فاز ۱۱ شهر جدید پردیس در انتظار ساماندهی
کد خبر: 1070581
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004UVR
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
آشفتگی‌های مدیریتی در شرکت‌های عمران و تعاونی‌های ساخت مسکن مهر با جابه‌جایی مدیران در ماه‌های اخیر به اوج خود رسیده است.
بهناز قاسمی

آشفتگی‌های مدیریتی در شرکت‌های عمران و تعاونی‌های ساخت مسکن مهر با جابه‌جایی مدیران در ماه‌های اخیر به اوج خود رسیده است. اخیراً انتقال مدیرعامل شهر جدید پردیس به شهرداری تهران موجب نگرانی متقاضیان مسکن مهر فاز ۱۱ پردیس شده است که در یک سال اخیر پرحاشیه‌ترین منطقه در میان شهر‌های جدید مسکن مهر بود. خبر‌های رسیده حاکی از آن است به دلیل نبود بودجه برخی از کارمندان این شرکت تعدیل و سرعت تکمیل پروژه‌ها لاک‌پشتی شده است. از این رو متقاضیان فاز ۱۱ رسیدگی سریع وزارت راه و شهرسازی را خواستار شدند.
زمانی که در دولت محمود احمدی‌نژاد ساخت واحد‌های مسکونی با عنوان ۹۹ ساله یا مسکن مهر کلید خورد، بسیاری از مستأجران و اقشار ضعیف و متوسط جامعه از این طرح استقبال کردند و امیدوار بودند که با حمایت دولت می‌توانند خانه‌دار شوند، اما تعلل هشت ساله دولت روحانی در تکمیل پروژه مسکن مهر سبب شد تا مشکلات گسترده‌ای برای متقاضیان این واحد‌های مسکونی به وجود بیاید. عمده مشکلات به وجود آمده در زمینه تأخیر تحویل واحد‌های مسکونی مرتبط با شهر‌های جدید از طرح مسکن مهر است. دردسر متقاضیان مسکن مهر شهر جدید پردیس، بیشتر از متقاضیان سایر شهر‌ها بوده است. در طول این سال‌ها متقاضیان فاز‌های مختلف در پردیس بار‌ها تجمع کردند و نامه‌های سرگشاده‌ای به مسئولان عالیرتبه کشور نوشتند. متأسفانه تمامی فاز‌های موجود در پردیس با مشکلات بی‌شماری دست و پنجه نرم می‌کنند. از مستهلک شدن واحد‌ها گرفته تا عدم آماده‌سازی زیرساخت‌های مربوط به آب، برق و گاز نبود امکانات رفاهی مانند بوستان‌ها و پارک‌ها و همگی مشکلاتی را برای متقاضیان به همراه داشته است. اخیراً تعدادی از متقاضیان فاز ۱۱ شهر جدید پردیس در تماس با روزنامه «جوان» اعلام کردند با گذشت یک دهه انتظار برای تکمیل و تحویل واحدهایشان، این پروژه با ۸۵ درصد پیشرفت به‌صورت لاک‌پشتی و بسیار کند درحال تکمیل است و کسی پاسخگوی مشکلات آنان نیست.

قرارداد ۱۸ ماهه هنوز تمام نشده
از سال ۹۱ – ۹۰ طی یک قرارداد ۱۸ ماهه با متقاضیان مسکن مهر در فاز ۱۱ شهر جدید پردیس ساخت خانه‌های مسکونی کلید خورد. از آن زمان تاکنون بخشی از واحد‌ها تحویل داده شده و بخش اعظم واحد‌ها تحویل مشتریان نشده است. این نابسامانی‌ها در حالی است که اخیراً مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس به‌عنوان شهردار یکی از مناطق بیست گانه تهران برگزیده شد و این شرکت چندین ماه است بدون مدیرعامل اداره می‌شود. خبر‌های رسیده حاکی از آن است که این شرکت به دلیل نبود بودجه برخی کارمندان را تعدیل کرده و در شرایطی که قیمت رهن و اجاره خانه روبه افزایش است، این آشفتگی در مدیریت شرکت عمران پردیس موجب نگرانی متقاضیان شده و خواستار رسیدگی وزارت راه و شهرسازی هستند. به گفته یکی از متقاضیان فاز ۱۱، روند صعودی اجاره‌بها طی یک سال اخیر سبب فشار مضاعف بر متقاضیان اجاره‌نشین پروژه بوده و تلاش‌ها و پیگیری‌های انجام شده هر روز بیش از گذشته ناامید‌کننده و یأس‌آور است. درحالی‌که قرارداد ساخت ۱۸ ماهه بوده، بیش از ۱۰ سال است که سهم متقاضیان یا آورده آن‌ها تکمیل شده، اما بسیاری از واحد‌ها تحویل داده نشده است. براساس قرارداد اولیه قرار بود ۲۰ میلیون تومان متقاضی به‌عنوان آورده واریز کند و ۲۰ میلیون هم بانک مسکن وام دهد، اما با گذشت چند سال و افزایش هزینه‌های ساخت، این مبالغ به ۳۰ میلیون آورده و ۵۰ میلیون تومان وام تبدیل شد و سود مشارکت به متقاضیان تحمیل شد، به این صورت که ۱۰ میلیون تومان سود مشارکت در پروژه به ۵۰ میلیون تومان افزوده و از متقاضیان اخذ شود. در این مدت شرکت عمران بسیاری از مفاد قرار‌داد را تغییر داد. قرار بود واحد‌ها با نصب کابینت تحویل شود، اما این بند نیز حذف شد و دیرکرد دولت در ساخت مسکن مهر و افزایش هزینه‌های ساخت به راحتی به متقاضیان تحمیل شد.

ساختمان‌هایی که مستهلک شده و هنوز تحویل مشتریان نشده است
قصه پرغصه واحد‌های مسکن مهر پردیس تمامی ندارد؛ چراکه به گفته متقاضیان، برخی واحد‌ها مستهلک شده‌اند، اما هنوز تحویل مشتریان داده نشده و در صورت تحویل، صاحب آپارتمان باید ساختمان را بازسازی مجدد کند تا شاید بتواند در آن سکونت داشته باشد. علاوه بر این از زمانی که آپارتمان تحویل داده می‌شود، سه تا چهار ماه طول می‌کشد تا آب، برق و گاز آن نصب و قابل سکونت شود. البته این مشکلات مختص فاز ۱۱ نیست، بلکه در فاز‌های ۵ و ۸ نیز این نابسامانی‌ها و چالش‌ها وجود دارد، اما آنچه بیش از پیش موجب نگرانی متقاضیان این پروژه‌ها شده، تغییراتی است که در مدیرعاملی شهر جدید پردیس به‌وجود آمده و این شرکت بی‌نظم را دچار آشفتگی فراوانی کرده است. در تماس تلفنی یکی از متقاضیان با روزنامه جوان اطلاع پیدا کردیم حدود دو ماه است که پروژه‌ها به کندی پیش می‌رود و هیچکس پاسخگو نیست. مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران در جریان تغییرات مدیریتی در شهرداری تهران به شهرداری پایتخت منتقل شده و در یکی از مناطق تهران پست جدید گرفته است. از این رو این شرکت با سرپرست اداره می‌شود. اکنون که دغدغه اصلی دولت سیزدهم ساخت مسکن و خانه‌دار شدن مردم است، متقاضیان شهر جدید پردیس خواستار اقدام جدی وزیر راه و شهرسازی شدند تا اقدامات لازم را برای تکمیل پروژه و آماده‌سازی زیرساخت‌ها انجام دهند و ضمن تصمیم‌گیری برای انتخاب مدیرعامل جدید شرکت عمران، زمان مشخصی را به متقاضیان برای تحویل واحد‌ها و اتمام پروژه‌ها اعلام کند. بدیهی است مردم انتظار دارند و پیش از کلید خوردن طرح جدید مسکن، دولت کار‌های بر زمین مانده دولت‌های قبل را به پایان برسانند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار