کد خبر: 1187623
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004yxD
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۴۰۲ - ۰۲:۴۰

تینا پورشاهید در مجله الکترونیکی دیجایتو نوشت: دانشمندان برای نخستین بار با پدیده جالبی روبه‌رو شدند که یک موجود بدون مغز می‌تواند از گذشته درس بگیرد. محققان طی مطالعه جدیدی می‌گویند عروس دریایی (چتر دریایی) با وجودی که فاقد مغز است، اما می‌تواند همانند انسان‌ها و موجوداتی از جمله موش‌ها و مگس‌ها از تجارب گذشته خود درس بگیرد.
دستاورد‌های این مطالعه نشان می‌دهد یادگیری بدون داشتن سیستم متمرکز مغز نیز امکان‌پذیر است و ابعاد دیگری از یادگیری و حافظه را نشان می‌دهد. آن‌ها در مطالعه جالب و متفاوت خود عروس‌های دریایی را آموزش دادند تا از موانع عبور کرده و آن‌ها را دور بزنند. با کمال تعجب با وجودی که عروس‌های دریایی فاقد سیستم مرکزی مغز باشند، توانستند یاد بگیرند موانع را شناسایی کرده و از آن‌ها عبور کنند. نتایج این مطالعه در نشریه Current Biology منتشر شده است. به‌صورت کلی انسان‌ها به دلیل داشتن قوه ادراک و سیستم مغزی می‌توانند از گذشته خود درس بگیرند. موش‌ها و مگس‌ها نیز از چنین قدرتی برخوردار هستند، اما اکنون به نظر می‌رسد عروس‌های دریایی که مغز ندارند نیز می‌توانند یاد بگیرند و از آموخته‌های خود استفاده کنند.
عروس‌های دریایی با ظاهری ساده، سیستم بینایی پیچیده‌ای دارند و ۲۴ چشم در بدن زنگوله مانندشان قرار دارد. چتر دریایی برای عبور از آب‌های تیره از چشم‌های خود استفاده می‌کنند و در اطراف ریشه‌های درختان زیر آب می‌چرخند تا طعمه را به دام بیندازند. دانشمندان نشان دادند که چتر‌های دریایی می‌توانند با یادگیری از موانع مسیر حرکت خود عبور کنند. فرآیندی که آن‌ها طی کردند، روالی است که معمولاً موجودات دارای ارتباط ذهنی قادر به انجام آن هستند. «یان بیلکی» نویسنده اول این مطالعه از دانشگاه کیل آلمان می‌گوید: «یادگیری اوج عملکرد سیستم عصبی است.» به‌نظر می‌رسد چتر‌های دریایی در آزمایش‌های انجام شده، عملکرد موفقیت‌آمیزی داشتند و توانسته‌اند به خوبی یاد بگیرند از موانع عبور کنند. یکی از محققان این مطالعه می‌گوید تعجب‌آور است که این حیوانات چقدر سریع یاد می‌گیرند. سرعت یادگیری آن‌ها شبیه سرعت موجودی دارای قوه ذهنی و مغز است. تحقیقات در ارتباط با این موجودات ادامه دارد تا ابعاد دیگری از این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار