«پايتخت» همچنان در اوج
کد خبر: 900168
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mAq
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۹
سريال نوروزي شبكه اول سيما در ميزان مخاطب بي‌رقيب ماند
همـانطور كه پيـش‌بيني مـي‌شد، «پايتخت 5» مهم‌ترين سريال نوروزي سال 97 شد؛ پايتختي متفاوت‌تر از همه فصل‌هاي قبلي كه در عين پر بيننده بودن، بحث برانگيز شد.
محمدصادق عابديني

در روزهاي پاياني سال گذشته، «جوان» در مصاحبه با «الهام غفوري» تهيه كننده سريال «پايتخت» به ويژگي‌هاي «پايتخت5» پرداخت. غفوري در آن مصاحبه تأكيد كرده بود پايتخت5 مي‌تواند عيدي خوبي به مردم قدرشناس و پرمحبت كشورمان باشد كه در نظرسنجي‌‌ها هميشه انتخاب اول آنها بوده و پاسخي است به اين اعتماد و محبت‌شان.
با پخش بيش از نيمي از قسمت‌هاي اين مجموعه تلويزيوني اكنون مي‌توان گفت كه پيش‌بيني تهيه كننده سريال پايتخت در خصوص اقبال بينندگان نسبت به آن درست از آب درآمده است. امسال نيز پايتخت توانست با فاصله زياد نسبت به ديگر رقباي نوروزي‌اش در صدر جذب بيننده باشد.

متفاوت مثل «پايتخت»

پايتخت5 با حمايت سازمان هنري رسانه‌اي اوج توليد شد و به دليل مضمون و داستان، متفاوت‌ترين فصل از اين سريال را رقم زد. در فصل پنجم اين سريال پربيننده، شاهد سفر خانواده نقي معمولي به تركيه و حوادث بعدي آن هستيم كه به حضور در سوريه و درگيري با داعش ختم مي‌شود. نگاه بين‌المللي سازمان اوج و توجه به مقوله مقاومت در سوريه كه با نگارشي هوشمندانه به بطن داستان «پايتخت» وارد شده، باعث شد تا در شب‌هاي نوروز امسال ايراني‌ها پاي سريالي بنشينند كه نمونه آن را پيش از آن در تلويزيون نديده بودند.

جلوه‌هاي ويژه خاص «پايتخت»

الهام غفوري پيش از پخش سريال پايتخت، به «جوان» گفت: «پايتخت5 تجربه جديدي براي تلويزيون محسوب مي‌شود.
تيم پايتخت و اصولاً آقاي مقدم همواره در حال نوآوري و ساخت قصه‌هايي جديد و جذاب هستند. شما خواهيد ديد كه در پايتخت5 فضا‌‌ها و صحنه‌هايي به‌وجود آمده كه تا به حال نه در سينما و تلويزيون ايران و حتي در دنيا هم تجربه نشده است.»
شايد اولين بخش از اين فضاسازي‌ها را در قسمت دهم سريال پايتخت شاهد بوديم.
زماني كه خانواده «معمولي» براي تفريح سوار بالن مي‌شوند و طي اتفاقاتي كه در آسمان رخ مي‌دهد، با مرگ مسئول كنترل بالن، به جاي بازگشت بالن به محل فرود، باد آنها را به درون دريا مي‌برد و گرفتار طوفان مي‌كند. آنچه بيننده در اين سكانس شاهد آن بود، در سينما و تلويزيون ايران، ‌سابقه نداشت. تغيير موقعيت از يك فضاي كميك به ژانر دلهره و ايجاد تعليق همراه با هيجان براي دنبال كردن سرنوشت خانواده گرفتار در طوفان، چيزي بود كه پيش از «پايتخت5» هيچ كدام از سريال‌سازهاي تلويزيوني سراغ آن نرفته بودند و حتي در سينما نيز با وجود سرمايه گذاري بيشتر روي جلوه‌هاي ويژه شاهد آن نبوده‌ايم.

حاشيه‌ها و حاشيه‌سازي‌ها

مردم درباره آنچه ديده مي‌شود، حرف مي‌زنند؛ اتفاقي كه درباره «پايتخت» رخ داد و براي ديگر سريال‌هاي نوروزي رخ نداد.
اين اصل باعث شد در سكوت غمباري كه ديگر سريال‌هاي نوروزي را فراگرفته اين «پايتخت» باشد كه به نقل محافل خانوادگي و البته شبكه‌هاي اجتماعي تبديل شود. يكي از حاشيه‌سازي‌هايي كه در قسمت دهم به آن پايان داده شد، بحث ازدواج دختران در سنين پايين بود. در قسمت‌هاي ابتدايي سريال «پايتخت» مسئله ازدواج دختران دوقلوي خانواده معمولي از سوي يكي از كاراكترهاي اصلي سريال مطرح شد.
اين موضوع باعث شد كه به سرعت در فضاي مجازي مواضع تندي عليه سريال پايتخت شكل بگيرد و حتي برخي از مقامات و مسئولان نيز نسبت به آن موضع منفي اتخاذ كنند، گرچه در ادامه داستان مشخص شد که اصلاً موضوع ازدواج دو دختر نوجوان مطرح نبوده و این سوءتفاهمی در قصه بوده است و منتقدان این سریال خیلی زود درباره این بخش از سریال اظهار نظر کرده‌اند.
بیشتر انتقادهایی که به این سریال تا به امروز شده است بحث جلوه‌کردن گردشگری کشور ترکیه در بخش‌هایی از پایتخت5 بوده است که البته برخی نیز با این انتقادها مخالفند و معتقدند از گردشگری ترکیه به دامن داعش افتادن که در قسمت‌های بعدی سریال دیده خواهد شد به نوعی اشاره به نقش ترکیه در حمایت و پرورش داعش است.
تا اينجا انتقادهايی که به پایتخت شده عمدتاً سياسي بوده و ناشي از حسادت و رقابت با حامي اين سريال است. قطعاً اگر مردم عادي اين برنامه را نمي‌ديدند و مردم استقبال نمي‌كردند، همين سريال به يك سوژه براي حمله به مجموعه‌هاي فرهنگي سپاه تبديل مي‌شد. كار خوب خودش را هرجا باشد، نشان مي‌دهد. مردم وقتي يك فيلم خوش ساخت هاليوود را مي‌بينند يا مثلاً سري اول شهرزاد و مجموعه قهوه تلخ را سر دست حلوا حلوا مي‌كنند، اساساً كاري به سازنده ندارند. براي رسانه همه چيز مخاطب است.

از پايتخت تا تركيه

كشور تركيه نقش حلقه واصل ميان خانواده معمولي و سوريه را ايفا كرد. سفر براي وارد كردن لباس از تركيه و حضور در كلاس‌هاي داوري «فيلا» باعث شد تا خانواده معمولي به تركيه بروند و در يك حادثه ناخواسته گرفتار ترويست‌ها شوند. حضور در تركيه و سفر به شهري توريستي در اين كشور، همراه با پخش موسيقي استانبولي باعث شد تا بيننده‌هاي تلويزيون اينگونه برداشت كنند كه «پايتخت» به دنبال تبليغ سفر به تركيه است.
اين موضوع در حالي اتفاق افتاد كه همزمان در شبكه 2 سيما، سريال نوروزي «تعطيلات رويايي» با اين محور كه به جاي سفر به تركيه بايد به كيش سفر كرد، پخش مي‌شود؛ سريالي كه به خاطر كيفيت پايين ساخت، شايد كم‌مخاطب‌ترين مجموعه نوروزي تلويزيون نام بگيرد.

«پايتخت» و قسمت‌هاي پيش رو

فصل پنجم سريال پايتخت داراي 18 قسمت است و پخش آن تا يك‌شنبه هفته آينده ادامه خواهد داشت. بر اساس اطلاعات منتشر شده درباره اين سريال، تازه قرار است وارد بخش اصلي داستان پايتخت5 شويم. قطعاً آنچه در قسمت‌هاي پيش رو با آن روبه‌رو خواهيم شد، شامل بخش‌هاي غافلگير كننده‌اي مي‌شود كه باعث خواهد شد تفاوت كيفيت پايتخت نسبت به ديگر سريال‌هاي عيدانه تلويزيون بيشتر از قبل نمايان شود.
نكته بارز درباره پايتخت5 حضور سازمان اوج است. در يكي از فصول قبلي «پايتخت»، مجموعه «اطلس مال» اسپانسر سريال شده بود امااين بار حضور «اوج» فراتر از يك حامي مالي است و عملاً روح تازه‌اي به پايتخت دميده شده است. «اوج» در توليدات سينمايي‌اش نيز نشان داده جسارت پرداختن به موضوعات جديد را دارد و ساخت «پايتخت5» هم در راستاي ايجاد فضاهاي جديد ارتباط با مخاطب بوده است. صداوسيما مي‌تواند با ادامه همكاري با مجموعه‌اي مانند «اوج» زمينه را براي توليد آثاري فراتر از استانداردهاي عادي سيما فراهم كند.

غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
France
|
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۴
0
0
تشکر آقای تنابنده، ما در فرانسه هزار کانال تلوزیونی را ول می کنیم و به پایتخت نگاه می کنیم، لطفاً ادامه دهید و نقایص را برطرف کنید. قسمتهای ۱،۱۱و ۱۲را زیاد کش دادید. پیشنهاد می کنم به فرانسه تشریف بیاورید ویک سریالی هم راجع به اختلافات فرهنگی دو کشور بسازید، کشور هند هم بد نیست، به ایرانیانی که سفر خارج نرفته اند خوب است.
مرتضوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
0
0
سریال پایتخت بسیار خوب است
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار