کد خبر: 1187102
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۰
سمیه پرده‌خرم*

رهبر معظم انقلاب اسلامی در فرازی از سخنان‌شان در دیدار با پیشکسوتان و فعالان عرصه دفاع مقدس فرمودند: «با اطمینان می‌گویم، مثل دفاع مقدس، جوان‌های ما امروز هم می‌توانند همه مشکلات این کشور را حل کنند.» این اطمینان رهبری حکیم انقلاب به جوانان و اعتماد ایشان به نسل جوان مؤمن، انقلابی و افزایش امید در ایشان برای حضور هر چه پررنگ‌تر در ادامه و استمرار مسیر انقلاب اسلامی ایران، در تمام سخنرانی‌های معظم‌له دیده می‌شود.
نقطه اوج این اعتماد به چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران برمی‌گردد که رهبر معظم انقلاب در ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ سند بسیار مهم و راهبردی بیانیه گام دوم انقلاب را منتشر فرمودند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این بیانیه، با برشمردن ابعاد متنوع انقلاب اسلامی و نحوه به ثمر رسیدن انقلاب و نقش محوری مردم ذیل پرچم اسلام ناب محمدی (ص) و با هدایت امام‌گونه امام امت (ره)، به برکات و دستاورد‌های انقلاب در ۴۰ سال اول پرداختند و نقش محوری جوانان در ورود انقلاب اسلامی به دومین مرحله خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی نوین اسلامی را بسیار کلیدی و اثربخش عنوان فرمودند و بر نسلی که این مرحله را آغاز کرده و اکنون وارد فرایند بزرگ و جهانی ۴۰ سال دوم انقلاب می‌شوند، درود فرستادند.
مقام معظم رهبری در بخش دوم بیانیه گام دوم انقلاب و در مرحله توصیه‌های اساسی در گام دوم، ضرورت پرداختن به موضوعات کلیدی مانند علم و پژوهش، اقتصاد و سایر مسائل اساسی انقلاب را یادآور شدند و جوانان را محور تحقق نظام پیشرفته اسلامی برشمردند. ایشان طی‌شدن فاصله بین باید‌ها و واقعیت‌های بعد از انقلاب را با حضور نسل جوانِ مؤمن، دانا و پرانگیزه قابل تحقق دانستند و بیان داشتند: با اعتقاد به اصل «ما می‌توانیم» که امام بزرگوار آن را به ما آموخته‌اند، می‌توانیم باعث عزت و پیشرفت ایران اسلامی در همه عرصه‌ها شویم.
نخستین توصیه رهبر معظم انقلاب به جوانان، امید و نگاه خوش‌بینانه به آینده است که بر اساس یک امید صادق و متکی به واقعیت‌های عینی بیان شده است، کما اینکه در عرصه دفاع مقدس نیز به گفته معظم‌له، جنگ توانست از یک مجموعه جوان، مجموعه‌ای از عناصر کارآمد و بااستعداد درست کند و تحویل دهد و جوان ایرانی با سرمایه ایمان و تکیه بر خدا و با اعتمادبه‌نفس وارد میدان نبرد شد و پیچیده‌ترین تاکتیک‌های جنگی را طراحی کرد.
تاکتیک‌های جوانان مؤمن در عملیات‌های بیت‌المقدس و فتح‌المبین به دست معجزه‌گر جوان مؤمن ایرانی مبتکر و متکی بر خدا عملی شد و این شجاعتی بود که در هیچ‌جا سابقه نداشته است. بر اساس همین تحلیل است که رهبرمعظم انقلاب جوانان را عامل اصلی رفع مشکلات ذکر کردند و به آن امید دارند. جوانان امروز نیز در عرصه‌های مختلف علمی و پژوهشی، اقتصادی، مدیریتی، فرهنگی و سایر عرصه‌ها، سبب سرعت بخشیدن به رشد و پیشرفت کشور پس از انقلاب شده‌اند.
افزایش جایگاه و سهم ایران از تولید علم دنیا در علوم مختلف نانو، پزشکی، داروسازی، فیزیک، کامپیوتر، پلیمر، سلول‌های بنیادی و رشد زیست‌بوم‌های فناوری و نوآوری همچون شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری، مراکز نوآوری، پیشرفت‌های درخشان در عرصه صنایع دفاعی- موشکی و هوافضا، افزایش چشمگیر معنویت و اخلاق در میان جوانان که به راستی ادامه همان مسیر دفاع مقدس است و در اردو‌های جهادی، راهیان نور و پیشرفت، مراسم معنوی اعتکاف، پیاده‌روی جهانی اربعین، حضور گسترده در راهپیمایی ۲۲ بهمن و روز جهانی قدس و سایر مراسم‌های متعدد انقلابی و مذهبی از جمله مصادیق مشارکت جوانان و نقش مؤثر ایشان در رشد و تعالی کشور بوده که همه به برکت و محصول انقلاب اسلامی و نتیجه جهت‌گیری‌های انقلابی و جهادی است.
به فرموده مقام معظم رهبری، اکنون دنیا به جوان ایرانی و ابتکار ایرانی با دیده تکریم و احترام می‌نگرد و ایران اسلامی بزرگ قطعاً با توسل به این پشتوانه عظیم نیروی جوان مستعد و کارآمد می‌تواند مشکلات را حل کند و ایرانی قوی رقم بزند.
نیروی انسانی جوان، مؤمن و متخصص کشور باید به این فرمایش اخیر رهبر حکیم انقلاب توجه جدی کند که فرمودند: «به قله‌ها نزدیک شده‌ایم و نباید خسته شویم»، بنابراین باید با جدیت، پشتکار و پرهیز از تنبلی، به دنبال ساختن کشور و سپردن انقلاب به دست سکاندار اصلی آن حضرت مهدی موعود (عج) باشند که در این صورت راه و وصیت شهدا محقق خواهد شد.
* استاد گروه علوم سیاسی
و روابط بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی مشهد

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار