کد خبر: 1189180
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۱

دولت امریکا با برشمردن عواقب شکست از روسیه برای غرب، کنگره را تحت فشار قرار داده تا روند کمک‌های بیشتر به اوکراین را تسهیل کند، اما در داخل جمهوریخواهان و مردم برخلاف دولت خواستار قطع این کمک‌ها هستند.
درحالی که مقامات روسیه بار‌ها هشدار داده‌اند که کمک‌های بیشتر به اوکراین هیچ تأثیری در میدان نبرد نخواهد داشت و فقط به افزایش درد و رنج اوکراینی‌ها منجر می‌شود، دولتمردان کاخ سفید کمک‌های گسترده را تنها راه شکست رقیب سنتی خود می‌دانند. «آسوشیتدپرس» گزارش داد، پنتاگون با ارسال نامه‌ای برای رهبران کنگره امریکا، هشدار داده که بودجه‌اش برای جایگزینی تسلیحاتی که واشنگتن برای کی‌یف فرستاده رو به اتمام است و مجبور به کاستن از سرعت تأمین سلاح برخی از نیروهایش شده است. پنتاگون در این نامه از کنگره خواست بودجه‌های مرتبط با کمک به اوکراین را مجدداً تأمین کند. مایکل مک‌کورد، حسابرس پنتاگون به رهبران مجالس نمایندگان و سنای کنگره امریکا هشدار داده است، کنگره ۹/۲۵ میلیارد دلار بودجه برای پر کردن دوباره انبار‌های تسلیحات ارتش امریکا که به دلیل ارسال سلاح برای اوکراین خالی شدند اختصاص داده بود، اما از این مبلغ تنها ۶/۱ میلیارد دلار باقی مانده است. این درحالی است که کنگره روز شنبه لایحه بودجه کوتاه‌مدت ۴۵ روزه‌ای را تصویب و موقتاً از تعطیلی دولت امریکا جلوگیری کرد، اما از این لایحه تمامی کمک‌ها برای اوکراین حذف شد. از سوی دیگر، کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید دوشنبه گفت: «ایالات متحده به زودی بسته کمکی دیگری را به اوکراین ارسال خواهد کرد تا نگرانی‌های این کشور در مورد احتمال کاهش حمایت‌های امریکا پس از تصویب لایحه موقت بودجه برطرف شود.» یک مقام ارشد دولت امریکا که خواست نامش فاش نشود، گفت که واشنگتن ۴/۵ میلیارد دلار دیگر جهت کمک به اوکراین برای جنگ با روسیه کنار گذاشته است.
دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا برای اینکه کنگره را به تصویب بودجه‌های بیشتر به اوکراین وادار کند، به سیاست روس‌هراسی روی آورده است. سخنگوی وزارت خارجه امریکا مدعی شد در صورتی که روسیه در جنگ با اوکراین پیروز شود، این موضوع هزینه و خطرات بیشتری برای امریکایی‌ها به همراه خواهد داشت.
با وجود تلاش‌های کاخ سفید برای ارسال کمک‌های بیشتر به اوکراین موج انتقاد‌ها در داخل امریکا علیه جنگ‌افروزی در جبهه اروپا رو به افزایش است. در این راستا، رند پاول، سناتور ارشد جمهوریخواه شامگاه دوشنبه گفت که دولت امریکا باید به فکر کمک کردن به مردم خودش باشد، نه اینکه برای رژیم فاسد کی‌یف پول و سلاح بفرستد. به نوشته «اسپوتنیک»، پاول در این‌باره توضیح داد: «میلیون‌ها امریکایی برای پاسخ دادن به نیاز‌های روزانه‌شان با مشکل مواجه هستند. آیا فرستادن پولی که به این سختی به‌دست می‌آید برای یک دولت خارجی فاسد، عادلانه است، سوگند کاری من، مرا ملزم می‌کند که امریکایی‌ها را در اولویت قرار دهم، نه الیگارش‌های اوکراینی.» همچنین نظرسنجی‌های اخیر در امریکا از کاهش حمایت از کمک‌های نظامی و مالی دولت این کشور به اوکراین حکایت دارد. جدیدترین نظر‌سنجی «ای‌بی‌سی‌نیوز» نشان می‌دهد که امریکایی‌ها تا حد بسیار زیادی بر سر میزان کمک‌هایی که کشورشان به اوکراین ارائه می‌دهد، اختلاف‌نظر دارند. بر اساس نتایج این نظر‌سنجی که در پایان ماه سپتامبر انجام شده، ۴۱درصد از پاسخ‌دهندگان عنوان کرده‌اند امریکا کمک‌های زیادی به اوکراین ارسال می‌کند، ۳۱ درصد دیگر گفته‌اند مقدار کمک‌های امریکا به اوکراین مناسب و به اندازه است و ۱۸ درصد دیگر هم عنوان کرده‌اند که این کمک‌ها بسیار کم است. بر این اساس، اکثر محافظه‌کاران در نظرسنجی که حدوداً ۶۲ درصد هستند، عنوان کرده‌اند که کمک‌های امریکا به اوکراین بیش از حد معمول است این در حالی است که تنها ۱۷درصد لیبرال‌ها این موضوع را تأیید کرده‌اند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار