مسعود عالی: شاخص دین‌داری این است که ولایت داری یا نداری
کد خبر: 1099848
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004c7U
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۷
حجت‌الاسلام عالی گفت: شاخص دین‌داری این است که ولایت داری یا نداری! اعمال دینی مانند نماز، روزه و خمس همگی مهم است اما ولایت اهمیت دیگری دارد. به همین دلیل صلوات در میان اذکار از همه برتر است زیرا فرد می‌گوید من این شاخص را دارم.
حجت‌الاسلام مسعود عالی، سخنران مذهبی در مراسم عزاداری شب نهم محرم هیأت آئین حسینی با این موضوع که «بلاها چگونه انسان را به خدا نزدیک می‌کنند؟» اظهار داشت: در جلسه گذشته گفته شد که مهمترین پیوندی که شیطان در آخرالزمان مورد هجمه قرار می‌دهد، پیوند مومن با امام است که اگر این رابطه قطع شود، دین برای فرد و جامعه نخواهد ماند.

شرط خدا برای پذیرش توبه شیطان!

وی با اشاره به اینکه غیر از همراهی امام، هیچ راه دیگری برای نزدیکی به خداوند وجود ندارد، تصریح کرد: در روایت داریم حضرت موسی(ع) با شیطان صحبت کرد که او توبه کند. به او گفت: بعد از آن همه عباداتی که کردی و خطاهایی که داشتی من واسطه می‌شوم تا خداوند تو را ببخشد. شیطان گفت: اگر خداوند مرا بپذیرد، توبه می‌کنم. حضرت موسی(ع) به خداوند عرض داشت این شیطان حاضر است توبه کند. خداوند فرمود: یک شرط دارد و آن هم که باید به قبر آدم سجده کند.

فرد گناهکار تحت ولایت امیرالمومنین(ع) نیست

عالی ادامه داد: بحث لج و لجبازی و رو کم کنی نیست بلکه گناه، خروج از ولایت است. گناهان علی‌رغم تفاوتی که در آن‌ها هست مانند دروغ، فحشا، زنا، دزدی، غیبت و ...در یک چیز مشترک هستند و آن خروج از ولایت است؛ یعنی فرد گناهکار تحت ولایت امیرالمومنین(ع) نیست زیرا امیرالمومنین(ع) که به او نگفته گناه کند؛ او تحت ولایت شیطان است.

توبه، برگشت به ولایت است

این سخنران مذهبی گفت: پیامبر(ص) می‌فرماید: فردی که شرب خمر می‌کند، آن زمانی که این کار را انجام می‌دهد، مومن نیست. فردی که مرتکب زنا و فحشا می‌شود، در آن زمان مومن نیست یعنی عملش تحت ولایت شیطان است، درحالی که ذات او ممکن است، شیعه باشد. توبه، برگشت به ولایت است. برای همین خداوند به شیطان فرمود: باید به قبر او سجده کنی یعنی به ولایت برگردی! شیطان گفت: من بر خود آدم سجده نکردم، حال بر قبر او سجده کنم؟

چرا صلوات از باقی ذکرها برتر است؟

وی با اشاره به اینکه تنها راه رسیدن به خدا و توحید این است که از طریق انسان کامل صورت گیرد که در زیارت جامعه هم آمده است گفت: شاخص دین‌داری این است که ولایت داری یا نداری! اعمال دینی مانند نماز، روزه، خمس و زکات همگی مهم است اما ولایت اهمیت دیگری دارد. به همین دلیل صلوات در میان باقی اذکار از همه برتر است. دلیل این است که در صلوات فرد می‌گوید من این شاخص را دارم. البته صلوات اقرار به کل اصول دین است هم توحید، هم نبوت و هم امامت را دارد اما آنچه از همه مهم‌تر است اقرار به ولایت است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار