فتح «خرمشهرِ اقتصادی» با اصلاح نظام یارانه‌ها آغاز شده است
کد خبر: 1089231
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ZMF
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۴
خطیب جمعه تهران:
حجّت الاسلام حاج علی اکبری، اقتصاد مقاومتی را نقشه راه فتح خرمشهر اقتصادی دانست و گفت: اخیراً دولت محترم با عمل به قانونی که در مجلس تصویب شده بخشی از این عملیات فتح خرمشهر اقتصادی را آغاز کرده است.

حجت‌الاسلام محمدجواد حاج علی اکبری در خطبه‌های نماز جمعه امروز (۳۰ اردیبهشت) تهران گفت: ستاد نماز جمعه تهران با همکاری نهاد‌های مسئول در آستانه روز ملی اهدای زندگی اقدامی الهی و انسانی را انجام می‌دهد و آن ثبت نام از داوطلبان اهدای عضو است.

وی ادامه داد: با توجه به پیشرفت علمی این کار انجام می‌شود و موارد شرعی هم در نظر گرفته شده است و ان شاءالله با استقبال شما عزیزان برگ زرین دیگری در مجموعه افتخارات نماز جمعه تهران ثبت می‌شود و از همه عزیزان هم تشکر می‌کنم که این اقدام خداپسندانه می‌تواند الگو باشد.

به گزارش جوان آنلاین به نقل از فارس، حجت‌الاسلام حاج علی اکبری با اشاره به سالروز سوم خرداد روز آزادسازی خرمشهر اظهار داشت: در تاریخ مشعشع انقلاب اسلامی این روز یک نقطه عطف محسوب می‌شود و در زمان خود سرنوشت‌ساز بود و برای مسیر انقلاب اسلامی برای همیشه الهام بخش و پیش برنده است. سوم خرداد یک حماسه بی بدلیل که حاصل اعتماد به خدا، توسل به اولیاء الله، حاصل اتحاد و انسجام نیرو‌های مومن در ارتش، سپاه و نیرو‌های مردمی و تدابیر عالی خردمندانه است.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: درود خدا بر شهدای ما همچون امیر صیادشیرازی، سردار حسن باقری، احمد متوسلیان، حاج همت، سلیمانی، منفرد نیکانی، زین الدین، احمد کاظمی، خرازی و ده‌ها جوان رشید خردمندی که اینقدر استادانه این عملیات را فرماندهی و طراحی کردند و و هزاران جوان مومن شجاع و رشیدی که این طرح را اجراکردند که حاصل آن این پیروزی بزرگ شد و همین جا از روحانی طلبه در دفاع مقدس شهید ردانی‌پور یاد می‌کنیم که در عملیات الی بیت المقدس جزو فرماندهان بود و حضور کارآمد و پیش برنده هزاران روحانی و طلبه در دفاع مقدس که بیش از ۴ هزار نفر از آنان به شهادت رسیدند. ان شاءالله کنگره نهایی در سلسله جلسات استانی هفته پیش رو برگزار و از این عزیزان تجلیل می‌شود.

وی با بیان اینکه امسال چهلمین سال حماسه بزرگ و کم‌نظیر آزادسازی خرمشهر و فرصت خوبی برای بررسی و شناخت ابعاد پیدا و پنهان این حماسه بزرگ است، گفت: دشمنان ما بر روی مسئله فتح خرمشهر خیلی حساس هستند، چون اتفاقات بزرگی رقم خورد و در جریان تحریف دفاع مقدس بر روی مسئله آزادسازی خرمشهر کار می‌کنند و هنوز هم آن را رها نکرده اند.

حاج علی اکبری با تاکید بر اینکه حماسه خرمشهر همچنان که در تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس یک نقطه عطف است، برای مسیر پیش روی ما یک ذخیره بزرگ فرهنگ‌ساز و تاریخ ساز است، خاطرنشان کرد: با مراجعه به حماسه بزرگ فتح خرمشهر و آموزه‌های ماندگارش می‌توان به لطف خداوند متعال، گذاره‌های کاربردی و راهبردی برای ادامه مسیر انقلاب اسلامی استخراج کنیم.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در سال ۹۵ خطاب به جوانان جهادگر انقلابی مبنی بر اینکه خرمشهر‌ها در پیش است، گفت: خوشبختانه ملت حماسه آفرین ما در بخش‌های گوناگون طعم شیرین عمل به منطقی که در حماسه فتح خرمشهر داشتیم را چشیدند.

وی گفت: حماسه صنایع نظامی از جمله این موارد است چرا که در عرصه فناوری‌های نظامی اکنون به مرحله‌ای رسیده ایم که جامعه ما قدرت بازدارندگی فعال در سطح قدرت‌های جهانی دارد و در عرصه تولید دانش و علم بومی در مرز‌های جهانی حرکت می‌کنیم و بسیار موفق عمل کردیم و از جمله خرمشهر‌هایی است که توسط جوانان ما فتح شده است.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: همچنان خرمشهر‌های فتح نشده در بخش‌ها و میادینی وجود دارد که امت باید با تبعیت از امام، حفظ انسجام، انگیزه الهی و اتحاد و یکپارچگی و داشتن برنامه‌های دقیق و نقشه‌های روشن برای فتح این عرصه‌ها که خرمشهر‌های پیش رو هستند، عازم شوند.

وی ادامه داد: اگرچه فتح این عرصه‌ها از جریان فتح خرمشهر به تعبیر امام خامنه‌ای سخت‌تر است، اما باید فتح شود. در بخش‌های اقتصادی فرهنگی، سبک زندگی، فضای مجازی و حوزه دیپلماسی بخش‌هایی که منتظر حضور و فتح دلاورمندانه فرزندان اسلام و ایران هستند، فراوان است.

حجت‌الاسلام حاج علی اکبری با تاکید بر اینکه خرمشهر اقتصادی بسیار مهم و اساسی است و باید فتح شود، گفت: سالهاست که رهبری گرانقدر بر روی آن تاکید می‌کند و این یعنی حوزه اقتصادی کشور دارای اشکالات اساسی است و هنوز اندیشه‌های غیر انقلابی، عناصر نفوذی و میدان جولان مفسدان و ساختار‌های معیوب در این بخش‌ها وجود دارد و راه حل آن اقتصاد مقاومتی است.

وی، اقتصاد مقاومتی را نقشه راه فتح خرمشهر اقتصادی عنوان و تصریح کرد: اخیرا دولت محترم با عمل به قانونی که در مجلس تصویب شده بخشی از این عملیات فتح خرمشهر اقتصادی را آغاز کرده است و این مسئله مردمی‌سازی یارانه‌ها در بخشی از کالا‌های اساسی که مورد اجماع اقتصاددانان هم است و همه اقناع شدند که باید این اصلاح صورت بگیرد و مسئله امنیت غذایی و شرایط اقتصادی دنیا و ماجرای اوکراین و خشکسالی باعث می‌شود که این مسئله سرعت بگیرند که خوشبختانه به این مسئله هم سرعت داده شده است.

وی ادامه داد: اکنون برخی از کشور‌های بزرگ جهان از صادر کننده این مواد به وارد کننده تبدیل شدند و سهمیه بندی را برای کالا‌های اساسی در دستور کار قرار دادند.

حجت‌الاسلام حاج علی اکبری در ادامه با بیان اینکه ارز ترجیحی وضعیت فعلی کشور ما را به بهشت قاچاقچیان مواد غذایی تبدیل کرده و میدان را برای ترک‌تازی رانت خواران فاسد و دلالان هوس‌باز به شدت باز کرده است، گفت: حذف ارز ترجیحی در دستور کار قرار گرفته و بنا است این اقدام به شکل مناسبی صورت بگیرد.

وی افزود: این وضعیت فعلی علاوه بر اینکه مصرف ما را به اسراف آلوده کرده، تولید ما را نیز از سرفه انداخته است که با یک همت بلند سبب می‌شود که این عیب از اقتصاد ملی ما برداشته شود و اگر این خط بشکند مسیر برای اصلاحات بزرگتر باز می‌کند، چون وقتی خط فتح خرمشهر شکسته شد مسیر برای عملیات‌های بزرگتر هم باز شد.

خطیب نماز جمعه تهران ادامه داد: به امید رونق تولید ملی و رشد اقتصادی باید این مسیر را پشت سر بگذاریم. دولت کنونی جسارت ورود به این میدان که یک واجب به تاخیر افتاده است، را دارد و نکته اساسی روش درست اجرا و اقدام است که اولا طبقات ضعیف جامعه که معمولا بار اصلاح اقتصادی بر دوش آنان است، بیشتر از این آسیب نبینند و طعم شیرین این اصلاح اقتصادی را بچشند. باید اراده عمومی و ملی هم با این عملیات هماهنگ شود بنابراین از دولت توقع داریم اکنون که این مجاهدت تاریخی را سرلوحه کار خود قرار داده، مسیر اقدامات کنونی را تقویت کند.

وی از دولت خواست تا ضمن گفت‌وگوی منظم و صریح با مردم، پرداخت به موقع یارانه‌ها و اصلاح سامانه‌ها، وسعت توزیع کالا‌های اساسی و منطقی سازی کالاها، نظارت قوی و برخورد با متخلفان را نیز به طور جد پیگیری کند.

وی با اشاره به مصوبه مجلس و دولت در مورد سقف اجاره‌بها گفت: به این نکته باید توجه کنیم مسئله مسکن مسئله بسیار حیاتی برای مردم ما است؛ جریان مسکن ملی و تحقق اصل ۳۱ قانون اساسی در دستور کار نظام و دولت است و کار‌های خوبی شروع شده، اما در شرایط کنونی برای کسانی که از اقشار متوسط و ضعیف جامعه ما که مستاجر هستند این مسئله کابوس است. از ابتدای که عقد قرارداد می‌بندد نگران سال بعد هستند. این چقدر رنج دهنده است و وضعیت روحی و روانی و زیست عمومی این خانواده را چقدر تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

حجت‌الاسلام حاج علی اکبری با اشاره به طرح دو فرویتی مجلس برای میزان اجاره‌بها، گفت: این مسئله خیلی فوری‌تر از این حرف‌ها است و معلوم می‌شود که قوانین قبلی نتوانسته کارآمد باشد و باید مجلس و دولت به لحاظ تقنینی منطقی سازی اجاره عرصه سازد.

وی با تاکید بر اینکه میزان اجاره بها نباید سلیقگی باشد، گفت: از دولت محترم توقع داریم در این زمینه تدابیر ویژه‌ای را داشته باشند و سازمان تعزیرات حکومتی بیشتر از قبل به میدان بیاید بازار اجاره و ودیعه را کنترل کند و تسهیلات وام ودیعه نیز باید تسهیل شود. بانک‌ها در دادن وام ودیعه مسکن مردم را به در بسته می‌برند؟ وقتی می‌گویند قرارداد با کدرهگیری بیاورید یعنی نمی‌دانند که همه قرارداد‌های مسکن طبق قوانین مندرج در بانک‌ها منعقد نمی‌شوند و آن خانواده باید چه کنند؟

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه روند اخذ مالیات از خانه‌های خالی باید تقویت شود، گفت:‌از قوه قضائیه توقع است با مفسدانی که با سو استفاده از مردم باعث افزایش بی رویه اجاره بها می‌شوند با قاطعیت برخورد کند. از مردم عزیز و مهربانمان و اهل مواسات و فداکارمان که کم نیستند در بین صاحب خانه‌ها که البته می‌دانند مالک نیستند و این‌ها امانت است، توقع داریم انصاف را رعایت کنند. در این شرایط اقتصادی همه با سه امتحان بزرگ انصاف، احسان و ایثار مواجه هستیم.

حجت‌الاسلام حاج علی اکبری خرمشهر‌های دیگر را در عرصه سبک زندگی و جمعیت برشمرد و گفت: رهبر ما در مورد مسئله خانواده و جمعیت مجددا تاکید فرمودند. به چاله سیاه جمعیتی نزدیک می‌شویم که اگر به آن نزدیک و مبتلا شویم گاهی ۱۵۰ سال طول می‌کشد که از آن خارج شویم که مخاطرات زیادی ما را تهدید می‌کند.

وی ادامه داد: خرمشهر مدیریت نیز از دیگر موضوعات است؛ مدیریت‌های کشور نیاز به پاکسازی و اصلاح عناصر نفوذی و ضعیف و ناکارآمد پاکسازی شود ما از سو مدیریت‌ها خیلی ضربه خوردیم که این نیازمند تدابیر ویژه است که در دولت و نهاد‌ها مدنظر باشد و عرصه‌های مدیریتی کشور توسط جوانان رشید کاربلد انقلابی فتح شود.

خطیب نماز جمعه تهران همچنین در بخشی از خطبه‌های خود گفت: انسان اگر ارتباط خود را با خداوند اصلاح و طبق موازین الهی یعنی تقوا حرکت کند، در زندگی بن بست ندارد و خداوند او را از همه بن‌بست‌ها خراج و راه‌ها را برای او هموار می‌کند. فرد و جامعه مومن وقتی به تقوا التزام داشته باشند، مسیر زندگی سعادتمندانه برای آنان هموار خواهد شد.

وی افزود: تهران هفته گذشته یکی از چهره‌های محبوب روحانی و معنوی خود را از دست داد. عالم عامل، واعظ متعظ درس آموز و به تعبیر امام گرانقدرمان با آن اطلاعات گسترده و بیان جذاب و لحن دلنشین سبک‌بال محیط خاک را به سوی عالم افلاک ترک کرد؛ که ایشان را به روح لطیف، صفای اخلاقی، سلامت نفس، بیان نافذ، رویه مستقیم ولایی و انقلابی می‌شناسیم. به روح مظهرش درود و برای خانواده محترم و ارادتمندان این سید گرانقدر صبر و اجر می‌طلبیم و از خداوند حشر با اجداد طاهرین را تمنا می‌کنیم.

منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار