توقف «ناصرالدين شاه» وسط دعواي «مارال» و «جيران»
کد خبر: 1075859
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004VsZ
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۴
«ناصرالدين شاه قاجار» در يك سال گذشته به چهره محبوب شبكه نمايش خانگي تبديل شده است. این شاه قاجار در دوران جواني عاشق دختري به نام «خديجه» مي‌شود؛ دختري اهل روستاهاي تجريش، او را حين شكار مي‌بيند
محمدصادق عابديني

مجموعه نمايشي «جيران» ساخته حسن فتحي كه قرار بود صبح ديروز منتشر شود، منتشر نشد تا ماجراي دعواي حقوقي سازندگان دو سريال شبكه نمايش خانگي جدي‌تر از گذشته مطرح شود.
سازنده سريال «آهوي من مارال» معتقد است كه كارگردان «جيران» طرح او را دزديده يا كپي كرده و ساترا جلوي پخش اولين قسمت از «جيران» را گرفته است تا اوضاع را سامان دهد!
چند ماهي مي‌شود مهرداد غفارزاده، نويسنده و كارگردان سريال «آهوي من مارال» با ادعاي اينكه حسن فتحي از طرح او كپي‌برداري كرده، شكايتي را مطرح كرده است و گفته مي‌شود ديروز هم همين شكايت باعث شد «جيران» پخش نشود.
«ناصرالدين شاه قاجار» در يك سال گذشته به چهره محبوب شبكه نمايش خانگي تبديل شده است. اين شاه قاجار كه 50سال بر ايران سلطنت كرد و دست آخر هم تير ميرزا رضاي كرماني نوار زندگي او را قطع كرد، در دوران جواني عاشق دختري به نام «خديجه» مي‌شود؛ دختري اهل روستاهاي تجريش كه ناصرالدين شاه جوان او را حين شكار مي‌بيند و آنچنان دلباخته مي‌شود كه دختر را جيران مي‌نامد و او را جزو زنان سوگلي خود قرار مي‌دهد. داستان عشق شاه قاجار و دختر تجريشي، اكنون دستمايه ساخت چند سريال شده و دعواي حقوقي را نيز به راه انداخته است. غفارزاده كه ادعاي رفاقت سي‌و‌چند ساله با فتحي دارد و فيلمنامه‌هايش را براي فتحي مي‌فرستاده تا او بخواند و نظر دهد، طرح فيلمنامه جديدش را پيش فتحي مي‌برد، اين فيلمساز درباره اتفاقات آن روز مي‌گويد: «زماني كه ايده را با ايشان در ميان گذاشتم، كمي فكر و احوالاتش تغيير كرد و ديگر شام نخورد و بلافاصله با اسماعيل عفيفه تماس گرفت كه گوشي‌اش خاموش بود، اما به من گفت با ايشان صحبت مي‌كند. در حقيقت واسطه آشنايي من و اسماعيل عفيفه آقاي حسن فتحي بود. فرداي آن روز كه شب عاشورا بود، اسماعيل عفيفه با من تماس گرفت كه پيش ايشان بروم. آنجا بود كه گفت حسن فتحي اين ايده را دوست دارد و با وجود آنكه دو تا سه سريال پيشنهادي دارد اما مي‌خواهد طرح مرا بسازد.»
غفارزاده مي‌گويد كه قراري بين او و فتحي و عفيفه گذاشته مي‌شود كه طرح مدنظر وي ساخته شود. اين فيلمساز مي‌گويد: «صحبت اين بود كه من حتماً فيلمنامه را بنويسم، چون طرح براي من بود. دوم اينكه من از اول هم مي‌خواستم خودم كارگرداني كنم. تا اينجاي كار صحبت كارگرداني ايشان و من نبود، اما ظاهراً رويكرد اسماعيل عفيفه اين بود كه كارگردان حسن فتحي باشد، ولي صراحتاً با من مطرح نكردند.»
طبق روايت غفارزاده كه در گفت‌وگو با يك خبرگزاري مطرح كرده، فتحي قرار بوده است به عنوان مشاور كارگردان در كنار او باشد، اما در ادامه ماجرا و با كش‌و‌قوس‌هايي كه پيش مي‌آيد، غفارزاده متوجه مي‌شود فتحي و عفيفه داستاني مشابه آنچه او مي‌خواسته بسازد را مي‌سازند و براي همين به خانه سينما شكايت مي‌كند.
شكايت به آنجا مي‌رسد كه قرار است بخش‌هايي را كه شباهت زيادي به فيلمنامه غفارزاده دارد از «جيران» حذف كنند. در اين ميان ساترا به عنوان نهاد ناظر بر توليدات شبكه نمايش خانگي ورود پيدا مي‌كند و جلساتي با حضور دو طرف دعوا برگزار مي‌شود. برخي رسانه‌ها نوشته‌اند كه «طرفين دعوا توافق كردند طي روزهاي پنج‌شنبه۱۶ و جمعه ۱۷دي، طي جلساتي به تماشاي سريال «جيران» و تطبيق آن با طرح سريال «آهوي من مارال» بپردازند تا درباره وجود يا نبود مشابهت آنها به صورت مشترك توافق كنند، اما به ‌رغم موافقت اوليه، با استنكاف عفيفه، تهيه‌كننده سريال «جيران» اين جلسات برگزار نشد.»
پلت‌فرم پخش‌كننده سريال «جيران» هفته گذشته مراسم ويژه را براي رونمايي از اين سريال برگزار كرد و در آن وعده پخش اولين قسمت سريال در صبح روز جمعه داده شد، با اين حال صبح ديروز روابط عمومي «جيران» با صدور بيانيه‌اي نوشت: «قسمت اول سريال عاشقانه «جيران» به كارگرداني حسن فتحي و تهيه‌كنندگي اسماعيل عفيفه كه قرار بود جمعه ۲۴دي ماه ساعت۸ صبح منتشر شود، در بازبيني نهايي ساترا ملاحظه‌اي بيان شد كه در حال رفع و تهيه نسخه نهايي هستيم.»
ناصرالدين شاه قاجار كه داستان سلطنتش به قصه‌ها شباهت دارد، يك بار هم در سريال «قبله عالم» با سرنوشت شومي روبه‌رو شد. گويا استقبال فيلمسازان از داستان‌هاي عشقي شاه قاجار، سرانجام خوبي ندارد، آنچنان كه جيران نيامده متوقف شد و «آهوي من مارال» هم درگير دعواي حقوقي شده است.
ساترا هنوز درباره چند و چون رفع توقيف «جيران» توضيحي ارائه نداده و يكي از پرخرج‌ترين محصولات شبكه نمايش خانگي كه هنوز فيلمبرداري آن به اتمام نرسيده است، با چندين چهره سينمايي فعلاً بايد منتظر رأي اين سازمان ناظر باشد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار