کد خبر: 1186202
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۰:۴۰
سخنگوی دولت:
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه منابع مالی با برجام هم آزاد نمی‌شد، گفت: منابع مالی آزادشده ایران در بانک‌های قطری است و زیر کلید بانک مرکزی قرار دارد.

علی بهادری‌جهرمی در نشست خبری با اهالی رسانه درباره منابع مالی آزادشده ایران در کره‌جنوبی گفت: روز دوشنبه سرانجام دو پرونده باز دیگر کشورمان بسته شد، البته طبق بیانات رئیس‌جمهور معتقدیم این موضوع می‌توانست یک سال پیش به نتیجه برسد، اما با اشتباه محاسباتی امریکایی و آشوب‌آفرینی‌های پاییز قبل مواجه شد. ۵‌میلیاردو۵۷۳‌میلیون‌و۴۹۲هزار یورو به حساب شش بانک ایرانی در دو بانک قطری واریز شده است که زیر کلید بانک مرکزی قرار دارد. این منابع حتی با برجام نیز آزاد نمی‌شد و مکاتبات و مصاحبه‌های رؤسای وقت بانک مرکزی به این امر استناد می‌دهد.
سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی درباره «انضباط‌بخشی هزینه‌های دولت» گفت: یکی از سیاست‌های مهم دولت در انضباط‌بخشی دولت مسئله مربوط به انتقال حساب‌ها به خزانه بود که آثار مناسبی دارد و تقریباً همه دستگاه‌ها حساب‌های اصلی و فرعی خود را به خزانه تبدیل کردند؛ ۲۲۲دانشگاه حساب خود را به بانک مرکزی منتقل کردند، ۸۲بانک هم به حساب بانک مرکزی متصل شدند. کمتر از ۴۰حساب باقی مانده که ان‌شاءالله به زودی متصل خواهند شد.
امریکا تحمل شنیدن یک صدای رسانه آزاد را ندارد
سخنگوی دولت درباره برنامه‌های سفر رئیس‌جمهور به نیویورک اظهار داشت: انتقال پیام ملت ایران در زمینه صلح، ثبات و عدالت به جامعه جهانی از مهم‌ترین برنامه‌های رئیس‌جمهور خواهد بود. جمهوری اسلامی ایران توقع دارد سازمان ملل از ظرفیت‌های خود برای جلوگیری از اقدامات تحریمی استفاده کند و اجازه دهد تمام کشور‌ها برای حل مسائل جهانی کنار هم باشند. دیدار با مقیمان و نخبگان و اصحاب رسانه در نیویورک بخش دیگری از برنامه‌های رئیس‌جمهور است.
بهادری‌جهرمی درباره تحریم برخی رسانه‌ها خاطر نشان کرد: تحریم رسانه‌های ایرانی دست‌وپا زدن تکراری برای سرکوب حقیقت است که به روشنی گویای سیاست دوگانه امریکاست چراکه میلیارد‌ها دلار برای ترویج رسانه‌های تروریستی خرج می‌کند، اما حتی تحمل شنیدن یک صدای رسانه آزاد را ندارد که البته این اقدامات مسبوق‌به‌سابقه است و از دیدن تصویر حاج‌قاسم سلیمانی هم واهمه دارند، من به طور خاص به این رسانه‌ها تبریک می‌گویم، زیرا تحریم‌ها نشان می‌دهد این رسانه‌ها توانستند صدای گویای حقیقت باشند.
دعوت از شرکت‌های ساخت‌وساز
سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی درباره مسکن‌سازی به روش هوشمند بیان کرد: دعوت می‌کنم از جامعه نخبگان تا پیشنهادات خود را در زمینه مسکن و شهرسازی، ساخت‌وساز شهر‌های جدید با سه مؤلفه افزایش کیفیت، سرعت و کاهش هزینه‌ها ارائه دهند. او گفت: شاخص‌های ارزیابی شرکت‌های ساختمان در حوزه فعالیت‌های هوشمند افزایش یافته است و گزارشی هم از بانک مسکن دریافت کردم که ۵۵درصد بودجه‌ها برای این شرکت‌ها در نظر گرفته شده است.
بهادری‌جهرمی درباره برخی انتقادات نسبت به برنامه هفتم و عملکرد مجلس گفت: یادآور می‌شوم برنامه‌های پنج ساله توسعه طبعاً در چارچوب برنامه هفتم باید تبیین شود، اینکه قرار باشد برنامه‌ای رؤیایی بنویسیم دردی از مردم دوا نخواهد کرد. متن نهایی را که دیدیم حدود ۱۰۰حکم کاهش و هزار حکم درباره دولت افزایش یافته است، در حالی که قرار نبود فرایند بررسی لوایح اینگونه باشد. در چارچوب سیاست‌های نظام انتظار داریم مجلس و دولت در کنار هم برنامه‌ای برای سیاست کلی نظام را که قابلیت اجرایی دارد، تدوین کنند.
برنامه ۱۰ساله سازمان فضایی کشور
بهادری‌جهرمی در پاسخ به سؤالی درباره جزئیات برنامه ۱۰ساله صنعت فضایی کشور بیان کرد: بعد از ۱۰سال تعطیلی شاهد برگزاری دو جلسه شورای عالی فضایی بودیم. برنامه ۱۰ساله فضایی یکی از مهم‌ترین سند‌های بالادستی حوزه فضایی کشورمان است که در دومین جلسه شورای عالی فضایی در دولت به تصویب اعضا و تأیید رئیس‌جمهور رسید. وی گفت: ایران با اجرای این سند در منطقه سرآمد توسعه فناوری فضایی بومی خواهد شد و شاهد افزایش بهره‌وری شهروندان، کسب‌وکار‌ها و دولت از خدمات و فناوری‌های فضاپایه به عنوان جزء جدایی‌ناپذیری از زیست امروز در جهان، خواهیم بود. این سند حوزه‌های مختلفی دارد و ایران در سال۱۴۱۰ به قطب منطقه ارائه خدمات ویژه در حوزه ارائه خدمات پرتاب تبدیل خواهد شد. پایگاه فضایی چابهار که با مدیریت سازمان فضایی ایران در حال ساخت است، به پایگاهی برای انجام پرتاب‌های بین‌المللی تبدیل می‌شود. سخنگوی دولت اضافه کرد: در حوزه‌های مختلف دیگر از جمله طراحی انواع ماهواره‌های مخابراتی هم برنامه‌های زیادی در این سند ارائه شده و شخص رئیس‌جمهور پیگیر اجرای این برنامه هستند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار