حذف دامنه نوسان در بورس
کد خبر: 1071599
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Ulr
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
ملیحه مرادی

هر از گاهی در خصوص تغییر قوانین در بازار سرمایه صحبت‌هایی به گوش می‌رسد. این تغییرات در بخش‌های مختلفی مثل نحوه گردش اطلاعات، نحوه نظارت و نحوه انجام معاملات صورت می‌گیرد.
مجید عشقی، رئیس سازمان بورس درباره بحث دامنه نوسان می‌گوید: دامنه نوسان به عنوان بحث جدید و مبنایی در بورس تلقی می‌شود که از ابعاد مختلف برخوردار است. در اقتصاد کشور با برخی ابهام‌ها همراه هستیم که بخشی از آن به موضوع قیمت‌گذاری دستوری و تأثیرات آن در سودآوری شرکت‌ها بازمی‌گردد.
لازمه چنین تصمیماتی در بورس، وجود ابزار‌های کنترلی است. دامنه نوسان و حجم مبنا ابزار‌های کنترلی و نظارتی در بازار سرمایه هستند. چنین ابزار‌هایی برای جلوگیری از دستکاری قیمت‌ها، لازم و ضروری است. این در حالی است که با وجود چنین ابزار‌هایی بازهم شاهد دستکاری در قیمت‌ها هستیم. با افزایش قیمت‌ها، ناظران بازار برای این افزایش توضیح می‌خواهند، گویی ناظران فقط در مقابل افزایش قیمت‌ها حساس هستند و زمانی که کاهش قیمت وجود دارد، عکس‌العملی از خود نشان نمی‌دهند.
در این بین باید دید چرا قوانین موجود در بازار سرمایه کارایی لازم را ندارد و شائبه دستکاری قیمت همیشه وجود دارد.
از سویی دیگر اگر دامنه نوسان حذف شود، به رغم وجود ابزار‌های کنترلی، بازار به سمت مکاره شدن پیش می‌رود و احتمال دستکاری در قیمت‌ها بیشتر می‌شود، زیرا قوانین نظارتی و سایر زیرساخت‌ها هنوز در بورس انجام نشده است. گردش صحیح و به موقع اطلاعات لازمه خالی شدن بورس از نوسانات احتمالی و بی‌مورد است. با وجود چنین ابزار‌هایی گردش اطلاعات صحیح، قانونی و بموقع نیست و خیلی از شایعات هستند که بازار را می‌سازند و بسیاری از مسائل در بازار به صورت محرمانه وجود دارد که سرمایه‌گذار بر اساس منطق نمی‌تواند در چنین بازاری پیش‌بینی سود کند تا بتواند در چنین بازاری سرمایه‌گذاری کند. در چنین شرایطی اگر دامنه نوسان حذف شود، شاید ظرف مدت کوتاهی قیمت‌ها به قبل بازگردد، اما باید دید این بازگشت قیمت به قبل دائمی است یا موقتی.
در کشور‌هایی که دامنه نوسان در بورس وجود ندارد، ابزار‌ها و گردش اطلاعات به صورت شفاف وجود دارد. باید دید آیا با حذف دامنه نوسان در بورس ضرر‌های میلیونی و بعضاً میلیاردی جبران خواهد شد.
بسیاری از فعالان بازار سرمایه معتقدند برای انجام چنین اقدامی باید کارشناسی دقیق صورت گیرد و شرکت‌ها با انجام اعتبارسنجی‌های لازم و شفاف‌سازی گزارش‌های مالی، پاسخگو باشند. از سال ۱۳۸۷ تاکنون این حد نوسان در قیمت سهام وجود دارد. دامنه نوسان در بازار سرمایه از ۲۵بهمن سال گذشته از مثبت و منفی پنج به مثبت شش و منفی دو تغییر کرد؛ تصمیمی که توسط شورای عالی بورس و با هدف ایجاد تعادل در بازار گرفته شد، البته عمر این تصمیم حدود سه ماه بود و دامنه نوسان از ابتدای اردیبهشت به مثبت شش و منفی سه افزایش یافت و در نهایت از ۲۵ اردیبهشت دوباره دامنه نوسان قیمت همه شرکت‌های حاضر در بورس و فرابورس، متقارن و در محدوده مثبت و منفی پنج درصد داد و ستد شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار