يك هفته خوب با «كيميا»
کد خبر: 743846
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0037VW
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۴ - ۲۰:۱۶
سريال تاريخي شبكه 2 سيما شروع موفقي داشت
اولين هفته پخش سريال كيميا به اتمام رسيد. كيميا موفق شده است در قسمت‌هاي اول سريال كه هنوز به معرفي شخصيت‌هاي مجموعه اختصاص دارد، بينندگان تلويزيون را با خود همراه كند.
محمدصادق عابديني
اولين هفته پخش سريال كيميا به اتمام رسيد. كيميا موفق شده است در قسمت‌هاي اول سريال كه هنوز به معرفي شخصيت‌هاي مجموعه اختصاص دارد، بينندگان تلويزيون را با خود همراه كند.
بلندترين سريال تلويزيوني كه تا به حال در صدا و سيما توليد شده با پخش قسمت‌هاي اوليه خود ثابت كرده است كه ظرفيت لازم براي همراه كردن مخاطبان شبكه دوم سيما را دارد. كيميا قرار است حدود چهار دهه تاريخ كشورمان را ورق بزند و آغاز قسمت‌هاي اين مجموعه 110 قسمتي به برهه‌اي از تاريخ اختصاص داده شده كه كشورمان در حال آماده شدن براي خيزش عليه حكومت پهلوي بوده است.
  
تاريخ انقلاب مختص به تهران نيست
در اكثر مجموعه‌هاي تلويزيوني كه پيش از اين درباره وقايع انقلاب اسلامي ساخته شده است، نگاه فيلمسازان معطوب به حوادث تهران بوده و حوادث شهرستان‌ها اغلب از نگاه مجموعه‌هاي تلويزيوني به دور مانده، با اين نگاه بخش مهمي از تاريخ انقلاب به صورت ناقص بيان شده و تأثيري كه شهرستان‌ها، به خصوص مناطق نفت‌خيز جنوب در آغاز حركت انقلاب و به ثمر رسيدن آن داشته‌اند، ناديده انگاشته شده است.
كيميا از اين شانس برخوردار است كه قصه‌اش را از جنوب آغاز كرده، جايي كه به دليل وجود صنايع عظيم نفت و حضور مستشاران خارجي از اهميت بالايي برخوردار بوده و توانسته در دوران انقلاب و متعاقب آن دفاع مقدس نقش تعيين‌كننده‌اي در سرنوشت كشور ايفا كند. كيميا نگاه مردم جنوب كشور را به حضور مستشاران خارجي، نظرشان نسبت به فساد حكومت پهلوي و البته مبارزه آنها را عليه دولت به نمايش گذاشته است. نگاه متفاوت اين مجموعه تلويزيوني به تحولات انقلاب تنها معطوف به نشان دادن نقش شهرستان‌ها در سرنگوني نظام شاهنشاهي نيست. پيش از اين سريال‌هاي تلويزيوني تلاش داشتند تصوير نظاميان پيش از انقلاب را وابسته به دربار نشان دهد و با اين كار به بخشي عمده از نيرو‌هاي نظامي كشور كه در دوران جنگ تحميلي جانفشاني‌ها كرده‌اند، توهين مي‌شد. كيميا تلاش كرده با نشان دادن كاراكتر پدر خانواده كه نظامي درستكاري است، ميان برخي از نيروهاي فاسد وابسته و بدنه نيروهاي نظامي را كه با انقلاب همراه شدند، به تصويربكشد.
  
«كيميا» ذائقه سريال ديدن ما را تغيير خواهد داد؟
هنوز فيلمبرداري مجموعه تلويزيوني كيميا به انتها نرسيده است. به گفته جواد افشار، فيلمبرداري كيميا تا آبان ماه در ايران و خارج از كشور طول خواهد كشيد. سريال 110 قسمتي كه هر شب مهمان خانه‌هاي ايراني است و قرار است چند ماهي روي آنتن شبكه دوم سيما باقي بماند.
حضور طولاني مدت اين سريال ايراني مي‌تواند اولين قدم براي تغيير ذائقه ايراني‌هايي باشد كه بلندترين سريال‌هايشان حدود 90 قسمت بيشتر طول نمي‌كشيده و اكثر سريال‌ها زير 20 قسمت جمع شده‌اند.
جواد افشار معتقد است مي‌توان با كيميا ذائقه سريال ديدن ايراني‌ها را تغيير داد و ديگر كارگردان‌ها را ترغيب كرد كه به سراغ مجموعه‌هاي بلند‌تر بروند. اين كار تقريباً سال‌هاست كه توسط كشور همسايه‌مان، يعني تركيه در حال انجام است و سريال‌هاي توليدي اين شبكه با دوبله‌هاي زير زميني از شبكه‌هاي فارسي‌زبان پخش مي‌شود. اما در داخل شبكه‌هاي داخلي به جز چند مجموعه خارجي محدود مانند «قصه‌هاي جزيره» و «پرستاران» تجربه عبور از 100 قسمت وجود نداشته است. كارگردان مجموعه كيميا مي‌گويد ساختن ميني‌سريال‌ها صرفه اقتصادي نيز ندارد و بايد به فكر مجموعه‌هاي بلند باشيم.
  
نشان دادن نمونه موفقي از زن ايراني
دست اندركاران توليد سريال «كيميا» مي‌گويند اين مجموعه قرار است تصويري از يك زن نمونه ايراني را به نمايش بگذارد. اين موضوع آنقدر براي توليدكنندگان اين سريال مهم است كه در معرفي كيميا، آمده است: تحولات جامعه، پدر و دختري را مقابل هم قرار داده است. دختر خانواده كه كيميا نام دارد پرسشگر است و معترض و در مقابل او پدري قرار دارد كه نظامي، منضبط و پايبند به قانون است. سير حوادثي كه در زندگي اين خانواده رخ مي‌دهد آنها را درگير توطئه و دسيسه‌اي بزرگ و شيطاني مي‌كند و كيميا با تلاشي خستگي‌ناپذير درصدد نجات خانواده برمي‌آيد و به اين ترتيب او تبديل به زني مقاوم و استوار مي‌شود؛ زني مشابه هزاران زن ايراني مسلمان كه براي حفظ خانواده از هيچ تلاشي فروگذار نمي‌كنند.
كيميا تلاش دارد علاوه بر انقلاب و دفاع مقدس، برخي ديگر از حوادث مهم انقلاب اسلامي را نيز در قالب داستان سريال به نمايش بگذارد. از اين‌رو مي‌توان سريال كيميا را مروري بر چهار دهه انقلاب اسلامي دانست كه در آن شخصيت كيميا از دختري نوجوان به زني صبور و خود‌ساخته تبديل مي‌شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار