جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن؛ نبردی تمام آمریکایی
کد خبر: 1097877
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004bbh
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۵
با توجه به سلطه تمام و کمال آمریکا بر کشور‌های عربی منطقه به خصوص عربستان، جنگ یمن را می‌توان نبردی تمام آمریکایی دانست که ریاض پیاده نظام آن است.

از آنجایی که امروز آمریکا به‌عنوان یک قدرت سلطه‌گر بر بسیاری از کشور‌های جهان نفوذ و اعمال نظر دارد و با طولانی شدن جنگ یمن و ناتوانی عربستان در مدیریت آن و به پایان رساندن این نبرد خونین و بی‌حاصل می‌توان اینگونه نتیچه گرفت که بازیگر اصلی و متجاوز نخست در جنگ یمن به مردم و ملت مظلوم آن نه عربستان سعودی که آمریکای جهان خوار است.

اگر بخواهیم بهتر و دقیق‌تر جنگ یمن و نقش و تاثیر آمریکا در آن را مورد بحث و بررسی قرار بدهیم باید به این نکته توجه کنیم که با گذشت هشت سال از آغاز جنگ یمن که در ظاهر توسط ائتلاف متجاوز سعودی و با همکاری و مشارکت برخی از کشور‌های عربی علیه مردم و ملت مظلوم و قهرمان یمن آغاز شد، کشور دیگری به نام آمریکا در پشت پرده آن قرار دارد. آمریکایی که اینبار با طرح و نقشه‌ای تازه و حساب شده برای فرار از افکار عمومی و اعتراضات جهانی در پشت پرده این جنگ قرار گرفته و متحد اصلی خود یعنی عربستان سعودی را به میدان جنگ روانه کرده است.

اگرچه اینگونه برداشت می‌شد که در ماه‌های نخست جنگ یمن توسط عربستان سعودی و برخی دیگر از کشور‌های عربی رهبری و آغاز شده است، اما با گذر هرچه بیشتر زمان و نمایان شدن نشانه‌ها و مدارک بیشتر در جریان این جنگ پرده‌ها فرو افتاد و حقیقت ماجرا روشن شد. حقیقتی که آمریکا را به عنوان متهم اصلی آغاز و شروع این جنگ خانمانسوز و ویرانگر به افکار عمومی جهان معرفی می‌کند.

از طرف دیگر از آنجایی که تمامی سلاح‌هایی که توسط عربستان سعودی و ائتلاف متجاوز او در جنگ یمن مورد استفاده قرار می‌گیرد توسط آمریکا به عربستان و دیگر کشور‌های عربی تحویل داده شده است و اساسا انبار‌های تسلیحاتی این کشور‌ها توسط آمریکا تجهیز شده است می‌توان به این نتیجه رسید که این جنگ با موافقت و چراغ سبز آمریکا آغاز شده و تا امروز ادامه پیدا کرده است.

بعد دیگر جنگ یمن مربوط به حمایت‌های سیاسی آمریکا و کشور‌های غربی از عربستان و کشور‌های ائتلاف سعودی است. زیرا اگر نبود این حمایت‌های سیاسی و دیپلماتیک قطعا عربستان سعودی و کشور‌های متجاوز به یمن در سازمان ملل متحد و نهاد‌های بین المللی بابت تجاوز و تحمیل جنگی هشت ساله به کشور یمن با محکومیت‌های فراوانی روبرو می‌شدند.

تامین تسلیحات عربستان و ائتلاف متجاوز سعودی در جریان جنگ یمن آن هم از سوی آمریکا موضوع مهم دیگری است که موجب شده تا این جنگ هشت سال و تا امروز ادامه پیدا کند. زیرا اگر نبود تامین میلیارد‌ها دلار تسلیحات، آموزش نیرو‌های نظامی و پشتیبانی لجستیکی ازجمله سوخت‌گیری هوایی و تعمیر و نگهداری هواپیما‌های بمباران کننده مناطق مختلف یمن از سوی آمریکا قطعا عربستان و کشور‌های همپیمان او توانایی طولانی کردن جنگ تا هشت سال را به هیچ عنوان نداشتند.

حمایت‌ها و پشتیبانی‌های آمریکا از عربستان سعودی و ائتلافی که به رهبری او به یمن تجاوز نظامی کردند آنقدر گسترده و غیرقابل انکار بوده که دیده‌بان حقوق بشر استفاده مستقیم عربستان از تسلیحات آمریکایی را در دست کم ۳۰ حمله بر اساس قوانین جنگ تائید کرده است. موضوع وحشتناک و تاسف‌آور در این حملات کشته و زخمی شدن هزاران یمنی بی‌گناه و غیرنظامی است.

بر اساس تحقیقات و پژوهش‌های صورت گرفته شرکت‌های تسلیحاتی آمریکایی متعددی از جمله شرکت تسلیحاتی «ریتون»، «بلک واتر» «G۴S» در کنار شرکت‌های تسلیحاتی فرانسوی، چون داسو (Dassault)، تالس (Thales) و شرکت MBDA France به صورت مستقیم در جنگ یمن دخالت داشته و دارند. به طور مثال شرکت «داسو» در فروش تسلیحات به امارات عربی متحده و تداوم تعمیرات جنگنده‌های میراژ ۵۹ اشاره کرد که اجرای پیوسته و دائم حملات هوایی به یمن را ممکن کرده‌اند.

در پایان باید گفت بسیار ساده انگارانه است که جنگی در این وسعت و ابعاد که تا امروز هشت سال به طول کشیده و به کشته و زخمی شدن هزاران نفر از مردم بی‌گناه و غیرنظامیان یمن انجامیده توسط کشوری، چون عربستان سعودی طراحی و اجرا شده باشد و قطعا در پشت پرده این جنگ قدرتی، چون آمریکا برای فرار از حملات افکار عمومی جهان پنهان شده است.

منبع: دفاع پرس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار