کد خبر: 1077599
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
تأمین مایحتاج مردم و میوه شب عید و ماه مبارک رمضان، آزمون وزارت جهاد کشاورزی است و نشان‌دهنده میزان آمادگی این وزارتخانه برای ایام پرمصرف سال است. وزیر جهاد کشاورزی وعده می‌دهد: «برای تأمین میوه روز‌های عید و ماه مبارک رمضان دغدغه‌ای نداریم.

تأمین مایحتاج مردم و میوه شب عید و ماه مبارک رمضان، آزمون وزارت جهاد کشاورزی است و نشان‌دهنده میزان آمادگی این وزارتخانه برای ایام پرمصرف سال است. وزیر جهاد کشاورزی وعده می‌دهد: «برای تأمین میوه روز‌های عید و ماه مبارک رمضان دغدغه‌ای نداریم. از آبان ستادی را تشکیل داده‌ایم و برنامه‌ریزی‌ها و ذخیره‌سازی لازم برای این ایام صورت گرفته است.» این اظهارات در حالی است که در روز‌های اخیر سیر صعودی قیمت میوه، روغن، قند و شکر، برنج و حتی گوشت قرمز آغاز شده. قطعاً با تأمین بازار و برخورد ضربتی می‌توان سیر صعودی قیمت‌ها را متوقف کرد.
وزارت جهاد کشاورزی در دو ماه پایان سال و ماه‌های آغازین سال آینده وظیفه سنگینی به دوش دارد. این وزارتخانه با برنامه‌ریزی و ذخیره‌سازی درست می‌تواند تنش بازار را در این ایام کاهش دهد و در آزمون تنظیم بازار سربلند باشد. هرچند که زنجیره توزیع عریض و طویل، راه‌های فرار بسیاری برای سودجویان دارد و به نظارت دقیق نیاز دارد؛ موضوعی که در سال‌های گذشته از نبود نظارت و ر‌ها‌سازی بازار در هفته پایانی سال و آغاز ماه مبارک مصرف‌کنندگان را متضرر کرده است.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سیدجواد ساداتی‌نژاد در برنامه «نگاه یک» با اشاره به اینکه در طول پنج سال گذشته تاکنون هیچ سالی میزان ذخیره میوه‌ها به اندازه اکنون نبوده است، افزود: «یکی از اتفاقاتی که در دولت سیزدهم افتاد این بود که ذخایر را تقویت کردیم. در عید امسال تلاش می‌کنیم تا ۵۰ درصد میوه را به صورت هوشمند توزیع کنیم.»

مردم در ۲ هفته آتی اثر توزیع برنج خارجی را در بازار می‌بینند
ساداتی‌نژاد با اشاره به اینکه در نیمی از استان‌های کشور، توزیع هوشمند برنج انجام می‌شود، گفت: «در بحث برنج نیز شرکت بازرگانی دولتی حدود صدهزار تن برنج خارجی را وارد بازار خواهد کرد. به علت خشکسالی و به علت افزایش تقاضا در برنج ایرانی افزایش قیمت داشتیم، اما در سال آینده امیدواریم در این زمینه وضع خوبی داشته باشیم. با توزیع هوشمند برنج خارجی، از اواخر این هفته یا هفته آینده، مردم اثر این توزیع را خواهند دید.»
ساداتی‌نژاد افزود: «در حوزه گوشت هم تلاش می‌کنیم ثبات کاملی وجود داشته باشد و هموطنان دغدغه‌ای در حوزه مربوط به محصولات کشاورزی و غذا نداشته باشند. نرخ تضمینی گندم ۷۵۰۰ تومان تعیین شده است و این نرخ توسط شورای قیمت‌گذاری که کشاورزان هم در آن عضویت دارند تعیین شده است.»

واردات بیش از ۷ میلیون تن گندم
وی افزود: «امسال به علت خشکسالی و برای تأمین ذخایر، بیش از ۷ میلیون تن واردات گندم داشتیم و امیدواریم در سال آینده در بحث گندم شرایط خوبی داشته باشیم.»
ساداتی‌نژاد با اشاره به اینکه حوزه کشاورزی به سرمایه‌گذاری نیاز دارد از سرمایه‌گذاران خواست در حوزه صنایع تکمیلی و زنجیره ارزش به کشاورزان کشورمان کمک کنند.

ستاد سلامت غذا در وزارت جهاد کشاورزی راه‌اندازی شد
وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره دیپلماسی غذایی و موضوع برگشت خوردن برخی محصولات صادراتی کشورمان گفت: «بسیاری از تبلیغات منفی که علیه محصولات کشاورزی ما در رسانه‌ها انجام شد واقعیت ندارد، اما این موضوع را به فرصت تبدیل کردیم. ستاد سلامت غذا را در وزارت جهاد کشاورزی راه‌اندازی کردیم.»
ساداتی‌نژاد با اشاره به اینکه در حوزه غذایی، چند دستگاه دخیل هستند اضافه کرد: «بخشی از آن در حوزه قرنطینه و حفظ نباتات است که مربوط به وزارت کشاورزی است و بخشی از آن هم مربوط به سازمان استاندارد و بخشی از مربوط به سازمان غذا و دارو است.»
وی گفت: «در ستاد سلامت غذا، این دستگاه‌ها عضو هستند تا بتوانیم مستمر در حوزه سلامت غذا کار انجام دهیم و امیدواریم در این دولت به جایی برسیم که هر محصول موجود در بازار را با استفاده از کد QR روی آن بفهمیم این محصول را چه کسی و در کجا تولید کرده و از چه سم و آفت‌کش و کودی در آن استفاده شده است.»
ساداتی‌نژاد درباره برگشت محصول فلفل دلمه‌ای صادراتی کشورمان از روسیه افزود: «زمانی که یک آفت‌کش می‌خواهد در کشوری استفاده شود ابتدا باید در سازمان حفظ نباتات آن کشور ثبت شود و تا زمانی که ثبت نشود هیچ‌کس حق استفاده از آن را در محصولات کشاورزی ندارد و زمانی که ثبت شود کشاورز اجازه استفاده از آن را دارد. در مورد فلفل دلمه‌ای، گزارش کشور روسیه این بود که چهار آفت‌کش استفاده شده در این محصول در کشور روسیه ثبت نشده است. اما این آفت‌کش‌ها در کشور ما ثبت شده بود و کشاورزان ما اجازه استفاده از آن‌ها را داشتند.»
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه این مسائل در حوزه کشاورزی، صادرات و واردات کشور‌ها عادی است، اضافه کرد: «در این اتفاق، متأسفانه عده‌ای به کشاورزان ایران جفا کرده‌اند. حدود ۵ میلیون تولید‌کننده فعال در حوزه کشاورزی داریم که غذا‌های مردم را تولید می‌کنند و بسیاری از کشور‌های دیگر هم در حال استفاده از این محصولات هستند.»
ساداتی‌نژاد تأکید کرد: «اینکه محصولات ما آلوده و غیراستاندارد است درست نیست؛ در دنیا جزو کشور‌هایی هستیم که از کود و سم، کم استفاده می‌کنیم بنابراین این بحثی که برخی در حوزه رسانه انجام داده‌اند جفا در حوزه کشاورزی است. این اطمینان را به همه مردم می‌دهم که هیچ دغدغه‌ای در حوزه سلامت غذا و محصولات کشاورزی در کشور نداشته باشند.»
وی اضافه کرد: «برای اینکه آرامش به طور کامل برقرار شود این کاری را که در ستاد سلامت غذای وزارت جهاد کشاورزی با همکاری دیگر بخش‌ها آغاز کردیم به سمتی می‌بریم که محصولات در کشور ما دارای شناسنامه شوند.»
ساداتی‌نژاد با اشاره به اینکه در موضوع کیوی هم مذاکراتی را با کشور هند انجام دادیم، گفت: «مسئله کیوی، مسئله شپشک است و سلامت محصول را دچار آفت نمی‌کند و با یک برس‌زنی ساده برطرف می‌شود. این موضوع فقط در ایران نیست و با توافقاتی که انجام شده است به زودی این مشکل برطرف می‌شود. در بحث روسیه هم هیئتی از این کشور از گلخانه‌های ایران بازدید انجام خواهد داد و بقیه کشور‌ها به ویژه درباره همسایگان، بحث‌های قرنطینه‌ای و ساز و کار آن را پیش می‌بریم.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار