حوادثي كه سال 96 را تكان داد
کد خبر: 900186
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mB8
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰
يكي از تلخ‌ترين حوادث سال گذشته در13 ارديبهشت ماه اتفاق افتاد. ساعت 9 صبح بود كه انفجار گاز و ريزش تونل در معدن يورت در شهرستان آزاد شهر سبب شد، 43 معدنچي جانشان را از دست بدهند.

ريزش معدن در زمستان يورت
يكي از تلخ‌ترين حوادث سال گذشته در13 ارديبهشت ماه اتفاق افتاد. ساعت 9 صبح بود كه انفجار گاز و ريزش تونل در معدن يورت در شهرستان آزاد شهر سبب شد، 43 معدنچي جانشان را از دست بدهند. امدادگران دو ساعت بعد از وقوع حادثه به محل فراخوانده شدند و بيشتر از يك هفته طول كشيد تا اجساد را از ميان آوار خارج كنند. بعد از پايان آوار‌برداري، تحقيقات براي بررسي چرايي وقوع حادثه به جريان افتاد و كارفرماي كارگاه كه شركت صنعتي و معدني شمال شرق بود، به علت رعايت‌نكردن الزامات قانوني براي ايمني معدن از جمله نبود سيستم تهويه مناسب و كافي در تونل، نبود مسيرهاي كمكي براي كمك به تهويه تونل، ارائه ندادن آموزش‌هاي لازم و كافي، نبود نظارت بر كارگران به منظور جلوگيري از ايجاد هرگونه شعله يا جرقه داخل تونل، مجهز نبودن لكوموتيوها به تجهيزات رادياتور اگزوز و نبود تشكيلات امداد و نجات و مديريت بحران در معدن، صد در صد مقصر حادثه شناخته شد.

بازداشت قاتل سريالي
قاتل سريالي زنان گيلان مردي 40 ساله به نام فرزاد بود كه فروردين ماه سال قبل به دام پليس افتاد و به تعرض به هفت زن و قتل آنها و سرقت اموال‌شان اعتراف كرد. بر اساس تحقيقات انجام‌شده او اعتراف كرد همه قربانيان خود را در حاشيه شهر رشت شناسايي كرده و به مخفيگاهش كشانده بود. هرچند خانواده‌اش افرادي آبرومند بودند،‌اما فرزاد زندگي نابساماني داشت. او اولين جنايت را سال 87 مرتكب شد و جسد زن جوان را در مرغداري خانه پدرش دفن كرد. يك سال بعد،‌پس از فريب و ارتباط پنهاني با دو زن جوان آنها را هم به قتل رساند و بعد از مثله كردن، اجسادشان را در رودخانه و جنگل رها كرد. او به مدت شش سال سريال قتل‌هايش را متوقف كرد تا اينكه در سال 95 به مدت چند ماه چهار زن ديگر را به همان شيوه به قتل رساند. در حالي كه نگراني از وقوع جنايت‌هاي بيشتر وجود داشت، مأموران پليس 20 فروردين سال گذشته موفق شدند متهم را همراه همسر صيغه‌اي‌اش در محله گلسار رشت بازداشت كنند.

حمله داعش به مجلس
از ديگر حوادث تلخ سال گذشته حمله چند نفر از اعضاي گروه تروريستي داعش به حرم مطهر امام خميني(ره) و ساختمان مجلس شوراي اسلامي بود كه به شهادت 17 نفر از مردم منجر شد. اين حملات سازمان يافته حدود ساعت 10:30 صبح روز 17 خرداد با حمله به ساختمان مجلس آغاز شد. سه مهاجم كه از در ملاقات مردمي قصد ورود به صحن مجلس را داشتند، ابتدا دست به كشتار مردم در سالن ملاقات زدند و پس از ورود به ساختمان نمايندگان در جريان درگيري با مأموران امنيتي به هلاكت رسيدند. گروه دوم دو تروريست داعشي بودند كه ساعت 10:40 قصد ورود به صحن مطهر حضرت امام را داشتند كه با مأموران امنيتي درگير شدند. يكي از تروريست‌ها در جريان درگيري به هلاكت رسيد و نفر دوم هم خودش را منفجر كرد. در جريان عمليات داعش 17 نفر از هموطنان به شهادت رسيدند و 46 نفر هم زخمي شدند.

مرگ غم‌انگيز آتنا
يكي ديگر از حوادث جنجالي سال قبل، قتل آتنا دختربچه هفت ساله بود كه ۲۸ خرداد سال گذشته به دست مردي 40 ساله به نام اسماعيل رنگرز اتفاق افتاد. ابتدا خبر گم‌شدن آتنا در شهرستان پارس‌آباد پيچيد و مردم محلي و مأموران پليس براي پيدا كردن او بسيج شدند،‌اما تلاش‌ها سرانجامي نداشت. مأموران پليس چند روز بعد و در جريان تحقيقات ميداني به مردي به نام اسماعيل مظنون شدند و او را بازداشت كردند. در حالي كه 20 روز از گم‌شدن آتنا گذشته بود،‌ اسماعيل به قتل آتنا و پنهان كردن جسد او در پاركينگ خانه‌اش اعتراف كرد. او گفت وقتي آتنا براي خوردن آب وارد مغازه‌اش شده‌بود، ‌قصد آزار او را داشته كه با مقاومت او مواجه مي‌شود و آتنا را به قتل مي‌رساند و طلاهايش را سرقت‌ و جسد را داخل بشكه‌اي بزرگ پنهان مي‌كند و روي ان را با ماسه مي‌پوشاند. اسماعيل در بررسي‌هاي بعدي به قتل دو زن ديگر اعتراف كرد. او پس از محاكمه صبح روز ۲۹ شهريور در ملأ‌عام اعدام شد.

سوگواري براي بنيتا
يكي ديگر از حوادث تلخ سال گذشته مرگ غم‌انگيز دختربچه‌اي هشت ماهه به نام بنيتا در خيابان مشيريه بود. صبح روز پنج‌شنبه 29 تيرماه در حالي كه بنيتا در صندلي عقب پرايد بود،‌پدرش براي بستن در پاركينگ از پشت فرمان خارج شد. همان لحظه مردي رهگذر خودرو را سرقت و از محل فرار كرد. خيلي زود تلاش‌هاي پليس براي بازداشت متهم و بازگرداندن بنيتا به جريان افتاد تا اينكه شش روز بعد مأموران جسد بنيتا را در حالي كه از گرسنگي، تشنگي و شدت گرما فوت شده بود، ‌داخل خودرو و در يكي از خيابان‌هاي پاكدشت كشف كردند. محمد عامل اصلي جنايت بعد از بازداشت محاكمه و به قصاص و 51 سال زندان محكوم شد. همدست او هم كه مهدي نام داشت به 13 سال زندان و دو سال تبعيد محكوم شد.

سمفوني مرگ براي خواننده معروف
نام حميد صفت، خواننده معروف از 28 مرداد ماه سال قبل بيش از هر زمان ديگري بر سر زبان‌ها افتاد. حميد روز حادثه به اتهام قتل پدرخوانده‌اش بازداشت شد، ‌اما اتهام قتل عمد را انكار كرد. او گفت وقتي وارد خانه مادرم شدم،‌ متوجه شدم كه بين او و شوهرش مشاجره‌اي درگرفته است. بر سر اين موضوع با پدرخوانده‌ام مشاجره كردم و سپس خانه را ترك كردم تا اينكه خبر رسيد او در بيمارستان فوت شده است. پزشكي قانوني اما علت مرگ را خونريزي و آسيب مغزي در اثر اصابت جسم سخت به سر مقتول اعلام كرد. پرونده اين خواننده رپ در دادسري امور جنايي در حال بررسي است.

خودكشي پس از جنايت هولناك
يكي ديگر از حوادث جنايي هولناك را روز دوشنبه سيزدهم شهريور، مهندسي جوان به نام پ‍ژمان در خيابان يخچال حوالي خيابان شريعتي تهران رقم زد. او پس از قتل پدر و مادرش در دفتر كارش راهي خانه‌اش شد و همسر و پسر 12 ساله‌اش را نيز به قتل رساند و سپس خودكشي كرد. تحقيقات پليس بعد از بررسي تماس‌هاي او نشان داد كه مهندس جوان براي فرار از بدهي 6 ميليارد توماني مرتكب اين جنايت هولناك شده بود.

اهورا و پدر‌خوانده‌اش
22 مهرماه سال گذشته خبري منتشر شد كه خشم مردم را به همراه داشت؛‌چراكه قرباني پرونده اين بار هم كودكي خردسال به نام اهورا بود. اين حادثه هولناك در خيابان لاكاني شهرستان رشت اتفاق افتاد. پزشكان بعد از معاينه كودك 5/2 ساله متوجه شدند كه او مورد آزار جنسي قرار گرفته است. بعد از آن بود كه پدر خوانده او بازداشت شد و به جرمش اعتراف كرد و گفت وقتي در خانه با اهورا تنها بوده گرفتار وسوسه شيطاني شده است. متهم بعد از كامل شدن تحقيقات محاكمه و به قصاص محكوم شد.

زمين‌لرزه كرمانشاه
شامگاه يك‌شنبه 21 آبان ماه سال گذشته زمين‌لرزه‌اي به بزرگي 3/7 ريشتر استان كرمانشاه را به لرزه درآورد. در جريان اين حادثه مرگبار 625 نفر جانشان را از دست دادند و هزاران نفر هم مجروح شدند. زمين‌لرزه همچنين سبب تخريب خانه‌هاي بسياري از مردم شد و افراد بسياري بي‌خانمان شدند كه هنوز هم در چادر و كانكس زندگي مي‌كنند.

سوختن سانچي
تصادف نفتكش سانچي با يك كشتي باري چيني در آب‌هاي شرق درياي چين جامعه ما را داغدار 30 ملوان ايراني كرد كه در آتش سوختند. در اين حادثه دو ملوان بنگلادشي هم كشته شدند. اين حادثه 17 دي ماه سال گذشته اتفاق افتاد و تلاش امدادگران براي خاموش كردن آتش ثمري نداشت و سانچي بعد از 9 روز غرق شد.

سقوط آسمان در دنا
يكي ديگر از تلخ‌ترين حوادث سال گذشته سقوط هواپيماي شركت آسمان در كوهستان دنا بود. هواپيماي آسمان صبح روز يك شنبه 29 بهمن بعد از 50 دقيقه پرواز از تهران به سمت ياسوج، حوالي شهرستان سميرم بعد از برخورد به كوه دنا سقوط كرد و 66 سرنشين آن جانشان را از دست دادند. تلاش امدادگران براي كشف لاشه هواپيما دو روز به طول انجاميد، ‌اما به علت شرايط دشوار جوي عمليات كشف اجساد مسافران متوقف شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار