خدمت ذي‌قيمت داعش به بارزاني
کد خبر: 873959
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003fM7
تعداد نظرات: ۸ نظر
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۰
بدون ترديد داعشيان اعتقادي به كشور ـ ملت ندارند و طبق نقشه‌اي كه ارائه كردند به امت ـ كشور مي‌انديشند كه فارغ از حقوق و عرف بين‌الملل موجود است.
دکتر عبد‌الله گنجی
بدون ترديد داعشيان اعتقادي به كشور ـ ملت ندارند و طبق نقشه‌اي كه ارائه كردند به امت ـ كشور مي‌انديشند كه فارغ از حقوق و عرف بين‌الملل موجود است. بنابراين نمي‌توان جدايي كردستان عراق را هدف آگاهانه داعش تلقي نمود. اما بنابر آنچه ذيلاً استدلال مي‌شود به وجود آورندگان داعش، زمينه‌ها، انگيزه‌ها و هوس رهبران كردستان عراق را تقويت نمودند و در مهيا شدن فضا براي تحقق وضع امروز نقش اساسي داشتند. دلايل ذيل نشان مي‌دهد كه اگر داعش در عراق متولد نشده بود، ساز جدايي كردستان عراق به مثابه يك رؤيا و آرمان دور از دست باقي مي‌ماند و رهبران فعلي آن هرگز خود را به عنوان بانيان آن در تاريخ ثبت نمي‌كردند.

1 ـ كردستان عراق منهاي منطقه كركوك سرزميني غير راهبردي است. نه دشت‌هاي حاصلخيز دارد و نه صنعتي و نه به درياي آزاد براي تجارت راه دارد. ظهور داعش و تصرف شمال عراق زمينه‌ساز تصرف كركوك توسط اكراد شد و اين منطقه راهبردي و ثروت‌خيز كه 40درصد نفت عراق را در خود جاي داده است، زمينه‌سازي استقلال اقتصادي و ثروت آينده يك دولت را رهنمون شد. بنابراين اولين كمك داعش به كردستان مستقل، زمينه‌سازي تصرف سرزمين‌هاي ثروت‌خيز خارج از قلمرو اقليم بود. اقليم به علاوه كركوك يك كشور نفتي و واجد درآمد است.

2 ـ در دوران حاكميت داعش بر شمال عراق راه اقليم به جنوب عراق و كشور سوريه قطع شد. ايران نيز كه خود تحريم بود، زمينه‌ را براي ورود حداكثري تركيه به اقتصاد اقليم فراهم كرد. رهبران كرد عراق با زيركي خاصي تركيه را به بازار و نفت خود وابسته كردند و اينچنين «تركيه‌ آلوده» نمي‌تواند به راحتي با استقلال به تقابل جدي برخيزد زيرا منافع آن به خطر مي‌افتد و تاكنون هم غير از شعار اقدام ديگري نكرده است. 

3 ـ جنگ با داعش باعث شد دولت مركزي عراق با ضعف بنيه اقتدار امنيتي و نظامي مواجه شود و نتواند در تراز يك دولت مقتدر ملي براي اكراد قدرت‌نمايي كند. فشل بودن دولت مركزي عراق فرصت ذي‌قيمتي را از جهت زماني در اختيار اكراد قرار داد تا از ضعف آن حداكثر بهره را ببرند و از عدم واكنش پيشگيرانه آن مطمئن شوند و به موقع به ميدان استقلال بيايند. 

4 ـ‌ داعش باعث شد تسلط سوريه بر مناطق همجوار كردنشين خود با كردستان عراق از دست برود و سوريه نيز نتواند در تراز ايران يا تركيه واكنش‌ نشان دهد. خاموشي سوريه به عنوان يك همسايه عراق و كردستان، آرامش بيشتر و تهديد كمتري را متوجه رهبران تجزيه‌طلب كردستان عراق كرد. حداقل از ناحيه يك همسايه، عدم واكنش قطعي را در برآورد خود لحاظ نمودند. 

5 ـ در دوران پس از صدام، صهيونيست‌ها بخشي از زيرساخت‌هاي لازم براي يك كشور ـ ملت را براي كردستان عراق مهيا كردند و با ظهور داعش كه بسياري از زيرساخت‌هاي عراق در جنگ آسيب ديد، كردستان از تخريب مصون ماند و به توسعه‌يافته‌ترين بخش عراق مبدل شد و فاصله عمراني آن با بقيه عراق، احساس «من برتر» را در آنان زنده كرد كه ما نبايد با عراق موجود به عقب برگرديم.

6 ـ‌ از بعد زماني آنچه به وجود آورندگان داعش را براي تجزيه كردستان ترغيب كرد اين بود كه  صهيونيست‌ها به شدت نگران انرژي و پتانسيل انساني به وجود آمده در دوران مبارزه با داعش‌اند. آنان نگران هستند كه در پسا داعش، ظرفيت نيروي انساني كارآزموده و جنگ ديده پاكستاني، افغاني، عراقي، سوري، لبناني و ايراني موجود در سوريه و عراق براي آزادي بلندي‌هاي جولان به كار گرفته شود. لذا طراحي آنان اين است كه اين نيروي عظيم را كه سيدحسن نصرالله نيز بر آن تأكيد كرد و گفت جنگ آينده فقط جنگ حزب‌الله و اسرائيل نيست كه جنگ عراقي‌ها، ايراني‌ها، افغاني‌ها  و ... نيز هست ـ در يك بحران ديگر سرگرم نمايند. لذا توليد يك جنگ داخلي ديگر در عراق مي‌تواند زمينه تخليه انرژي دهها تيپ مسلح و با انگيزه مردمي را در سرزمين ديگري غير از جولان اشغالي فراهم نمايد. تقابل با داعش باعث هم‌افزايي و توليد ظرفيت عظيم انساني ـ جهادي براي منطقه شد. صهيونيست‌ها به شدت نگران اين نيروي ورزيده پس از نابودي داعش‌اند. ممكن است كركوك ميدان شروع مبارزه‌اي باشد كه صهيونيست‌ها به دنبال آن هستند. طبق اطلاعات موثق امريكايي‌ها طرحي را براي بي‌ثبات‌سازي خاورميانه تا 2035 آماده كرده‌اند كه ظهور داعش و تجزيه پساداعش و ... حلقه‌هاي استمرار اين بي‌ثبات‌سازي‌اند. 
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۸
ناشناس
|
United Kingdom
|
۰۲:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۵
0
1
درست است که امریکائی ها طرحی را برای بی ثبات سازی خاور میانه تا 2035 اماده کرده اند ولی غافلند (یعلمون ظاهرا من الحیاۀ الدنیا...روم ایه 7) که این حلقه های فتنه داعش و اکنون فتنه کردستان و فتنه های دیگر در اینده ... مطابق میل انها پیش نخواهد رفت, فتنه کردستان سبب هم افزایی حتی دولت ها نیز شده است و "اسرائیل 25 سال اینده را نخواهد دید".

سيدحسن نصرالله درست گفته که جنگ آينده فقط جنگ حزب‌الله و اسرائيل نيست كه جنگ عراقي‌ها، ايراني‌ها، افغاني‌ها و ... نيز خواهد بود.

وَعْدَ اللَّهِ لَا يُخْلِفُ اللَّهُ وَعْدَهُ وَلَٰكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ (روم-6)
مهرناز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۵
0
1
جناب گنجی" همان زمان که امریکا وصیهونیست ها به خاورمیانه
تقسیم شده فکر می کردند " به تصاحب مناطق نفت خیز بوسیله اکراد مد نظرشان بود " چه در سوریه چه در عراق " علاوه بر داعش " به تفکرات عده ای از اکراد که به کشور مستقل فکر می کردند " چشم دوخته بودند " که در زمان لازم از این ابزاری برای پیشبرد طرح خود " استفاده کنند " متاسفانه طمع
اردوغان به سرزمین سوریه و نفت ارزان کرکوک که بوسیله داعش به ترکیه رسید و سود برد " اکنون باید بابت اشتباه خود بزرگترین ضرر را تحمل کند " حتی اگر در نمایش بود " دیگر زمان نمایش پایان یافته " با اعلام استقلال کردستان " باید منتظر عملیات کردهای پ پ ک باشد " که جان بیشتر می گیرند " در داخل ترکیه طرفداران کرد مخالف سیاست های اردوغان وجود دارند " که منتظر خواب های گولن بوسیله امریکا " درداخل ترکیه هستند "
اکنون ترکیه در ارامش نسبی بعد از کودتا می باشد " طوفان در راه ست.
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۵
0
0
با سلام .کشور عراق باید مابین حکومت مذهبی و ملی یکی را ا باید نتخاب کند . کشورهایی که فعلا حکومت شان مذهبی . می توان 1= - افغانستان (سنی ). پاکستان (سنی ) . اسرائیل(یهودی ) و اخیرا هم میانمار که تلاش می کند حکومت مذهبی بودایی داشته باشد و غیره ...... می باشد . حکومت های ملی مانند آلمان . ژاپن . انگلیس . امریکا و. کانادا/ در حکومت ملی مذهب فرد مهم نیست . مثلا در کانادا می بینیم که یک فرد با مذهب هندو زیر دفاع است و...
صالح
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۵
0
0
آقای گنجی قبل از اینکه دست به قلم بشی اول برو تاریخ را خوب مطالعه کن و زمان و نقش پیدایش هر گروه و فرقه و قومی را بررسی کن . گروه کثیف و از خدا بیخبر داعش چه ارتباطی به تاریخ کردها دارد . ضمنا این اختلاف با کرد ها از قدیم وجود داشته از سوی دولت صدام و رژیم پهلوی و حتی ترکیه.
کردها جماعتی نیستند که آمریکا یا داعش یا اسراییل و یا ... آن را بوجود آورده باشد. متاسفانه دولت ترکیه با زیرکی تمام مخالف این همه پرسی میباشد و از طرفی و باطنا خواستار این جدایی میباشد به دلایل اقتصادی در این مقطع. شما آقای گنجی برو بگرد ببین این جرقه توسط کدام دولت قدرتمند زده شده است و چرا؟
البته واقعا برو تحقیق کن نه اینکه بصورت سر سری یک تحلیل آبکی را به قلم بیاری و همه موارد را بدون مطالعه بطور قاطی و در هم مقاله کنی.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۶
0
0
حرف اینها باور نکنید وزیربودایی کانادا مثل سروش مسلمان ماست
درکشورهای غربی که حکومت مردمی نیست عده ای سرمایه دار با کمک ابزاری از دانشمندان حکومت میکنند
حمزه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۶
0
0
اینقدر آیه ای یاءس نخوانید اگر شیعه مولا امام علی (ع) هستیم باید در همین آغاز چشم فتنه را درآورده وکور کنیم که فردا خیلی دیر است.عراق به کمک ما ودیگر کشورهای همسایه ومنطقه نیازمند است.
کاظم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۶
0
0
آقای گنجی امثال شهید حججی سرشان را در راه خدا دادند که ما با شرافت وعزتمندانه زندگی کنیم نه اینکه بیایم از همین اول فلسفه بافی کنیم که دیگر کار تمام است وبه این دلایل دیگر کاری از دست ما ساخته نیست .این عذرها پذیرفتنی نیست وتک تک ما در پیشگاه خداوند عادل ومقتدر مسئول هستیم
ناصر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۶
0
0
جناب گنجی پیامبر اسلام(ص) با 300نفر برلشکر 3000نفری پیروز می شد وما فکر می کنیم با یک پیروزی نسبی بر داعش دیگه نعوذ بالله خداوند را شرمنده خود ساخته ایم وحالا دیگه خسته هستیم وباید استراحت کنیم نه جان برادر ما ابتدای راه هستیم وتا نابودی کامل اسرائیل وخائنین به امت ودولتهای اسلامی جهادبرماواجب است واگر این کا ررا به پایان نرسانیم زحماتی که تاکنون کشیده ایم همه بر باد خواهد رفت
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار