيقت هزينه‌كرد براي اين موارد مي‌تواند علاوه بر كاهش حوادث احتمالي كه بارها شاهد آن بوديم به توسعه و ارتقاي زندگي شهري شهروندان نيز كمك بسزايي كند.
متأسفانه مديريت شهري در دوره اخير به دليل برخي مسائل حاشيه‌اي نتوانسته است آنگونه كه بايد از شهر و شهروندان حفاظت كند. هر چند برخي تلاش‌ها براي جلوگيري از فسادهاي سيستمي در اين دوره صورت گرفته است ولي با توجه به اينكه شهر نيازمند تلاش روزافزون است هرگونه كم‌كاري و ناكارآمدي به شهر و شهروندان لطمات بسياري وارد مي‌سازد.
اينكه شورا به عنوان مغز متفكر مديريت شهري به‌رغم آنكه با دولت ، شهرداري و حتي مجلس همسو است اما در هفت ماهه گذشته نتوانسته است به نيازها و مطالبات شهروندان و شهر پاسخ دهد.
اختلاف‌نظر درون گروهي ميان اعضاي شورا از يكسو و سهم‌خواهي و سليقه‌اي عمل كردن از سوي ديگر سبب شده است تا شهر در گير و دار كليددار همچنان در جا بزند.
البته بايد به اين موارد نيز اشاره كرد كه شهر تهران از سال‌هاي بسيار دور از نبود منابع درآمدي پايدار رنج برده و مي‌برد و تاكنون شهرداران اين شهر با اتكا به فروش تراكم و زمين‌هاي ذخيره شهري و دادن مجوز تجاري به اراضي به اداره شهر اقدام كرده‌اند.
براين اساس لازم است براي نگهداشت شهر و توسعه زندگي شهري علاوه بر اختصاص منابع درآمدي پايدار، مديريت يكپارچه شهري نيز محقق شود تا شهر بتواند به حيات خود ادامه دهد.
حال بايد ديد مسئولان شهري و اعضاي شورا براي اداره اين ابر شهر چه تمهيداتي در نظر خواهند گرفت تا جبران كم‌كاري‌هاي گذشته شود. اميد آنكه اعضاي شورا وعده‌هاي انتخاباتي خود را بار ديگر رصد كنند تا به آراي مردمي عمل نمايند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار