روزی که تداوم نظام اسلامی تضمین گشت
کد خبر: 1104506
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004dKc
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۰
اشارات و نکته‌هایی به مناسبت بازنشر «سند انتخاب»
اثری که هم اینک در معرفی آن سخن می‌رود، دربردارنده اسناد و خاطراتی از جلسه تاریخی مجلس خبرگان رهبری در انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به جانشینی امام خمینی (ره) است
شاهد توحیدی

اثری که هم اینک در معرفی آن سخن می‌رود، دربردارنده اسناد و خاطراتی از جلسه تاریخی مجلس خبرگان رهبری در انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به جانشینی امام خمینی (ره) است. این اثر توسط محسن سام تدوین یافته و مرکز اسناد انقلاب اسلامی، به انتشار آن همت گماشته است. زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان، رئیس فقید مرکز اسناد انقلاب اسلامی در دیباچه این مجموعه آورده است: «چگونگی طرح رهبری آیت‌الله خامنه‌ای در مجلس خبرگان، نظریات اعضا و سرانجام آخرین تصمیم سرنوشت‌ساز، قطعه‌ای از تاریخ انقلاب اسلامی است که در این کتاب، با استناد به صورت‌جلسات، فیلم‌ها و مصاحبه‌های اعضای خبرگان، جمع‌آوری و تحلیل شده و پاسخی کوبنده به کژاندیشانی است که همواره درصدد تحریف تاریخ هستند. مشروح مذاکرات آن جلسه، افزون بر آنکه اطلاعات تازه‌ای را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد، برخی مجملات را تفصیل می‌بخشد و البته نادرستی برخی روایت‌های تاریخی تا هم اینک را نیز آشکار می‌کند. چه بسا با انتشار این کتاب در همان سال‌های ابتدایی پس از اجلاسیه، شاهد تجمیع روایات و خاطرات بعضاً غلط تاریخی تاکنون نمی‌شدیم و از همان ابتدا، راه تحریف یا اشتباه بسته می‌شد. چارچوب اصلی سند انتخاب، پیرامون تشریح اجلاسیه سال ۱۳۶۸ خبرگان رهبری، متشکل از دو اجلاسیه در ۱۴ خرداد و ۱۵ مرداد شکل گرفته است، از این‌رو فصول اصلی اثر را بخش‌هایی تشکیل می‌دهد که عهده‌دار همین معناست. با این حال، برای نظام‌بخشی بهتر به ذهن خوانندگان و حصول دریافتی جامع‌تر و غنابخش‌تر به مخاطبان، سه تمهید و دو مؤخره به قبل و بعد این فصول افزوده شده است که در مجموع، ماجرای انتخاب سال ۱۳۶۸ را از رهگذر ۱۲ باب در اختیار قرار می‌دهد. در انتهای کتاب نیز پیوست‌های متنی و تصویری تکمیل‌کننده‌ای گنجانده شده است که هم به تعمیق یافته‌های پژوهش کمک می‌کند و هم اطلاعات جدیدی را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد، از جمله کوشیده شده است که درباره مجموع کنش‌های نمایندگان مجلس خبرگان حاضر در اجلاسیه سال ۱۳۶۸ و نوع آرای آن‌ها در رأی‌گیری‌های چندگانه آن اجلاسیه، آمار قابل ملاحظه‌ای برای نخستین بار، جمع‌بندی و ارائه شود...».
محسن سام پدید آورنده این اثر تاریخی نیز در مقدمه‌ای بر این کتاب، اشاراتی به ترتیب پی آمده دارد: «این اثر شرح انتخاب دومین رهبر انقلاب اسلامی است. این بار یک ساختار، متولی انتخاب رهبر بود؛ ساختاری که از سال ۱۳۶۱ با تشکیل مجلس خبرگان رهبری به وجود آمده و حالا، روز مبادایش فرار رسیده بود. خبرگان رهبری در سال ۱۳۶۸، تجربه‌ای شگرف و پیچیده را نیز که طی سال‌های گذشته از سر گذرانده بودند، پیش رو داشتند. ۱۴ خرداد ۱۳۶۸، خبرگان رهبری در ساختمان مجلس شورای اسلامی گرد هم آمدند تا زیر سایه این مختصات پیچیده، وظیفه تاریخی خود را به انجام رسانند. مسئله اصلی اجلاسیه سال ۱۳۶۸ خبرگان رهبری، تطبیق ضابطه با وضعیت عینی است. همه کنش‌ها و واکنش‌های این اجلاسیه را می‌توان پیرامون همین مسئله تحلیل و بررسی کرد. ضابطه، شرع و قانون اساسی جمهوری اسلامی و وضعیت عینی، خلأ رهبری و ضرورت بی‌سرپرست نماندن انقلاب و نظام اسلامی بود. با تدبیر خبرگان، یکی از مصادیق واضح این طایفه از فقها، یعنی آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای به عنوان دومین رهبر انقلاب و جمهوری اسلامی برگزیده شد؛ انتخابی که مانند هر انتخاب دیگری، در چشم موافقان و رضایتمندان، برق شادی و امید جهانی و در قلب مخالفان، زبانه‌های اعتراض و کین را برانگیخت...».

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار