الکترونیکی شدن همه فرآیند خدمات تجارت خارجی کشور تا پایان ۱۴۰۰
کد خبر: 1069894
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004UKM
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۶

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گفت: همه موارد مربوط به خدمات تجارت خارجی کشور تا قبل از گمرک تا پایان امسال الکترونیکی می‌شود.
به گزارش فارس، علی رهبری اظهارداشت: هم اکنون بخشی از فرآیند‌های صدور کارت بازرگانی با دخالت عامل انسانی و بخشی نیز به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود، اما امیدواریم این فرآیند به‌زودی بدون دخالت کامل عامل انسانی انجام شود. رئیس مرکز توسعه تجاری الکترونیکی با بیان اینکه امیدواریم تا پایان امسال خدمات حوزه تجارت وزارت صمت به صورت‌الکترونیکی انجام شود، افزود: علاوه بر الکترونیکی شدن خدمات این حوزه در تلاش هستیم تا خدمات این حوزه تا پایان سال جاری یا حداکثر تا پایان سه ماهه سال‌۱۴۰۱ هوشمند شود. بنابراین با اقدامات انجام شود همه خدمات مربوط به تجارت خارجی کشور تا قبل از گمرک و تبادل میان دستگاه‌ها تا پایان سال الکترونیکی می‌شود.
وی با اشاره به بکارگیری مناسب امضای الکترونیک در کشور اظهار داشت: در حوزه ارائه نماد الکترونیک، کاهش، زمان صدور مجوز و تنظیم نظام رتبه بندی هم اقداماتی انجام شده‌است، به‌طوری که امروز در یکسالگی رتبه بندی دو شرکت برای اجرای نظام رتبه‌بندی با ما همکاری می‌کنند و امروز تک اپراتوری در این حوزه وجود ندارد.
ارزش مالی تجارت الکترونیکی در نیمه نخست امسال
به ۵۶۰‌هزار میلیارد تومان رسید
در ادامه این نشست فرانک ابوالمعصوم، مدیر پروژه رتبه‌بندی کسب و کار الکترونیکی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت با اشاره به وضعیت تجارت الکترونیکی در کشور گفت: در نیمه نخست سال‌۱۴۰۰ ارزش مالی تجارت الکترونیکی ۵۶۰‌هزار‌میلیارد تومان و تعداد معاملات تجارت‌الکترونیکی در کشور یک‌میلیارد و ۸۹۴‌هزار بوده است و همچنین ۱۶‌هزار و ۳۸۹‌اینماد اعطا شده است.
وی با بیان اینکه رتبه‌بندی کسب و کار‌های اینترنتی از دی ماه ۱۳۹۸ آغاز شد، گفت: در این مرحله به روز‌رسانی پروفایل اینماد و انتشار عمومی سوابق کاری انجام شده و در آبان‌۱۴۰۰ در مرحله عملیات اجرایی توسط مؤسسه رتبه‌بندی اعتباری پایا به عنوان اپراتور دوم ارزیابی و رتبه‌بندی کسب و کار‌های اینترنتی قرار داریم.
ابوالمعصوم اظهار داشت: بیشتر عوامل نارضایتی از کسب و کار‌ها مربوط به زمان ارسال، بسته‌بندی، پشتیبانی و هزینه ارسال و بیشترین عوامل رضایتمندی از کسب و کار‌ها مربوط به طراحی و عملکرد وبسایت و کیفیت کالا و خدمات است. وی در مورد تعداد کسب و کار‌های اینترنتی اظهار داشت: حدود ۳۰۵‌هزار کسب و کار به‌صورت اینترنتی فعالیت می‌کنند، اما به صورت رسمی ۱۰۴‌هزار کسب و کار به‌صورت اینترنتی فعالیت دارند که براین اساس می‌توان تخمین زد حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر به‌طور مستقیم در حوزه کسب و کار‌های اینترنتی فعالیت دارند.
فرآیند صدور کارت بازرگانی با تأخیر دو روزه
محمد‌جواد هادی، معاون تسهیل تجاری و توسعه کاربرد‌های مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت در این جلسه در رابطه با بروز برخی مشکلات در خصوص صدور کارت بازرگانی اظهار داشت: در اواخر سال گذشته مشکلاتی برای صدور کارت بازرگانی وجود داشت. با رایزنی میان وزارت صمت و قوه قضائیه وب‌سایت استعلام عدم سوء‌پیشینه کیفری در سامانه جامع تجارت مهیا شد و در اختیار وزارت صمت قرار گرفت، اما اکنون این وب سایت به علت اینکه از سوی قوه‌قضائیه ارتباط با آن قطع شده قابل دسترسی نیست لذا برای رفع مشکل صدور کارت بازرگانی وب سرویس جایگزین از سوی قوه قضائیه به‌صورت برخط در اختیار وزارت صمت قرار دارد تا کار صدور کارت بازرگانی با وقفه مواجه نشود.
وی افزود:، اما این موضوع به علت اینکه متقاضی کارت بازرگانی برای دریافت گواهی عدم سوء‌پیشینه باید از طریق درگاه قوه‌قضائیه اقدام کند، باعث شده است تا زمان صدور کارت بازرگانی بین یک تا دو روز طولانی‌تر شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار