قتل هزاران جنین در کشور به اسم سلامت مادر
کد خبر: 1077149
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004WDN
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۹
مدیر گروه قصاص مرکز تحقیقات قوه قضاییه گفت: متاسفانه در این سال‌ها به اسم سلامت مادر و جنین، فاجعه ایجاد شده و هزاران جنین به قتل رسیده است!
سرویس جامعه جوان آنلاین: نخستین گردهمایی فعالان مردمی حامی حیات جنین برگزار شد؛ این گردهمایی ملی با حضور متخصصین و نخبگان دانشگاهی و حوزوی و نمایندگان مجموعه‌های فعال کشور در حوزه حمایت از جان جنین و به مدت دو روز در شهر مقدس قم برگزار شد.

حجت‌الاسلام رسول ساکی؛ دبیر مجمع ملی فعالان جمعیت در این گردهمایی به تشریح اهداف اصلی این گردهمایی پرداخت و اظهار کرد: یکی از اهداف اصلی ما از برگزاری این اجلاسیه، تلاش برای جبهه‌سازی در زمینه حمایت از جان جنین است؛ مقام معظم رهبری در دیداری که با فعالان جبهه مردمی انقلاب اسلامی داشتند، تاکید کردند که طرف مقابل ما جبهه تشکیل داده و ما نیز باید جبهه تشکیل دهیم.

در ادامه حجت‌الاسلام و المسلمین مزروعی در سخنانی به بررسی هستی‌شناسی جنین و تشریح آیات قرآن در زمینه اهمیت جان انسان و حرمت قتل جنین پرداخت و گفتمان حمایت از جان جنین را موافق با فطرت انسانی دانست و گفت: متاسفانه در این سال‌ها به اسم سلامت مادر و جنین، فاجعه ایجاد شده و هزاران جنین به قتل رسیده است.

وی به مخفی کردن حقایق و سهل انگاری‌ها از سوی برخی از دستگاه‌ها اشاره کرده و به تلاش بیشتر برای اصلاح روند‌ها دعوت کرد.

در ادامه امیرحسین بانکی‌پور؛ رئیس کمیسیون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به بحث درباره "راهکار‌های استفاده از ظرفیت قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت برای کاهش اسقاط و قتل جنین" پرداخت.

وی درباره ظرفیت‌های دیده نشده این قانون، به فهرستی از فعالیت‌ها که می‌تواند با همت مردم، این قانون را به شکوفایی و ثمردهی برساند، اشاره کرد؛ ظرفیت‌های حمایتی، ظرفیت‌های نظارتی و ظرفیت‌های مرتبط با برخورد نسبت به تخلفات، از جمله این موارد بود.

در ادامه، شوکتیان به تشریح پیش طرح «برنامه مقابله با قتل جنین غیرقانونی با در نظر گرفتن توان مردم و حاکمیت» پرداخت و با تفکیک سیاست کیفری که در آن صرفاً به برخورد توسط حاکمیت اشاره می‌شود و سیاستی که همراهی عمومی برای برخورد با تخلف و جرم دنبال شده است، رویکرد دوم را موثر دانست.

در ادامه هر یک از نمایندگان مجموعه‌های فعال در زمینه حمایت از جان جنین در دقایقی کوتاه به معرفی مجموعه خود و فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند پرداخته و راهبرد‌ها و راه حل‌های مدنظر خود در زمینه کاهش قتل جنین‌های غیرقانونی را تبیین کردند.

چگونگی جبهه‌سازی مردمی در زمینه حمایت از جان جنین، موضوع سخنان جناب آقای ساسان زارع؛ جانشین قرارگاه بقیه الله الاعظم عج بود که به عنوان نخستین برنامه عصر روز اول برگزار شد.

وی با سوال درباره اینکه آیا وضعیت موجود می‌تواند موجب ناامیدی ما نسبت به فعالیت‌های فرهنگی شود و آیا راهی برای اثربخش‌تر کردن فعالیت‌ها داریم یا خیر، به ارائه راه حل‌هایی پرداخت.

دومین برنامه عصر روز اول این اجلاسیه تخصصی، ارائه ایده‌های حمایت از جان جنین توسط شرکت کنندگان در این گردهمایی بود.

پس از آن دکتر کبری خزعلی؛ رئیس شورای زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی به تبیین اسناد بین المللی در زمینه قتل جنین پرداخت.

وی با اشاره به سند‌های متعددی که تلاش دارد کشور‌ها را به تسهیل نسبت به از بین بردن جنین مجبور کند، برخی اقدامات از سوی برخی مسئولان را در راستای اجرای آن سند‌های تحمیلی دانست.

در ادامه حجت الاسلام مسلم منفرد؛ عضو شورای راهبردی مجمع ملی فعالان جمعیت و جناب آقای مهدی کاظم‌زاده؛ جانشین و مسئول راهبردی مجمع ملی فعالان جمعیت به تبیین ظرفیت‌های جبهه مردمی در زمینه حمایت از جان جنین پرداخت.

وی ضمن اشاره به مجامع مختلف مردمی، راهکار‌هایی برای ارتقای جبهه مردمی در موضوع حیات جنین ارائه کرد.

مفهوم گفتمان سازی و روند گفتمان سازی در زمینه حمایت از جان جنین، موضوع بحث بعدی بود که دکتر فرقانی و علی آبادی به طور مشترک به طرح بحث در این زمینه پرداختند. آنان پس از تبیین مفهوم گفتمان، با اشاره به دیدگاه‌های مقام معظم رهبری، تفاوت مفهوم گفتمان از منظر ایشان را با دیگر مفهوم پردازی‌ها در این زمینه تبیین کرده و تلاش کردند راهی را برای گفتمان سازی در زمینه حیات جنین بگشایند.

برنامه‌های روز دوم:

دکتر جباری؛ مدیرعامل شرکت پایا سلامت بنیاد علوی کشور در روز دوم این گردهمایی به بیان ظرفیت‌ها و برنامه‌های بنیاد علوی در راستای صیانت از جمعیت و همچنین حمایت از حیات جنین پرداخت.

در بخش بعدی، حجت حاجی کاظم به تشریح راهبردها، رویکرد‌ها و اقدامات عمده پیشنهادی برای جبهه مردمی حامی حیات جنین پرداخت و نظرات شرکت کنندگان را درباره کلیت و برخی بند‌های این سند در حال ارتقا، دریافت کرد.

در ادامه، میزگردی با محوریت حقوق و اخلاق حذف بر اساس ژن و سیاست تسهیل در قتل جنین (پیرو غربالگری ناهنجاری‌های جنینی) برگزار شد. در این گردهمایی دکتر علی همت محمودنژاد (رئیس انجمن معلولین کشور)، دکتر محسن رضایی آدریانی (متخصص اخلاق پزشکی) و حجت الاسلام دکتر علیرضا آل بویه (پژوهشگر در حوزه سقط جنین) به ارائه بحث پرداختند.

دکتر محمودنژاد، آزمایش‌های غربالگری ناهنجاری‌های جنینی را، اهانت به جامعه معلولین و نشناختن کرامت اخلاقی این عزیزان دانست و آزار معلولان را بیشتر از معلولیت، از ناحیه نگاه نادرست به آن‌ها معرفی کرد و تناظری میان سیاست از بین بردن حداکثری جنین‌های دارای معلولیت با این نگاه غیرانسانی برقرار دانست.

دکتر رضایی، به اندیکاسیون پزشکی قانونی در سال‌های گذشته برای از بین بردن جنین‌های دارای معلولیت اشاره کرد؛ به مشکلاتی که به راحتی در مراحل بعدی قابل درمان است، در این لیست اشاره شد.

دکتر آل بویه نیز به استدلال‌های مختلف برای نجات حیات جنین اشاره کرده و در ادامه، نگاه قرآن کریم به جنین را «هدیه بودن» دانست و از این مسیر نیز استدلالی مطرح کرد.

عصر روز دوم از نخستین گردهمایی فعالان مردمی حامی حیات جنین به برگزاری کمیسیون‌های تخصصی در زمینه حمایت از جان جنین اختصاص یافت.

متخصصین، نخبگان دانشگاهی و حوزوی و نمایندگان مجموعه‌های فعال در زمینه حمایت از حیات جنین، هر یک با توجه به تخصص و حوزه فعالیتشان در یکی از کمیسیون‌های چهارگانه فقهی، پزشکی، روان شناسی و اخلاقی شرکت کرده و به هم اندیشی تخصصی در زمینه موضوع آن کمیسیون پرداختند.

سوال‌محوری هر یک از کمیسیون‌های فوق، کارشناسان مطرح و دبیر برگزاری آن عبارت بود از:

سؤال محوری کمیسیون فقهی: موضوعات پایان‌نامه مناسب در پژوهش‌های حوزوی و دانشگاهی چه موضوعاتی است؟
حضرت آیت الله فقیهی، حجت الاسلام و المسلمین مزروعی، سرکار خانم حائری و... برخی از اساتید و کارشناسان این کمیسیون بودند و سرکار خانم افتخار یوسفی دبیری این کمیسیون را بر عهده داشت.

سؤال محوری کمیسیون پزشکی: اصلاح چه روند‌هایی در جامعه پزشکی می‌تواند به حفاظت بیشتر از جان جنین کمک کند؟
سرکار خانم دکتر امیرآبادی، سرکار خانم دکتر مشهدی، سرکار خانم عباس زاده، سرکار خانم عیدی، سرکار خانم دکتر نوری و ... برخی از اساتید و کارشناسان این کمیسیون بودند و سرکار خانم دکتر کتایون حیدری، دبیری این کمیسیون را بر عهده داشت.

سؤال محوری کمیسیون روان‌شناسی: احساسات و دشواری‌های مادری که متوجه بارداری پیش بینی نشده می‌شود چیست و برای ایستادگی نیازمند چه مهارت‌ها و روحیاتی است؟
حجت‌الاسلام دکتر علی ابوترابی، جناب آقای سحرخیز، سرکار خانم سوارکار، سرکار خانم مصباح، سرکار خانم انوری و ... برخی از اساتید و کارشناسان این کمیسیون بودند و سرکار خانم ساره ابراهیم کوچک، دبیری این کمیسیون را بر عهده داشت.

سوال محوری کمیسیون اخلاقی: موضوعات پایان نامه‌ای که مناسب است در پژوهش‌های حوزوی و دانشگاهی مورد توجه قرار گیرد چیست؟
سرکار خانم میر جعفری از اساتید و کارشناسان این کمیسیون بوده و جناب آقای دکتر رضایی آدریانی، دبیری این کمیسیون را بر عهده داشت.

در ادامه، دبیران هر یک از کمیسیون‌های نتایج هم اندیشی آن کمیسیون را در سالن اجلاس مطرح کردند.

در پایان این گردهمایی حجت الاسلام مسلم منفرد؛ مسئول برگزاری این گردهمایی بر لزوم هم‌افزایی مجموعه‌های فعال در حوزه حمایت از حیات جنین تاکید کرد و برگزاری این گردهمایی تخصصی را نقطه عطف و شروع این هم‌افزایی و فعالیت شبکه‌ای دانست.
منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار