کد خبر: 1215314
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۰
در جشنواره چهل و دوم فجر انجام شد
شورای پاسداشت زبان فارسی معاونت صدا و رادیو ایران، فیلم سینمایی «پروین» به کارگردانی محمدرضا ورزی و تهیه‌کنندگی محمدرضا شریفی‌نیا را به عنوان چشم‌انداز پاسداشت زبان فارسی برگزید

جوان آنلاین: شورای پاسداشت زبان فارسی معاونت صدا و رادیو ایران، فیلم سینمایی «پروین» به کارگردانی محمدرضا ورزی و تهیه‌کنندگی محمدرضا شریفی‌نیا را به عنوان چشم‌انداز پاسداشت زبان فارسی برگزید. 
به گزارش جوان از روابط‌عمومی بنیاد سینمایی فارابی چند سالی از پیشنهاد رادیو ایران برای اختصاص جایزه‌ای ویژه برای پاسداشت زبان فارسی در جشنواره فیلم فجر می‌گذرد. در این بازه زمانی با آنکه این پیشنهاد بسیار با استقبال روبه‌رو شد، اما هنوز سازوکار اجرای آن عملی نشده است. رادیو ایران در این سال‌ها دست‌به‌کار شده و با بهره‌گیری از کارشناسان زبد‌ه ادبی و سینمایی به این مهم پرداخته و فیلم‌های برگزیده جشنواره چهل‌و دوم فیلم فجر را از چشم‌انداز پاسداشت زبان و ادب فارسی با این سنجه‌ها معرفی می‌کند. 
در بیانیه تیم کارشناسان رادیو ایران درباره نسبت زبان فارسی و فیلم‌های جشنواره فیلم فجر آمده است: زبان فارسی، زبانی تمدن‌ساز و فرهنگ‌آفرین بوده و از ارکان هویت ایرانی به شمار می‌رود. زبانی که شناسنامه ایرانیان است و مجموعه‌ای از زبان‌ها و گویش‌ها را زیر بال و پر خود بارور کرده، چنانکه با این شالوده تمدنی به جایگاهی فراتر از یک زبان و به پایه اَبَرزبانی رسیده است. 
زبان فارسی، سرشار از دانش، احساس و اندیشه است و در درازنای قرن‌ها با کوشش هنرمندان، ادیبان و اندیشمندان بی‌شمار با آرایه‌های متنوع ادبی و هنری آراسته شده و در جهان، نامبردار گشته است. 
در انتخاب بهترین فیلم در نسبت زبان فارسی شاخصه‌های زیر مورد توجه قرار گرفته است: 
توجه به گستره ایران فرهنگی و همبستگی ایرانیان و زبان فارسی به‌عنوان عامل همبستگی و یکپارچگی ایران؛ بهره‌گیری از زندگانی مفاخر ایرانی در ساخت فیلم؛ بهره‌گیری هنرمندانه از ادبیات غنی، اشعار، مثل‌ها و متل‌های زبانزد ایرانی در نگارش فیلمنامه؛ بازآفرینی فضایی ایرانی با بهره‌گیری از ظرایف فرهنگ ایرانی و اسلامی همچون تاریخ، معماری و موسیقی؛ پرهیز از نادرست‌گویی، غلط‌های ویرایشی و گرته‌برداری‌های نادرست.
در ادامه این بیانیه آمده است: شورای پاسداشت زبان فارسی معاونت صدا و رادیو ایران ضمن ارج نهادن به برخی تلاش‌ها در جشنواره مانند فیلم «نوروز»، فیلم «پروین» را برگزید‌ه کارشناسان این شورا اعلام می‌کند. فیلم «پروین» با پاسداشت زبان و ادب فارسی، بزرگداشت مفاخر ایرانی، احترام به جایگاه زن، خانواده و سبک زندگی ایرانی- اسلامی (با گذشت از پاره‌ای کاستی‌ها) برگزیده شورای کارشناسان پاسداشت زبان فارسی رادیو ایران است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار