کد خبر: 1134923
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004lFD
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۳:۰۰
در حالی که قرار بود حمله به کارگاه وزارت دفاع در اصفهان، منجر به تولید قدرت نظامی و رسانه‌ای برای دشمنانی، چون رژیم‌صهیونیستی شود، استفاده از تاکتیک‌های صحیح پدافندی و رسانه‌ای، این سناریو را خنثی کرد.

به گزارش مشرق، شامگاه روز شنبه، هشتم بهمن در حالی که مردم و رسانه‌های کشورمان به دنبال اطلاع از آخرین وضعیت هموطنان ساکن شهر خوی پس از زلزله ۹/۵ ریشتری این شهرستان بودند، حوالی ساعت۲۳:۳۰، چند پرنده کوچک بدون سرنشین یا ریزپرنده موسوم به کوادکوپتر، اقدام به اجرای یک حمله کور علیه یکی از مجتمع‌های کارگاهی وزارت دفاع در شهر اصفهان کردند.
خوشبختانه با عملکرد مناسب بخش پدافند عامل و غیرعامل اجرا شده در این مجموعه، خسارت خاصی به مرکز مورد نظر وارد نشد و اقدام به‌موقع و سریع در اطلاع‌رسانی از سوی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح و انعکاس تصاویر رسانه‌های داخلی از محل وقوع حمله ناموفق، پروژه دشمن هم در بخش عملیاتی و هم پشتیبانی رسانه‌ای با شکست بزرگی همراه شد، اما بررسی برخی زوایا و جزئیات طراحی صورت‌گرفته برای وارد کردن خسارت به یک بخش نظامی در کشور و ماهیگیری مفصل از آن، اهمیت خاص خود را دارد. یکی از نکات بارزی که در این خط رسانه‌ای و عملیات روانی وجود دارد، انتخاب زمان مناسب برای آن است، به طوری که عمدتاً چنین عملیات روانی‌ای از سوی صهیونیست‌ها در ساعات نیمه‌شب صورت می‌گیرد تا رسانه‌های داخلی و مردم کشورمان، دسترسی محدودتری به منابع خبری برای پیگیری اصل ماجرا داشته باشند.
گام به گام با سناریوی عملیات روانی حادثه اصفهان
در اولین گام پس از اجرای این سناریوی شکست‌خورده، بازو‌های رسانه‌ای و تبلیغاتی این عملیات وارد عمل شدند و تلاش کردند در چند جبهه، تأثیر لازم را روی افکار عمومی کشورمان بگذارند تا حداقل بخشی از شکست شاخه اجرایی پوشش داده شود. در اولین گام، تصاویر مربوط به شکار موفق یکی از این پرنده‌های مهاجم و سقوط بخشی از آن روی سوله کارگاهی، به عنوان اصابت دقیق و انفجار در یکی از مراکز پهپادی یا موشکی کشورمان، در شبکه‌های اجتماعی منتشر و ادعا شد خسارت سنگینی به این مجموعه وارد شده است.
باید توجه داشت که در سال‌های اخیر در بسیاری از کشورها، استفاده از کوادکوپتر‌ها فراگیر شده و به علت حجم بالای قاچاق این تجهیزات به داخل کشور و عدم‌رجیستری این نوع پرنده‌های قاچاق، استفاده از آن - آن هم در تاریکی شب- با سهولت همراه است و طبیعتاً یک عملیات خاص با طراحی پیچیده محسوب نمی‌شود چراکه از هر کوچه و خیابان در محدوده برد این ریزپرنده‌ها، می‌توان آن‌ها را به سمت محل مورد نظر پرواز داد و نیاز به باند و مکان خاص و آموزش و نیروی انسانی ماهر ندارد.
از این حیث برخی کشور‌ها یا رژیم‌های مدعی که امکان تحقق حمله هوایی به خاک کشور‌های دیگر را ندارند و اجرای چنین عملیاتی برای آن‌ها هزینه بالا و ریسک بسیار به دنبال دارد، از افراد مزدور بهره برده و با ارسال مبلغی امکان تهیه کوادکوپتر و مواد منفجره را برای‌شان فراهم می‌کنند و مختصات یک نقطه خاص را به آن‌ها می‌دهند تا خسارتی به آن مکان وارد کنند.
اما هنگامی که مجریان و آمران متوجه شدند این عملیات با تصاویر واقعی، موفقیت روانی به همراه نداشته، سریعاً با استفاده از تصاویر دروغین مربوط به آتش‌سوزی‌های گذشته و حریق ناشی از حادثه در کارخانه تولید روغن موتور در شهرک سلیمی آذرشهر واقع در آذربایجان‌شرقی، تلاش کردند اینگونه القا کنند که یک حادثه بزرگ و آتش‌سوزی گسترده در مرکز وابسته به وزارت دفاع آن هم در عمق کشور رخ داده و پس از آن، سیل تحلیل‌های مأیوسانه و تحقیرآمیز از سوی اکانت‌های آلبانی‌نشین و روبات‌های فارسی‌زبان، به راه افتاد. این عملیات روانی، با فاز دیگری مبنی بر گستردگی حملات به مراکز صنعتی وابسته به وزارت دفاع تکمیل شد و مناطق مختلفی همچون کرج، همدان، تبریز و مانند آن به فهرست این عملیات خیالی اضافه شدند.
اف-۳۵‌های اسرائیل وارد می‌شوند!
اگر رصدی متداول درباره شایعات و شنیده‌هایی که پیرامون خرابکاری یا وقوع حادثه در هر بخش صنعتی یا نظامی کشورمان، در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های فارسی‌زبان داشته باشید، متوجه خواهید شد پای ثابت این تحلیل‌ها و اطلاعات کذب، حمله رژیم‌صهیونیستی با جنگنده اف- ۳۵ به خاک کشورمان آن هم در عمق چند صدکیلومتری جمهوری اسلامی است. در رتبه بعدی نیز سخن از جنگنده‌ها به ویژه اف-۲۲‌های امریکایی به میان می‌آید.
نکته جالب در این خصوص آن است که در اکثر مواقع، نام چند کارشناس ثابت سیاسی مستقر در امریکا به عنوان شروع کننده موج تبلیغ اف-۳۵ و اف-۲۲ به میان می‌آید که کوچک‌ترین دانش یا اطلاعاتی در زمینه نظامی به ویژه عرصه هوایی ندارند، اما به عنوان کاسب اف-۳۵ در میان کاربران شناخته می‌شوند و بلافاصله بعد از این ادعا، برخی کارشناسان حوزه‌های دیگر حتی اقتصادی، مسکن و بورس به عنوان ادامه‌دهنده این دروغ، به روند شیوع این شایعه کمک می‌کنند.
این در حالی است که رژیم‌صهیونیستی حتی در حملات به خاک کشورهایی، چون لبنان یا سوریه نیز جرئت استفاده از اف- ۳۵ در آسمان این کشور‌ها را ندارد چراکه می‌داند هرگونه آسیب به آن، تمام اعتبار و سود صد‌ها میلیارد دلاری امریکا از فروش این هواپیما به کشور‌های مختلف را نابود خواهد کرد، ضمن آنکه از نظر برد عملیاتی نیز اف- ۳۵ یا سایر جنگنده‌های اسرائیلی، بدون انجام سوختگیری در آسمان کشور‌های همسایه ایران، امکان اجرای عملیات در خاک کشورمان را ندارند و با تجهیز یگان‌های وابسته به قرارگاه پدافند هوایی، هر گونه پرواز جنگنده‌ها و به ویژه هواپیما‌های سوخت‌رسان، از مبدأ رصد می‌شود و عملاً به دلیل همین پیچیدگی‌های فنی و درصد پایین شانس اجرای عملیات و بازگشت به مبدأ، هیچ‌گاه رژیم‌صهیونیستی یا امریکا سراغ چنین تاکتیکی نرفته‌اند، اما در فضای مجازی، شنیدن چنین واقعیت‌هایی به نفع حامیان حمله به خاک کشورمان نیست.
هماهنگی پدافند عامل و غیرعامل
در مهار حمله ریزپرنده‌ها
با توجه به وقوع عملیات‌های کور به کمک ریزپرنده‌ها در کشور‌های مختلف جهان از جمله ایران در سال‌های گذشته، برای متولیان امر مشخص شد امکان تکرار برخورد کوادکوپتر‌های حامل مواد منفجره همانند اتفاقی که اخیراًدر اصفهان رخ داد، وجود دارد و طبیعتاً نیاز به اجرای سلسله‌ای از دستورالعمل‌های پدافند غیرعامل و عامل برای مهار خسارت‌های ناشی از هر اقدام، بیش از گذشته احساس می‌شود. صد البته، نهاد‌های انتظامی و امنیتی نیز بررسی مسیر، شناسایی عوامل انسانی و انهدام شبکه‌های مزدور در اینگونه عملیات‌ها را در دستور کار دارند و پیش از این نیز نمونه‌هایی از تیم‌های خرابکار که قصد اجرای مأموریت با کمک ریزپرنده‌ها را داشته‌اند، شناسایی و دستگیر شده‌اند.
در این مورد خاص و مورد توجه نیز پیش‌بینی‌ها و تمهیدات پدافندی صورت گرفته از مدت‌ها قبل، موجب شد از سه ریزپرنده مهاجم، یکی از آن‌ها مورد اصابت پدافند هوایی مجتمع (پدافند مستقیم) قرار گیرد و دو فروند دیگر آن‌ها در تله‌های پدافندی گرفتار شوند. به همین خاطر، این تهاجم ناموفق علاوه بر آنکه خوشبختانه تلفات جانی نداشته، صرفً باعث شد آسیب جزئی به سقف کارگاه وارد شود و عملاً در تجهیزات و مأموریت‌های مجموعه خللی ایجاد نشده است.
طبق توضیحات وزارت دفاع و تصاویر منتشره، در این حمله از سه فروند ریزپرنده از نوع کوادکوپتر پیشرفته مجهز به بمبلت استفاده شد، اما عوامل حفاظت پیرامونی مجموعه، بلافاصله پس از شنیدن صدای کوادکوپتر‌ها با تجهیزات در اختیار از جمله سلاح و سامانه‌های جنگ الکترونیک اقدام به مقابله با این پرنده‌ها می‌کنند و موفق به ساقط کردن یک فروند از آن‌ها می‌شوند. فروند دوم از این کوادکوپترها، با جمینگ موفق لینک ارتباط GPS خود را از دست می‌دهد و همین موضوع منجر به سقوط آن و برخوردش با سقف سوله می‌شود (فیلم منتشر شده از لحظه اصابت مربوط به این کوادکوپتر هست)، فروند سوم نیز پس از سقوط به علت جمینگ موفق در اختیار نیرو‌های حفاظتی قرار گرفته است، لذا می‌توان گفت یکی از نکات جالب و قابل توجه که در حمله اخیر به کارگاه صنعتی وابسته به وزارت دفاع عیان شد، تکمیل شدن پدافند چند لایه و دفع صددرصدی حمله است که با توجه به تغییراتی که در سقف سوله کارگاه و استفاده از اقلامی، چون توری‌های مناسب فلزی صورت گرفته، موجب شده تمام تلاش و برنامه‌ریزی دشمنان برای به نتیجه رساندن این حمله، بی‌اثر شود. این نسخه مؤثر، نشان داد متخصصان بخش دفاعی با شناخت مناسب از تهدیدات، ابزار‌های لازم پدافند عامل شامل سامانه‌های فیزیکی و پدافند غیرعامل، تاکتیک‌های کاهش چشمگیر خسارت هر نوع حمله را به خوبی فراهم کرده‌اند.
با این اوصاف می‌توان با فرض صحت و اطمینان از نقش‌آفرینی اسرائیل، گفت که پس از مدت‌ها شاخ و شانه کشیدن و تهدیدات مقامات ارشد رژیم‌صهیونیستی به ویژه نتانیاهو، نهایتاً سه کوادکوپتر تجاری و نه حتی پهپاد نظامی- چه برسد به جنگنده‌های باسرنشین- به کارگاهی روی زمین و نه تأسیسات راهبردی با پروتکل‌های امنیتی و حفاظتی پیچیده، حمله می‌کنند و در این مأموریت نیز با فضاحت شکست می‌خورند، اما به علت فشار‌های داخلی و وضعیت شکننده اجتماعی و سیاسی، از رسانه‌های اسرائیلی‌تا برخی مقامات جوگیر اوکراینی، با افتخار از نقش خود در آن سخن می‌گویند تا شاید مرهمی بر شکست‌های متعدد هفته‌های اخیر باشد!
با این حال، همانند سال‌های گذشته، هنوز هیچ هواگرد متخاصمی حتی اف-۳۵ و اف-۲۲‌های دشمن، جرئت عبور از مرز‌های کشورمان و اجرای عملیات ندارد و کوادکوپتر‌های کوچک، برای این تحقیرشدگان نقش «بانکر باستر» (بمب‌های سنگرشکن ویژه که اسرائیل و امریکا بار‌ها کشورمان را تهدید به استفاده از آن علیه تأسیسات نظامی و هسته‌ای کرده‌اند) را ایفا کرده است و‌ای بسا هنوز هم نقش مزدوران، چه در نقش هدایت‌کننده این ریزپرنده‌ها و چه در نقش مبلغ قدرت نظامی و عملیاتی دشمنان ایران، مؤثرتر از صد‌ها جنگنده و پهپاد غول‌پیکر باشد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار