یارکشی و وزن کشی برای کنست
کد خبر: 1107268
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004e3A
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۱
حمید مهدوی راد *

در حالیکه قرار است در روز اول نوامبر سال جاری پنجمین انتخابات کنست رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی برگزار شود، گمانه زنی‌ها برای تصدی این پست توسط نامزد‌های احتمالی بالا گرفته است. کنست یا همان پارلمان رژیم صهیونیستی در روز ۳۰ ژوئن سال جاری به کار خود پایان داد و نفتالی بنت از سمت نخست وزیری کنار رفت و یائیر لاپید سکان دولت اشغالگر را به مدت ۹۰ روز بر عهده گرفت. کابینه نفتالی بنت که اکثریت پارلمانی خود را کمتر از یک سال پس از آغاز کار، به دلیل کاهش شمار نمایندگان حامی خود از دست داد، از ماه می‌مانند دومینو در معرض سقوط قرار داشت. او همچنین پیشتر اعلام کرده بود که در انتخابات بعدی در ماه نوامبر نامزد نخواهد شد. یکی از مهمترین موانع کابینه و کنست شکست خورده نداشتن اکثریت برای تمدید قانونی بود که حقوق شهرک‌نشینان صهیونیست را در مناطق تحت تصرف در کرانه باختری تضمین می‌کند.
قانون شهرک‌های کرانه باختری که در پایان ماه ژوئن منقضی شد، فرصتی برای اپوزیسیون رژیم اشغالگر در راستای تشدید فشار بر کابینه ائتلافی به شمار می‌رفت. با انحلال پارلمان قانون شهرک‌های کرانه باختری به طور خودکار تمدید شد.
از طرفی بنیامین نتانیاهو خود را برای بازگشت به عرصه سیاست آماده کرده و با یار کشی و رجز خوانی سعی دارد تا وزن سیاسی احزاب موافق و مخالف برای حضورش را توقویت و تضعیف کند.
با کنار رفتن نفتالی بنت از رقابت برای تصدی نخست وزیری و انصراف بنی گانتس برای ماندن در این رقابت ها، عرصه برای ظهور و بروز مجدد نتانیاهو در رقابت‌های سیاسی باز شده است.
از آنجا که سیاست فرافکنی و فرار رو به جلو یکی از شگرد‌های نخ نما و پوشالی سیاست مدارن صهیونیست طی سال‌های اخیر بوده است، افرادی، چون نتانیاهو برای ترویج سیاست ایران هراسی شانس بیشتری برای خود در این دوره متصور هستند.
راهبرد تطبیع (عادی سازی) با کشور‌های عربی نیز چندی است که در دستور کار سیاست مداران صهیونیست قرار گرفته است.
به نظر می‌رسد با توجه به مشکلات عدیده‌ای که صهیونیست‌ها در عرصه داخلی و اقتصادی با آن مواجه هستند به ویژه مقاومت فلسطینی‌های ساکن در مناطق اشغالی ۱۹۴۸ که اکنون وارد مرحله تازه‌ای از مبارزه برای آزادی شده اند احزاب و گروه‌های عرب ۴۸ دارای وزن ویژه‌ای برای ائتلاف و همراهی با احزاب صهیونیست شده اند چنانچه انتخابات پیش رو نیز نمی‌تواند راه را برای گشایش سیاسی در فلسطین اشغالی هموار کرده و صهیونیست‌ها دچار استیصال و سردرگمی در عرصه تشکیل کنست جدید شده اند.

 

*الوفاق/ خاص

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار