لایف کوچینگ چیست و چه تفاوتی با مشاوره روانشناسی دارد؟
کد خبر: 1069825
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004UJF
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۹

رپورتاژ آگهی/ تا به حال به این فکر کرده اید که لایف کوچینگ یا کوچینگ زندگی چیست و لایف کوچ چه کاری انجام می دهد؟ در این مقاله می خواهیم به 5 نکته ای بپردازیم که باید درباره لایف کوچینگ بدانید. ابتدا به این می پردازیم که اساساً لایف کوچینگ چیست. سپس کارهایی که لایف کوچ انجام می دهد را توضیح می دهیم و سالاتی کهباید در لایف کوچینگ برای آنها جواب پیدا کنید را ارائه می دهیم. سپس به تفاوت های اساسی لایف کوچ و جلسات روان درمانی می پردازیم و توضیح می دهیم که لایف کوچینگ برای چه کسانی مناسب است.

لایف کوچینگ چیست و چه تفاوتی با مشاوره روانشناسی دارد؟

1. لایف کوچینگ چیست؟

فدراسیون بین المللی کوچینگ (ICF) لایف کوچینگ را این گونه تعریف می کند: «همکاری با مراجع در یک فرایند خلاقانه و مبتنی بر تفکر که او را برای استفاده حداکثری از توانایی های بالقوه اش برای موفقیت شخصی و حرفه ای ترغیب و تشویق می کند.»

به طور خلاصه می توان گفت که لایف کوچینگ نوعی کوچینگ فردی است که شامل کوچینگ روابط، سلامت، مهارت های زندگی، کوچینگ توسعه فردی  و کوچینگ شغلی می شود. در لایف کوچینگ مراجع به دنبال تعادل بین کار و زندگی، تقویت اعتماد به نفس و عزت نفس، تغییر شغل، بهبود روابط، پیدا کردن هدف در زندگی شغلی و شخصی، هوش اجتماعی و ... است.

2. لایف کوچ چه کاری انجام می دهد؟

خدماتی که یک لایف کوچ ارائه می هد بیشتر به نیازهای مراجع و هدف او از داشتن کوچ زندگی بستگی دارد. لایف کوچ یک فرد آموزش دیده و حرفه ای است که به فرد کمک می کند تا هدف هایش را در زندگی تعریف کند و برای رسیدن به آنها برنامه های عملی بچیند. لایف کوچ می تواند به فرد در حوزه های گوناگون مانند ایجاد تغییر در زندگی شخصی، زندگی شغلی، اهداف شخصی، رشد و توسعه فردی کمک کند. در واقع لایف کوچ به شما کمک می کند تا در کار و زندگی شخصی، بهترین خودتان باشید و در مسیر درست و در راستای اهدافتان قدم بردارید.

3. سوالاتی که در لایف کوچینگ باید به آنها پاسخ دهید

معمولاً در جلسات لایف کوچینگ سوالات چالشی از شما پرسیده می شود تا به شما انگیزه بدهد. این سوالات باعث می شوند تا از زاویه دیگری به خودتان، زندگیتان و اهدافتان نگاه کنید. پاسخ به این سوالات باعث می شوند اهدافتان را دقیق تر و واقع بینانه تر انتخاب کنید و برای رسیدن به آنها تلاش کنید.

چه چیزی باعث می شود صبح ها از تخت بلند شوید و زندگی را شروع کنید؟

می خواهید با اهدافتان به چه چیزهایی برسید؟

چه وقت هایی بیشترین بازدهی را دارید؟

چه افکار منفی در کار و زندگی تان هستند که اجازه نمی دهند کار را شروع کنید یا مانع از پیشرفتتان می شوند؟

چه چیزی باعث خوشحالی واقعی شما می شود؟

در هر مرحله از لایف کوچینگ، کوچ به شما کمک می کند تا در مسیر درست و در راستای اهدافتان قرار بگیرید. براساس میزان پیشرفت شما، ممکن در مراحلی لایف کوچ احساس کند که نیاز به تغییر برنامه و سازگار کردن آن با شرایط حال وجود دارد. در لایف کوچینگ به دلیل دید وسیع تر کوچ، شما زودتر می توانید متوجه اشتباهاتتان شوید و اگر در مسیر اشتباه هستید یا برنامه تان ایراد دارد، مسیرتان را تغییر می دهید و برنامه را عوض می کنید. به این ترتیب زمان زیادی از دست نمی دهید.

البته نکته مهمی که در فرایند لایف کوچینگ یا کوچینگ زندگی باید همیشه به آن توجه داشته باشید این است که با لایف کوچ صادق باشید و در برابر پیشنهادات و انتقاداتی که ممکن است متوجه برنامه و اهدافتان باشد، باز و پذیرا باشید و از اشتباه کردن و تغییر مسیر نترسید.

4. تفاوت بین لایف کوچینگ و روان درمانی چیست؟

بعضی ها فکر می کنند روان درمانی و لایف کوچینگ هر دو یکی هستند و فقط با اسم های متفاوتی شناخته شده اند. در حالی که این دو با هم متفاوت هستند. با اینکه ممکن است برخی از اهداف و کارها در این دو با هم همپوشانی داشته باشند ولی اساساً این دو با هم متفاوت هستند.

روان درمانی یک فرایند تقریباً طولانی مدت است که توسط فرد متخصص و تحصیل کرده در زمینه سلامت روان یا دکتر روانشناس انجام می شود. روان درمانی معمولا در مطب خصوصی یا در مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی انجام میشود. و هدف آن تشخیص و درمان باورها و رفتارهای نادرست و مشکل ساز مراجع، مشلات ارتباطی و رابطه، احساسات یا واکنش های جسمی مشکل ساز اوست. هدف روان درمانی حل آسیب های روانی وارد شده به فرد، عادت های مخرب و آسیب زننده، بهبود روابط و مقابله با هیجانات دردناک است.

اما فردی که لایف کوچینگ انجام می دهد، دکتر روانشناس نیست و به فرد کمک می کند تا موانع و رفتارهای مشکل زا را شناسایی کند و اهدافش را روشن و مشخص تعریف کند. در واقع، لایف کوچ یا کوچ زندگی به شما می کند تا یک برنامه عملی برای رسیدن به نتایج دلخواهتان درست کنید و براساس آن پیش بروید. لایف کوچینگ می تواند در محل کار یا زندگی مراجع انجام شود اما معمولا روان درمانی در مرکز مشاوره یا کلینیک روانشناسی و یا مطب شخصی دکتر روانشناس انجام می شود.

5. از کجا بفهمم که به لایف کوچینگ نیاز دارم یا به روان درمانی؟

اگر از اختلالات و مشکلات مربوط به سلامت روان رنج می برید، لایف کوچینگ گزینه مناسبی برای شما نخواهد بود چرا که لایف کوچ تشخیص و درمان انجام نمی دهد. بعد از حل مشکلتان می توانید لایف کوچینگ را امتحان کنید.

همچنین به یاد داشته باشید که کار لایف کوچینگ این نیست که به شما بگوید چکار کنید. اگر دنبال کسی هستید که دقیقا به شما بگوید باید چه کاری انجام دهید، لایف کوچینگ نمی تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. هدف لایف کوچینگ این است که شما را راهنمایی و هدایت کند تا بتوانید تصمیماتتان را بگیرید و عملی کنید و به جلو حرکت کنید. در واقع شما همان کسی هستید که تصمیم می گیرید و برنامه ها را عملی می کنید و لایف کوچ فقط شما را راهنمایی می کند.

خلاصه و جمع بندی

همه افراد می توانند از لایف کوچینگ و مزایای آن برای رشد شخصی و توسعه فردی، تغییر در زندگی شخصی و شغلی، بهبود روابط، تقویت مهارت های زندگی و ایجاد تعادل بین زندگی شخصی و کاری بهره مند شوند. بهتر است قبل از اینکه به لایف کوچینگ یا کوچینگ زندگی روی بیاورید، در صورتی که دچار اختلالات روانشناختی مانند اختلالات اضطرابی و افسردگی هستید، از دکتر روانشناس کمک بگیرید. مرکز مشاوره و کلینک روانشناسی دکتر بهشتیان خدمات جامع از تشخیص تا درمان اختلالات و رشد و توسعه فردی و لایف کوچینگ را براگزار می کند.

 تا آنها را درمان کنید چرا که لایف کوچینگ نمی تواند چیزی را در شما درمان کند. هدف لایف کوچینگ کمک به شما برای شناختن و روشن کردن اهدافتان و برنامه ریزی عملی برای رسیدن به آنهاست. در واقع لایف کوچ به شما کمک می کند تا چیزی که الان هستید را ببینید و چیزی که می خواهید باشید را ترسیم کنید و برای رسیدن به آن گام های درست و عملی بردارید. او به شما کمک می کند تا بتوانید دید کلی تری به خودتان و زندگی تان داشته باشید و از زوایای دیگری هم به خودتان نگاه کنید، توانایی های بالقوه تات را بشناسید و آنها را به بالفعل تبدیل کنید.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار