صاحبان بیش از یک خودرو باید مالیات دهند
کد خبر: 1077232
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004WEi
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۴

براساس مالیات خودرو‌های لوکس، دارندگان خودرو اگر یک خودرو به ارزش بالای یک میلیارد تومان داشته باشند، مشمول پرداخت مالیات بر خودرو‌های لوکس می‌شوند، چنانچه بیش از یک خودرو داشته باشند و مجموع آ‌نها بیش از یک میلیارد شود هم باید مالیات بپردازید.
به گزارش ایسنا، مالیات خودرو‌های لوکس یا به عبارت خودرو‌های با ارزشی بیش از یک میلیارد تومان فقط صاحبان این قبیل خودرو‌ها را دربر نمی‌گیرد، بلکه اگر فردی ارزش مجموع خودرو‌های خود و افراد تحت تکفلش بیش از یک میلیارد تومان شود نیز باید مالیات بپردازند.
افرادی که باید تا پایان بهمن‌ماه امسال مالیات متعلقه را بپردازند، می‌توانند به سامانه سازمان امور مالیاتی به نشانی
https: //www. intamedia. ir مراجعه و همه اقلام خودروی خود را مشاهده کنند و مالیات تعلق گرفته به خودروی‌شان را نقدی پرداخت کنند. در این بین هر فردی می‌تواند با شماره ملی و شماره موبایل به نام خود وارد سامانه ذکر شده شود و پس از احراز هویت از اطلاعات خود، خودرو‌های به نامش و ارزش آن‌ها آگاه شود. علاوه بر این، از میزان مالیات تعلق گرفته به خودرو یا خودرو‌های خود نیز می‌توانند اطلاع یابند.
پیش از این، محمود علیزاده، معاون سابق سازمان امور مالیاتی، درباره چگونگی ارزش‌گذاری خودرو‌های بالای یک میلیارد به ایسنا توضیحاتی ارائه کرد که طبق آن، ارزیابی ارزش هر دستگاه خودرو داخلی و خارجی معمولاً بر مبنای سال ساخت خودرو با اعمال ضریبی روی ارزش تعیین شده خودرو به استناد ماده ۴۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده ارزش‌گذاری صورت می‌گیرد. از سوی دیگر، از آنجا که ۹۰ تا ۹۵ درصد قیمت واقعی خودرو مبنای ارزش‌گذاری قرار می‌گیرد، اگر در این موضوع به هر دلیلی ارزش تعیین شده برای خودرو‌های مورد نظر بیشتر از ارزش واقعی آن‌ها باشد، همانطور که در آیین‌نامه اجرایی این بند از تبصره ۶ و ۷ بودجه مشخص شده است، مشمولان می‌توانند با مراجعه، ارائه مدارک و مستندات مستدل به اداره امور مالیاتی محل سکونت‌شان نسبت به رقم ارزش‌گذاری شده برای خودروی مشخص متعرض شوند.
علاوه بر این، مبنای ارزش‌گذاری خودرو‌های بالای یک میلیارد تومان چه تصادفی و چه غیرتصادفی طبق نوع خودرو، سال ساخت، برند سازنده خودرو محاسبه می‌شود. گفتنی است، نرخ مالیات سالانه خودرو‌های بالای یک میلیارد به شرح ذیل تعیین شده است:
۱- تا مبلغ ۵/۱ میلیارد تومان نسبت به مازاد یک میلیارد تومان معادل یک درصد
۲- تا مبلغ ۳ میلیارد تومان نسبت به مازاد ۵/۱ میلیارد تومان معادل ۲ درصد
۳- تا مبلغ ۵/۴ میلیارد نسبت به مازاد ۳ میلیارد تومان معادل ۳ درصد
۴- نسبت به مازاد ۵/۴ میلیارد معادل ۴ درصد

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار