کد خبر: 1160283
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004rqF
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۰
روسیه اظهارنظر همراه با تحریک و توهین یک سناتور آمریکایی در دیدار با رئیس جمهور اوکراین را محکوم کرد.
به گزارش جوان آنلاین به نقل از فارس، مقام‌ ارشد دولت روسیه صحبت‌های همراه با تحریک و توهین «لیندسی گراهام»، سناتور جمهوریخواه آمریکایی در دیدار اخیرش با «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس جمهور اوکراین  را محکوم کرده و او را باعث شرمساری دولت واشنگتن خواند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»،  بر اساس ویدیوی منتشر شده از دیدار لیندسی گراهام با زلنسکی در روز جمعه در پایتخت اوکراین،  این سناتور آمریکایی می‌گوید: «روسها دارند می‌میرند...این پول (کمک آمریکا به اوکراین) بهترین پولی است که ما تا کنون هزینه‌ کرده‌ایم.»

طبق این ویدیو که از سوی سرویس مطبوعاتی دفتر ریاست جمهوری اوکراین انتشار یافت، زلنسکی نیز در این دیدار به گراهام گفت: «حالا ما آزاد هستیم.»

در پی انتشار این اظهارات تحریک آمیز، «دیمیتری پسکوف»، سخنگوی کرملین واکنش نشان داده و گفت: «سخت بتوان شرمساری بالاتر از وجود یک چنین سناتورهایی برای یک کشور تصور کرد.»

«دیمیتری مدودف»، معاون رئیس شورای امنیت روسیه نیز این سناتور جمهوریخواه 67 ساله آمریکایی را یک «احمق پیر» خواند.

مدودف در بیانیه‌ای که در کانال خود در پیام‌رسان تلگرام منتشر کرد گفت: «لیندسی گراهام احمق پیر گفت، آمریکا هرگز در هیچ یک از هزینه‌هایش به اندازه هزینه‌ای که برای قتل روسها صرف کرده موفق نبوده است. او نباید چنین کاری می‌کرد.»

این مقام ارشد روسیه در ادامه نوشت: «او اشتباه می‌کند. در آمریکای محبوب او، نه فقط مردم عادی دارند مرتبا کشته می‌شوند بلکه پولهای کثیفی نیز صرف ترور سناتورها می‌َشود.»

رئیس جمهور سابق روسیه نمونه‌هایی از ترورهای چهره‌های سیاسی بلندپایه در آمریکا را ذکر کرده و نوشت: «بگذارید گراهام سرنوشت غم انگیز رابرت کندی، هوئی لانگ، کلمنتا کارلوس پینکنی، جان میلتون الیوت، وین اوونز و دیگر سیاستمداران آمریکایی را به یاد بیاورد.»

این سناتور جمهوریخواه آمریکایی در ادامه صحبت‌هایش در دیدار روز جمعه با زلنسکی گفت، آمریکا به حمایت از اوکراین ادامه خواهد داد. محوریت این دیدار او، وضعیت در خط مقدم جنگ در اوکراین، همکاری های بیشتر دو طرف و کمک‌های نظامی به اوکراین بود.

«ماریا زاخارووا»، سخگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز در بیانیه‌ای که در پیام‌رسان تلگرام منتشر کرد به صحبتهای گراهام واکنش نشان داد.

این مقام ارشد روسیه نوشت: «سناتور گراهام باید یک مورد دیگر را هم مقایسه کند. یکی از سرمایه‌گذاری‌های کشور آنها منجر به جنگ جهانی دوم و واقعه هولوکاست شد.»

زاخارووا از چند شخص، شرکت و بانک آمریکایی شامل «هنری فورد»، «جنرال موتورز»، «کوداک»، «کوکا کولا»، «استاندارد اویل»، «آی.بی.ام» و «جی‌پی مورگان» به عنوان عواملی که در زمان جنگ جهانی دوم پشتیبان آلمان نازی بوده و به آن کمک رساندند نام برد.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه تصریح کرد: «میلیارد ها دلار پول آمریکا اکنون دارد به اوکراین منتقل می‌شود. از این نظر می‌خواهم به سناتورها و همه ذی نفعان آمریکایی یادآور شوم که پایان ماجراجویی قبلی چطور بود.»

برچسب ها: روسیه ، امریکا
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار